13.02.2017 Справа №607/14320/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі головуючого судді Грицака Р.М.
за участю секретаря с/з Чех Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільської міської ради, про визнання нечинними п.6.7 та п. 6.8 Положення про оренду комунального майна територіальної громади м. Тернополя затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 20.06.2011 року №6/9/14 та рішення Тернопільської міської ради від 15.11.2011 року №6/15/26, -
Позивач ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до Тернопільської міської ради, про визнання нечинними п.6.7 та п. 6.8 Положення про оренду комунального майна територіальної громади м. Тернополя затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 20.06.2011 року №6/9/14 та рішенням Тернопільської міської ради від 15.11.2011 року №6/15/26. В обґрунтування вказує на те, що згідно договору оренди №7004 укладеного між ним та Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради від імені якого діяло Управління обліку та контролю за використанням комунального майна від 15.09.2015 року, він є суб'єктом правовідносин у сфері оренди комунального майна громади м. Тернопіль (орендар). 20.06.2011 року Тернопільською міською радою прийнято рішення за №6/9/14, яким затверджено Положення про оренду комунального майна територіальної громади м. Тернополя (далі по тексту «Положення»). Згідно Пункту 6.7 положення: «Рецензований звіт про оцінку майна виконаний експертами, відібраними за конкурсом, погоджується постійною комісією міської ради з питань контролю за використанням комунального майна». Відповідно до пункту 6.8 положення: «Висновки рецензованого звіту про оцінку вартості об'єкта та погодженого постійною комісією міської ради з питань контролю за використанням комунального майна затверджує профільний заступник з питань діяльності виконавчих органів ради», (із змінами та доповненнями затвердженими рішенням Тернопільської міської ради від 15.11.2011 року №6/15/26). Вважає, що приймаючи вказане положення орган місцевого самоврядування вийшов за межі наданих йому законом, тобто, сам себе наділив правом погоджувати чи не погоджувати рецензований звіт про оцінку майна, оскільки Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Методики оцінки об'єктів оренди затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 р. № 629, законодавчо не визначено обов'язок орендодавця, щодо отримання будь - яких додаткових погоджень рецензованого звіту про оцінку майна, в тому числі й постійною комісією міської ради з питань контролю та використанням комунального майна. Також зазначає, що на фоні теперішньої економічної ситуації, йому все важче сплачувати орендну плату і тому, він хотів би звернутись до власника орендованого майна про перегляд орендної плати, в основу розрахунку якої покладено вартість об'єкта оренди визначеного на підставі рецензованого звіту про оцінку майна, про те п.6.7 та п.6.8 не дає можливості скористатись такою незалежною оцінкою, оскільки, погоджуючи чи не погоджуючи рецензований звіт про оцінку майна постійною комісією міської ради з питань контролю за використанням комунального майна нівелюється сама незалежність такої оцінки. Тому вважає, що пункти 6.7, 6.8 положення суперечать чинному законодавству України та підлягають визнанню нечинними.
