Справа № 676/5351/16-а
Номер провадження 2-а/676/14/17
13 лютого 2017 року м.Кам»янець-Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі головуючого судді - Швець О.Д.,
з участю секретаря Ксьондз Р.М.
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Богутського А.В.
представника третьої особи Буймістер Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам»янці-Подільському адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Колибаївської сільської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кам'янець-Подільська ОДПІ про визнання незаконними та скасування окремих положень нормативно-правового акту органу місцевого самоврядування,-
ОСОБА_4 звернувся з адміністративним позовом до Колибаїської сільської ради Кам»янець-Подільського району , третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кам'янець-Подільська ОДПІ про визнання незаконними та скасування окремих положень нормативно-правового акту органу місцевого самоврядування. В обґрунтування вимог вказує, що йому належать на праві власності нежитлові будівлі за адресою АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6. 06.10.2016 року ним були отримані податкові повідомлення від 29.06.2016 р № 178365-13, № 178362-13, 178364-13, 178366-13, 178363-13, 178361-13 у яких йдеться про необхідність сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на загальну суму 26 490,82 грн. Дані податки встановлені рішенням Ходровецької сільської ради № 1 від 28 січня 2015 року, з яким позивач ознайомився 3 листопада 2016 року. Зазначеним рішенням, яке набрало чинності з 1 січня 2015 року, затверджене «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об»єктів житлової та нежитлової нерухомості». Вважає зазначене рішення незаконним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки зокрема, в частині пункту 6.3 Положення, збільшено ставки податку в 2015 році після початку бюджетного року, хоча рішення сільських рад про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюються відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін. Прийняте рішення порушує принцип стабільності, закріплений у статті 4 Податкового Кодексу щодо законних очікувань незмінності податків протягом бюджетного року, законного сподівання на прогнозовану підприємницьку діяльність та непропорційне втручання органу місцевого самоврядування. Ходоровецькою сільською радою не дотримано вимоги п.п.12.3.4 ст.12 та п.п.4.1.9 п.4.1 ст.4 Податкового Кодексу так як згіно ст.. 266 Податкового Кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного періоду , за 1 квадратний метр бази оподаткування. Просить визнати незаконним рішення Ходоровецької сільської ради Кам»янець-Подільського району від 28.01.2015 року № 1 «Про затвердження податку на майно на території сільської ради» в частині затвердження «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об»єктів житлової та нежитлової нерухомості»; скасувати рішення Ходоровецької сільської ради Кам»янець-Подліьського району від 28.01.2015 р № 1 «Про встановлення податку на майно на території сільської ради» в ч астині затвердження «Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об»єктів житлової та нежитлової нерухомості».
В суді представники позивача позов підтримали , просять задовольнити.
В суді представник відповідача позов не визнав, заперечив проти його задоволення.
В суді представник 3 особи заперечила проти задоволення позову.
Суд, заслухавши сторони, вивчивши матеріали адміністративної справи в повному обсязі, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 на праві приватної власності належать нежитлова будівля склад ПММ, загальною площею 20,1 кв, розташована за адресою АДРЕСА_1; нежитлова будівля зерноскладу, загальною площею 198,8 кв м, розташована за адресою АДРЕСА_2; нежитлова будвля свинарника загальною площею 475 кв , розташована за адресою АДРЕСА_3; комплекс нежитлових будівель : складу площею 184,1 кв м, будівля пилорами - 157,8 кв м, будівля складу пилорами - 109,9 кв м, розташовані за адресою АДРЕСА_4; нежитлова будівля гараж і майстерня загальною площею 238,1 кв м, розташована за адресою АДРЕСА_5; нежитлова будівля свинарника загальною площею 691,1 кв м, розташована за адресою АДРЕСА_6, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.
28 січня 2015 року Ходоровецькою сільською радою прийнято рішення №01 «Про встановлення податку на майно на території сільської ради» . Вказаним рішенням було затверджено Положення «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об»єктів житлової та нежитлової нерухомості», яким передбачено хто об'єкти оподаткування, база опоадкування, пільги зі сплати податку. П. 6.3 визначені ставки податку, а саме: 2% для інших будівель (об'єктів, не передбачених підпунктами « а - в» цього пункту).
