Ухвала від 15.02.2017 по справі 908/116/17

номер провадження справи 32/6/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

про припинення провадження у справі

15.02.2017 Справа № 908/116/17

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжгаз Збут”, (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7)

до відповідача ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради, (71118, м. Бердянськ, Запорізька область, вул.Дзержинського, 27/34)

про стягнення штрафу 919 446 грн. 23 коп.

Суддя Колодій Н.А.

Відомості про представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_2, дов. № Др-45-1216 выд 27.12.2016

Від відповідача: ОСОБА_3, дов. № 176 выд 05.01.2017р.

ВСТАНОВЛЕНО:

Заявлено позов про стягнення з відповідача суму пільг в розмірі 919 446 грн. 23коп.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 20.01.2017р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/116/17, судове засідання призначено на 15.02.2017р.

Позивач підтримав заявлені позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві, вказує на те, що у квітні 2016 р. ТОВ «Запоріжгаз Збут» пільговим категоріям споживачів постачання природного газу здійснювалось з урахуванням пільг передбачених чинним законодавством. Проте, фінансування з боку ОСОБА_1 праці соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради (надалі - ОСОБА_1, відповідач) здійснено не було.

10 лютого 2017р. від відповідача надійшло клопотання про припинення провадження по справі, на підставі п.1 ст. 80 ГПК України. Обґрунтовуючи клопотання відповідач вказує на те, що дана справа підсудна адміністративному суду, оскільки регулює бюджетні відносини.

Клопотання та відзив відповідача судом прийняті та залучені до матеріалів справи.

Розглянувши матеріали справи суд встановив, що на розгляд суду передано спір про стягнення з ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради суму пільг в розмірі 919 446 грн. 23 коп., що надаються окремим категоріям громадян щодо оплати природного газу та належать до бюджетних програм та здійснюються за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до ч,2 ст. 4 Бюджетного Кодексу України, бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюється виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому кодексі, застосовуються відповідні норми цього кодексу.

Згідно ст.102 Бюджетного кодексу України, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги окремим категоріям громадян.

Видатки на компенсаційні виплати за надані пільги щодо оплати природного газу окремим категоріям громадян, що передбачені пп. «б» п. 4 ч. 1 ст. 89, п.5 ст. 102 Бюджетного кодексу України в редакції чинної на момент спірних відносин, належать до бюджетних зобов'язань та здійснюються за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з Державного бюджету".

Відповідно до п. 8 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів після отримання на рахунок суми субвенції здійснюють у 5-денний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік компенсаційних виплат за надані пільги з послуг зв'язку.

Частиною 1 ст. 18 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами, організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом. Відповідач є органом місцевого самоврядування.

Позивач не перебуває у комунальній власності Бердянської міської ради, тобто відповідної територіальної громади. У зв'язку з цим, відносини між сторонами повинні будуватись на договірній основі.

Слід також зазначити, що вказані позивачем пільги на послуги з газопостачання встановлені рядом законів України, які прийняті законодавчим органом держави.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 ЦК України, ст.7 Бюджетного Кодексу України територіальна громада не відповідає за зобов'язаннями держави. В даному випадку рішення про введення відповідних пільг прийнято державою, а не територіальною громадою, у зв'язку з чим відповідальність повинна нести саме держава, а не територіальна громада в особі ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Бердянської міської ради.

Отже із наведених положень чинного законодавства вбачається, що відшкодування витрат Позивачу здійснюються за рахунок коштів відповідного бюджету. Приписами статей 11, 509 Цивільного кодексу України, статті 174 Господарського кодексу України також не передбачено відшкодування витрат позивачу за надані пільги з газопостачання окремим категоріям громадян за рахунок коштів відповідача.

Таким чином, вимоги позивача не можуть бути задоволені за рахунок коштів, виділених на утримання відповідача, так як відшкодування витрат за надані пільги окремим категоріям громадян здійснюються за рахунок бюджетних коштів.

Спори по зазначеній категорії розглядаються в адміністративному судочинстві.

Враховуючи викладене, суд вважає що провадження по справі слід припинити на підставі п. 1 ст. 80 ГПК України, так як спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Частиною 3 ст. 80 ГПК України передбачено, що про припинення провадження у справі виноситься ухвала, в якій мають бути вирішені питання про розподіл між сторонами господарських витрат, про повернення судового збору з бюджету.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір”, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Таким чином, суд роз'яснює позивачу, що в разі необхідності повернення суми сплаченого судового збору позивач повинен звернутись до суду з відповідним клопотанням.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір”, суд

УХВАЛИВ:

Провадження у справі № 908/116/17 припинити.

Суддя Н.А. Колодій