Представник позивача - ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав і мотивів зазначених у позові та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Тернопільської міської ради - Гірняк В.М. в судовому засіданні позову не визнав та подав письмове заперечення в якому зазначив, що при прийнятті оскаржуваних рішень, Тернопільська міська рада виходила із повноважень наданих їй Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування» ( далі Закон). Так згідно Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144). На основі цього положення Конституції України в Законі України «Про місцеве самоврядування» визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частина перша ст. 59). Частиною 4.1 ст.47 Закону передбачено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Зазначена норма Закону дублюється ч.І Загальних положень Положення про постійні комісії Тернопільської міської ради затвердженого рішенням міської ради від 04.12.2010р. №6/1/15 «Про затвердження Положення про постійні комісії міської ради» Тернопільської міської ради від 04.12.2010р. №6/115 (що було чинним на момент прийняття оскаржуваного рішення від 20.06.2011р. №6/9/14.) Так відповідно до зазначеного Положення до повноважень постійної комісії міської ради з питань контролю за використанням комунального майна віднесено: попередній розгляд питання про передачу в оренду цілісних майнових комплексів і нежитлових приміщень, розгляд пропозицій та подання висновків з питань про продаж, передачу в оренду або під заставу об'єктів комунальної власності, що перебувають в управлінні ради, а також надання таких об'єктів в установленому законом порядку.Розпорядженням міського голови від 24.10.2011р. № 540 - Про посадові обов'язки секретаря ради, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради» (що було чинним на момент прийняття рішення від 20.06.2011р. №6/9/14) визначено посадові обов'язки профільного заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради щодо сприяння реалізації повноважень виконавчих органів ради щодо управління комунальною власністю у галузі побутового та торгівельного обслуговування населення, у сфері транспорту, зв'язку будівництва, архітектури, реалізації програм приватизації державного та комунального майна на території міста, Координації діяльності управління обліку та контролю за використанням комунального майна. З наведеного вважає, що п.п. 6.7. 6.8 Положення про оренду комунального майна Територіальної громади м. Тернополя, затвердженого рішенням міської ради від 20.06.2011р. №6/9/14 «Про удосконалення порядку оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Тернополя», прийняте компетентним органом в межах наданих повноважень і підстави для його скасування - відсутні. Відповідно просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав:
Згідно договору оренди №7004 укладеного 15.09.2015 року між ОСОБА_2 та Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради від імені якого діяло Управління обліку та контролю за використанням комунального майна, ОСОБА_2 є суб'єктом правовідносин у сфері оренди комунального майна громади м. Тернопіль, а саме орендарем комунального майна - нежитлового приміщення загальною площею 133,4 кв. м., що знаходиться по АДРЕСА_1.
Відповідно до п. 3.1 даного Договору, орендна плата визначається на підставі Положення про оренду комунального майна територіальної громади м. Тернополя (далі по тексту «Положення») затвердженого рішенням Тернопільської міської ради за №6/9/14 від 20.06.2011 року. Річна орендна плата ( Опл) розраховується за формулою: Опл = Вп * Сор ( де Вп - вартість орендованого майна в даному випадку 228440,00 грн., Сор - орендна ставека за використання нерухомого майна - в даному випадку 15%).
20.06.2011 року Тернопільською міською радою прийнято рішення за №6/9/14, яким затверджено Положення про оренду комунального майна територіальної громади м. Тернополя (далі по тексту «Положення»).
Згідно Пункту 6.7 Положення: «Рецензований звіт про оцінку майна виконаний експертами, відібраними за конкурсом, погоджується постійною комісією міської ради з питань контролю за використанням комунального майна».
Відповідно до пункту 6.8 Положення (із змінами та доповненнями затвердженими рішенням Тернопільської міської ради від 15.11.2011 року №6/15/26): «Висновки рецензованого звіту про оцінку вартості об'єкта та погодженого постійною комісією міської ради з питань контролю за використанням комунального майна затверджує профільний заступник з питань діяльності виконавчих органів ради».
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 143 Конституції України передбачає, що територіальні громади міста безпосередньо або через утворювані ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( далі Закон) встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 4.1 ст.47 Закону передбачено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Зазначена норма Закону дублюється ч.І Загальних положень Положення про постійні комісії Тернопільської міської ради затвердженого рішенням міської ради від 04.12.2010р. №6/1/15 «Про затвердження Положення про постійні комісії міської ради» Тернопільської міської ради від 04.12.2010р. №6/115 (що було чинним на момент прийняття оскаржуваного рішення від 20.06.2011р. №6/9/14.)
Так відповідно до зазначеного Положення до повноважень постійної комісії міської ради з питань контролю за використанням комунального майна віднесено: попередній розгляд питання про передачу в оренду цілісних майнових комплексів і нежитлових приміщень, розгляд пропозицій та подання висновків з питань про продаж, передачу в оренду або під заставу об'єктів комунальної власності, що перебувають в управлінні ради, а також надання таких об'єктів в установленому законом порядку.
Розпорядженням міського голови від 24.10.2011р. №540 «Про посадові обов'язки секретаря ради, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради» (що було чинним на момент прийняття рішення від 20.06.2011р. №І6/9/14) визначено посадові обов'язки профільного заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради щодо сприяння реалізації повноважень виконавчих органів ради щодо управління комунальною власністю у галузі побутового та торгівельного обслуговування населення, у сфері транспорту, зв'язку будівництва, архітектури, реалізації програм приватизації державного та комунального майна на території міста, Координації діяльності управління обліку та контролю за використанням комунального майна.
