Постанова від 14.02.2017 по справі 281/536/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Нечуй Б.П.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"14" лютого 2017 р. Справа № 281/536/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Житомирі апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "20" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, 3-ї особи - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання рішення протиправним і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

27.10.2016р. ОСОБА_3 звернулася до Лугинського районного суду з позовом до Лугинської районної державної адміністрації, 3-я особа - Укправління праці та соціального захисту населення Лугинської РДА про визнання рішення комісії Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області по реалізації Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" №4 від 06.10.2016р. в частині відмови в постановці на чергу на виплату компенсації за втрачене належне нерухоме майно, яке знаходиться по АДРЕСА_1 - протиправним та зобов'язання Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області поставити ОСОБА_3 на чергу в Управлінні праці та соціального захисту населення Лугинської РДА Житомирської області для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території по АДРЕСА_1.

Постановою Лугинського районного суду Житомирскої області від 20 грудня 2016 року позов задоволено.

Визнано рішення комісії Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області по реалізації Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06.10.2016 року №4 в частині відмови у постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене належне ОСОБА_3 нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_1 - протиправним.

Зобов'язано Лугинську районну державну адміністрацію прийняти документи та поставити ОСОБА_3 на чергу в управлінні праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області для отримання грошової компенсації за втрачений житловий будинок з відповідними надвірними будівлями на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_1.

Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Відповідачем у справі та 3-ю особою до суду подані апеляційні скаргу в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просили скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційних скарг колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач ОСОБА_3 отримала у спадщину домоволодіння, яке знаходиться в АДРЕСА_1, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 31.01.2014 року та копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 31.01.2014 року.

Смт. Лугини Житомирської області відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України №106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України №17 від 12.01.1993 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Згідно довідки Лугинсьекої селищної ради №468 від 15.09.2016 року, отримане у спадщину домоволодіння в АДРЕСА_1, в разі здачі його позивачем в Лугинську селищну раду, після отримання нею компенсації за здане житло, буде прийняте на баланс селищної ради.

Відмовляючи у постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно, Відповідач послався на абз.2 п.5 "Порядку виплати компенсації..", затвердженого постановою КМУ від 18.11.2009 року №1243 відповідно до якого, спадкоємці громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на грошову компенсацію за втрачене спадкоємцем нерухоме майно, якщо така компенсація була нарахована, але не отримана переселенцем, відповідно до норм Цивільного кодексу України, тобто на момент прийняття постанови ОСОБА_3 повинна була перебувати на зазначеній черзі.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" компенсацію, передбачену ст.4 Закону, у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, мають право отримати громадяни, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно (жилі, дачні, садові будинки, гаражі, господарські будівлі та споруди), яке не може бути перевезено із зазначених територій.

Позивач на момент прийняття спадщини проживала в екологічно чистій зоні.

На підставі викладеного, суд вважав, що застосуванню підлягає саме закон, який регулює спірні правовідносини, а не підзаконний акт на який посилається Відповідач.

З зазначених підстав, суд визнав відмову відповідача в прийнятті документів та постановки на чергу - безпідставною, а вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.

Колегія суддів надаючи правову оцінку правовідносинам сторін, погоджуючись з тим, що підстави зазначені Відповідачем у відмові ОСОБА_3 в постановці її на чергу для отримання грошової компенсації є протиправними, при цьому, в цілому не погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо задоволеної вимоги зобов"язального характеру.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 отримала у спадщину домоволодіння, яке знаходиться в АДРЕСА_1, - населеному пункті на радіоактивно забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС території, віднесеному до зони гарантованого добровільного відселення.

Позивач звернулася до голови Лугинської РДА з заявою, в якій просила поставити її на чергу з виплати грошової компенсації згідно вимог ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Витяг з протоколу засідання комісії по реалізації Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" свідчить про те, що ОСОБА_3 відмовлено в постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_1, з тієї підстави, що абз.2 п.5 "Порядку виплати компенсації..", затвердженого постановою КМУ від 18.11.2009 року №1243, спадкоємці громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на грошову компенсацію за втрачене спадкоємцем нерухоме майно, якщо така компенсація була нарахована, але не отримана переселенцем, відповідно до норм Цивільного кодексу України, тобто на момент прийняття постанови ОСОБА_3 повинна була перебувати на зазначеній черзі. (а.с.6).

Наведені обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з позовом.