Рішення було оприлюднено шляхом вивішування його тексту в приміщенні сільської ради, що підтвердила в суді свідок ОСОБА_5
Таким чином, внаслідок прийняття рішення від 28 січня 2015 року № 01, з 01.01.2015 року було збільшено ставки вказаного податку з 1 до 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування для власників об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Частиною 1 ст.69 Закону України від 21.05.1997 року №280-97/ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що органи місцевого самоврядування відповідно до Податкового кодексу України встановлюють місцеві податки і збори. Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України з урахуванням особливостей, визначених Податковим кодексом України.
У відповідності до ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях відповідної місцевої ради вирішуються, зокрема, питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Таким чином, міські ради наділені повноваженнями приймати рішення, зокрема, з питань встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, керуючись при цьому вимогами Податкового кодексу України.
У відповідності до п.п.266.1.1. п.266.1. ст.266 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно п.п.266.5.1. п.266.5. ст.266 Податкового кодексу України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно п. 12.3.2. - 12.3.5 Податкового Кодексу України при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору. Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів. Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. У разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
Згідно п. п 4.1.9. п.4.1 ст. 4 Податкового Кодексу податкове законодавство груднтується на принципі стабільності - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
П.5.2 ст. 5 Податкового Кодексу України визначено порядок співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами, а саме, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Згідно ст.. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період становить один календарний рік, який починається з 1 січня і закінчується 31 грудня календарного року.
Згідно з ч. 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України, закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету) і приймаються: не пізніше 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку планового бюджетного періоду; після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
Із наведених норм вбачається, що , що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Відповідно до п.п.12.3.5. п.12.3 ст. 12 Податкового Кодексу України у разі якщо сільська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб»єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, шо є обов»язковими згідно з нормами Податкового кодексу України, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм Податкового кодексу із застосуванням ії мінімальних ставок.
Норми п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 та п.п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України вказують, що у разі коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, приймати рішення на користь платника податків.
Виходячи з наведенного суд вважає, що Ходоровецькою сліьською радою при прийнятті рішення № 1 від 28.01.2015 року порушені вимоги Податкового кодексу України щодо строків зміни розміру податків.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р зміни до ст.. 12 Податкового кодексу України не прийнято.
Із п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р вбачається, що приписи цього Закону в частині перегляду органами місцевого самоврядування у місячний термін з дня опублікування цього Закону рішення щодо встановлення на 2015 рік місцевих податків та зборів носить рекомендаційний харакетер.
Виходячи з принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п. 5.2 ст. 5 Податкового кодексу України, пункт 6.3 Положення не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.
Згідно з ч. 2 ст. 171 КАС України, право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Оскільки позивач є власником об'єктів нерухомого майна, розташованого на території Колибаївської об'днаної територіальної громади, є платником податку на нерухоме майно, відмінним від земельної ділянки, та суб'єктом правовідносин, в яких буде застосований цей акт, тому зазначеним п. 6.3 Положення його права порушуються, а тому п. 6.3 Положення слід визнати таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, оскільки відповідач повинен був керуватися приписами Податкового кодексу України та Бюджетного кодексу України, які є пріоритетними по відношенню до Закону № 71-VІІІ від 28.12.2014 р..
За змістом ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню. Відповідачем в силу ч.2 ст. 71 КАС України не надано належних та допустимих доказів оприлюднення спірного рішення в установлені строки. За таких обставин суд вважає, що позивач строки зверенння з позовом до суду не пропустив.
Поряд з цим суд важає, що позивачем не зазначено та не доведено належними та допустимими доказами порушення його прав іншими пунктами зазначеного Положення, тому суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
У відповідності до п.3 ст.94 КАС України суд стягує з місцевого бюджету Колибаївської сільської об»єднаної територіальної громади на користь позивача витрати по сплаті судового збору пропорційно частині задоволених позовних вимог .
На підставі викладеного, керуючись ст.. 2, 17, 18, 71, 160-163, 171 КАС України, ст.ст. 4,5, 12, 266 Податкового Кодексу України, ст.. 3, 27 Бюджетного Кодексу України, 19, 41, 55 Конституції України , суд
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Колибаївської сільської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кам'янець-Подільська ОДПІ про визнання незаконними та скасування окремих положень нормативно-правового акту органу місцевого самоврядування- задовольнити частково.
Визнати нечинним п.6.3 Положення «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об»єктів житлової та нежитлової нерухомості», затвердженого рішенням Ходоровецької сільської ради № 01 від 28 січня 2015 року.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету Колибаївської сільської об»єднаної територіальної громади на користь ОСОБА_4 275,60 грн в відшкодування витрат по сплаті судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання сторонами її копії виготовленої в повному обсязі до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д