Основним законом, який регулює правовідносини, що виникають при оренді комунального майна, є Закон України «Про оренду державного та комунального майна».
Згідно ст. 11 Закону України «Про оренду державного та комунальною майна»,оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.
Правовідносини, які виникають у процесі здійснення оцінки майна, майнових прав, що належать фізичним та юридичним особам України на території України та за її межами, а також фізичним та юридичним особам інших держав на території України регулюється Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», а також, Методикою оцінки об'єктів оренди затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 р. № 629.
Так у відповідності до ст. 5 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» суб'єктами оціночної діяльності є: суб'єкти господарювання - зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, а також; юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності відповідно до цього Закону; - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які отримали повноваження на здійснення оціночної діяльності в процесі виконання функцій з управління та розпорядження державним майном та (або) майном, що є у комунальній власності, та у складі яких працюють оцінювачі.
Стаття 6 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» встановлює хто може бути оцінювачем.
Частина 3 статті 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» встановлює, що рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), є обов'язковим якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування.
Відповідно до п.19. даної Методики оцінки об'єктів оренди затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 р. № 629, у разі оренди нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна здійснюється його незалежна оцінка.
У разі передачі в оренду нерухомого майна, орендодавцем якого є орган, визначений в абзацах другому і третьому статті 5 Закону, звіт про незалежну оцінку рецензується і за наявності позитивного загального висновку рецензента про відповідність такого звіту вимогам нормативно-правових актів з питань проведення оцінки висновок про вартість майна затверджується зазначеним орендодавцем.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм права, що регламентують порядок оцінки майна, яке підлягає передачі в оренду, вбачається відсутність законодавчо визначеного обов'язку орендодавця, щодо отримання будь - яких додаткових погоджень рецензованого звіту про оцінку майна, в тому числі й постійною комісією міської ради з питань контролю та використанням комунального майна.
Згідно ч. 2 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
У відповідності до положень ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування можуть бути визнаними незаконними лише з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України.
У відповідності до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи обставини даної справи та оцінюючи зібрані по справі докази, суд приходить до переконання, що оспорювані пункти Положення, які встановлюють додаткові обов'язки для орендарів комунального майна, щодо отримання додаткових погоджень рецензованого звіту про оцінку майна, що виконаний експертами, відібраними за конкурсом, в тому числі й постійною комісією міської ради з питань контролю та використанням комунального майна, прийняті не в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки необхідність додаткових погоджень рецензованого звіту про оцінку майна не передбачено жодними законами які регулюють відносини, пов'язані з оренди комунального майна, в тому числі такі повноваження не передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування», Законом України «Про оренду державного та комунальною майна», Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Також суд вважає, що є обгрунтованим посилання позивача на те, що оспорювані пункти Положення порушують його право, як орендаря звернутись до власника орендованого майна про перегляд орендної плати, в основу розрахунку якої покладено вартість об'єкта оренди визначеного на підставі рецензованого звіту про оцінку майна, оскільки п.6.7 та п.6.8 не дає можливості скористатись такою незалежною оцінкою, так як погоджуючи чи не погоджуючи рецензований звіт про оцінку майна постійною комісією міської ради з питань контролю за використанням комунального майна нівелюється сама незалежність такої оцінки.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, як такий що ґрунтується на вимогах чинного законодавства та не спростований належними та допустимими доказами відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, у зв'язку із тим, що позов задоволено, позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської міської ради сплачений ними при поданні позову судовий збір в розмірі 551,20 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 6, 11, 71, 87, 94, 102, 158-163 КАС України суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 6.7 та пункт 6.8 Положення про оренду комунального майна територіальної громади м. Тернополя затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 20.06.2011 року №6/9/14 зі змінами внесеними згідно рішення Тернопільської міської ради від 15.11.2011 року №6/15/26.
Стягнути в користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської міської ради сплачений судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Головуючий суддя Р.М. Грицак
Головуючий суддяР. М. Грицак