Як вже зазначалось, постановою Лугинського районного суду Житомирскої області від 20 грудня 2016 року позов задоволено.

Розглядаючи питання законності та обґрунтованості прийнятого судового рішення, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає також грошову компенсацію у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, громадянам, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно ( жилі, дачні, садові будинки, гаражі, господарські будівлі та споруди), яке не може бути перевезено із зазначених територій.

Тобто, грошова компенсація за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_1, для отримання якої позивач і просила суд зобов'язати Лугинську РДА Житомирської області прийняти документи та поставити її на чергу в Управлінні праці та соціального захисту населення Лугинської РДА Житомирської області як спадкоємця померлого чоловіка і, є соціальною гарантією.

Наступне законодавче скасування цієї норми (зокрема виключення пункту 6 частини першої статті 35 Закону №796-ХІІ), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 було визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), тому позивач має право на отримання передбаченої цією нормою, з урахуванням відповідних положень статті 4 Закону №796-ХІІ, компенсації, але за певних умов.

Так, відповідно до Положення про порядок виплати компенсації, постановці на чергу для отримання компенсації повинні передувати: здача майна, що перейшла у спадок, на баланс органу виконавчої влади за місцем знаходження майна (п.6 Положення). Зазначене, в свою чергу, буде свідчити про його втрату особою. Так, згідно цього ж Положення, моментом припинення права власності на таке майно є дата подання особою заяви про передачу нею майна органу місцевого самоврядування. Відповідно ж до довідки Лугинської селищної ради (а.с.16), домоволодіння, розташоване в АДРЕСА_1 ОСОБА_3 в селищну раду не здавалося і відповідно на баланс сільрадою - не приймалося.

Тобто, як на час звернення ОСОБА_3 з заявою про постановку її на чергу так і на час розгляду справи, майно, не можна вважати втраченим.

Крім того, на час постановки на чергу, повинна бути визначена вартість втраченого майна. Відповідно до зазначеного Положення у зонах добровільного гарантованого відселення (яка є смт.Лугини) така вартість оцінюється експертами з оцінки ринкової вартості на підставі існуючих методик для встановлення ринкової вартості житлового фонду. Така оцінка не проведена, а наявність суми визначеної бюро технічної інвентарізації не могла бути взята за основу, так як остання могла стосуватися зони безумовного (обов"язкового) відселення, смт.Лугини до якої - не відносяться.

За таких підстав, вимога до Відповідача про його зобов"язання прийняти документи та постановити на чергу для отримання грошової компенсації є предчасною, а тому задоволенню не підлягає.

Щодо обгрутованості рішення комісії, то підстави, з яких комісія дійшла зазначеного висновку, колегія суддів вважає протиправними. Посилання на приписи постанови КМУ №1243 від 18.11.2009р., зокрема, на те, що спадкоємці громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на грошову компенсацію за втрачене спадкодавцем нерухоме майно, якщо така компенсація була нарахована, але не отримана переселенцем, відповідно до норм ЦК України, є безпідставними, з огляду на обгрунтування наведене судом першої інстанції.

Виходячи з вищенаведеного, суд апеляційної інстанції частково задовольняє апеляційні скарги. Визнаючи оскаржене рішення Відповідача протиправним в частині підстав відмови ОСОБА_3 в постановці на чергу, скасовує постанову в її зобов"язальній частині, так як судом першої інстанції ухвалене судове рішення з порушенням норм матеріального права (ч.1 ст.202 КАС України).

Наведені апелянтами в апеляційних скаргах інші доводи, не впливають на суть прийнятих рішень як судом першої інстанції так і апеляційним судом.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області задовольнити частково, постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "20" грудня 2016 р. скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати рішення комісії Лугинської районної державної адміеністрації Житомирської області по реалізації Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" №4 від 06.10.2016 року, в частині підстав відмови ОСОБА_3 в постановці на чергу на виплату грошової компенсації - протиправним.

Скасувати постанову в зобов"язальній її частині - прийняти документи та поставити ОСОБА_3 на чергу в управлінні праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області для отримання грошової компенсації за втрачений житловий будинок з відповідними надвірними будівлями на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_1.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2

3- відповідачу/відповідачам: Лугинська районна державна адміністрація Житомирської області вул.К.Маркса, 4,смт.Лугини,Лугинський район, Житомирська область,11301 Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Червона Гірка,21,смт.Лугини,Житомирська область,11301

4-третій особі: - ,