(заочне)
13.02.2017 Справа №607/14161/16-ц
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді - Позняка В.М.
за участю секретаря - Осів І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1, третя особа - Державна фінансова інспекція в Тернопільській області, про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги при народженні дитини та державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, -
Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося в суд із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги при народженні дитини в розмірі 24 959,92 гривні, державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі 11 862,93 гривні, а також 1378 гривень понесеного судового збору. В заяві про уточнення позовних вимог, поданій 13 лютого 2017 року, позивач просить також стягнути 250 гривень судових витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позов обґрунтовано тим, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 23 квітня 2012 року № 66849 та доданої до неї декларації про доходи від 23 квітня 2012 року та інших документів, згідно рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 30 травня 2012 року, відповідачу була призначена державна соціальна допомога при народженні дитини, а також державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно заяви ОСОБА_1 від 29 березня 2013 року № 79900 і доданої до неї Декларації про доходи від 29 березня 2013 року, згідно рішення Управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 16 травня 2015 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. За результатами проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності позивача, Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області було складено Акт № 17-22/128 від 27 травня 2015 року, в якому зазначено, що згідно інформації Управління Служби безпеки України в Тернопільській області ОСОБА_1 виїхала з України 09 лютого 2012 року та в'їхала в Україну 16 березня 2013 року, виїхала з України 13 серпня 2013 року. Позивач зазначає, що в результаті вищезгаданого ОСОБА_1 зайво нараховано та виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 11 862,93 грн., та допомогу при народженні дитини в сумі 24 959,92 грн. Відповідач була письмово повідомлена позивачем про необхідність повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги при народженні дитини та державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але в добровільному порядку кошти повернуті не були.
В судове засідання представник позивача подав заяву, згідно якої просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи у відповідності до вимог ч. 9 ст. 74 ЦПК України, до суду не з'явилася, не повідомивши про причини неявки. Заяви про розгляд справи за її відсутності не подавала. За вказаних обставин суд приходить до переконання, що згідно з ч. 4 ст. 169, ч. 1 ст. 224 ЦПК України слід ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідачки ОСОБА_1 народився син - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження № НОМЕР_1.
23 квітня 2012 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до органу праці та соціального захисту населення про призначення соціальної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
Рішенням Тернопільського міського центру з НВД від 30 травня 2012 року ОСОБА_1 призначено допомогу при народженні дитини з 01 травня 2011 року по 31 травня 2011 року - 8320 грн. та з 01 червня 2011 року по 31 травня 2013 року - 693,33 грн., утриманець - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Окрім того, рішенням Тернопільського міського центру з НВД від 30 травня 2012 року ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 23 квітня 2012 року по 26 травня 2014 року - 130 грн., по доходах - з 23 квітня 2012 року по 30 червня 2012 року - 732,89 грн., з 01 липня 2012 року по 30 вересня 2012 року - 740,89 грн., утриманець - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
29 березня 2013 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до органу праці та соціального захисту населення про призначення соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
Рішенням Тернопільського міського центру з НВД від 16 травня 2013 року ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 01 березня 2013 року по 26 травня 2014 року - 130 грн., по доходах - з 01 березня 2013 року по 31 серпня 2013 року - 785,89 грн., утриманець - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до акту ревізії фінансово-господарської діяльності управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 27 травня 2015 року №17-22/128, ревізією, проведеною Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією, встановлено, що згідно особової справи № 266081, ОСОБА_1 написала заяву для призначення їй одноразової допомоги при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 23 квітня 2012 року. Згідно інформації Управління Служби безпеки України в Тернопільській області ОСОБА_1 виїхала з України 09 лютого 2012 року та в'їхала в Україну 16 березня 2013 року, виїхала з України 13 серпня 2013 року. Заява від ОСОБА_1 була прийнята колишнім спеціалістом 1-ї категорії відділу з прийому громадян ОСОБА_4 та зареєстрована під № 66849 від 23 квітня 2012 року. Порушення допущено з вини колишнього спеціаліста 1-ї категорії відділу з прийому громадян ОСОБА_4, яка прийняла документи для призначення соціальної допомоги та їх зареєструвала. Таким чином, в результаті вищезгаданого громадянці ОСОБА_1 зайво нараховано та виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 11 862,93 грн., та допомогу при народженні дитини в сумі 24 959, 92 грн.
Із змісту ст. 10, 11 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, яка діяла на момент призначення відповідачці державної соціальної допомоги, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну). Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. Виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин (ч.5 ст. 11 Закону)
Також, статтями 13,14 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено право на одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для особи (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною . Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.
Частиною 2 ст. 22 Закону України від 21.11.1992 року № 2811-XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Також, згідно ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
З аналізу наведених норм чітко випливає, що суми надміру виплачених коштів стягуються в судовому порядку тільки внаслідок зловживання такої особи щодо приховування та подання нею недостовірних даних, пов'язаних із її доходами та майновим станом при призначенні соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, або внаслідок рахункової помилки.
Звертаючись до суду із позовом, позивач посилається на те, що згідно інформації Служби Безпеки України в Тернопільській області ОСОБА_1 виїхала з України 09.02.2012 року та виїхала в Україну 16.03.2013 року, виїхала з України 13.08.2013 року, в результаті чого їй зайво нараховано та виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку та допомогу при народженні дитини та завдано державному бюджету матеріальної шкоди на суму 36822,85 грн.
Дослідивши позовну заяву та матеріали цивільної справи, суд приходить до переконання, що позивачем не наведено, які саме зловживання допущені ОСОБА_1 при наданні нею документів для призначення соціальної допомоги, та які відомості в наданих документах є свідомо неправдивими або із приховування відомостей щодо її майнового стану та доходів, при наявності яких, позивачці не могли бути призначені державні соціальні допомоги,.
Навпаки, у позові начальник управління стверджує, що на момент звернення про призначення їй допомоги при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_1 надала заяву про призначення всіх видів соціальної допомоги від 29.03.2013 року, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначення усіх видів соціальної допомоги від 29.03.2013 року та всі інші необхідні документи. При призначенні допомоги відповідач була попереджена спеціалістами управління соціальної політики про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. ОСОБА_1 власноруч ставила свій підпис під документами.
Згідно з вимогами ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
У відповідності до ст.ст. 10, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та обставини справи, суд приходить до переконання, що наведені позивачем підстави для стягнення з відповідача надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 36822,85 грн. не узгоджуються із вимогами ч.2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.1212-1215 Цивільного кодексу України, оскільки позивачем не доведено, що суми державної допомоги, виплачені надміру, внаслідок зловживань ОСОБА_1 чи її недобросовісності, як і не встановлено наявності рахункової помилки, а тому позов є необґрунтованим, безпідставним та до задоволення не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 10, 11, 60 ЦПК України, суд, -
У задоволенні позову управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1, третя особа - Державна фінансова інспекція в Тернопільській області, про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги при народженні дитини та державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення може бути переглянуте Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за умови подачі відповідачем заяви про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Головуючий суддя /підпис/ Позняк В.М.