Ухвала від 16.02.2017 по справі 677/1683/16-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 677/1683/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Боголюбова Л.М.

Суддя-доповідач: Біла Л.М.

16 лютого 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білої Л.М.

суддів: Граб Л.С. Гонтарука В. М.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області на постанову Красилівського районного суду Хмельницької області від 22 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 22 грудня 2016 року позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Розгляд справи просив здійснювати за його відсутності.

За приписами ст.ст.197, 183-2 КАС України суд апеляційної інстанції проводить розгляд справи в порядку письмового провадження, при цьому згідно ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, постанову суду першої інстанції - скасувати, а позовну заяву залишити без розгляду, з огляду на наступне.

Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_2 є учасником бойових дій, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, яке видано 10 грудня 2015 року.

З довідки управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області № 5092/02-10 від 20.12.2016 вбачається, що позивачу 29.04.2016 було виплачено щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій у розмірі 920 грн.

Вважаючи, що відповідачем неправомірно виплачено щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій у розмірі 920 грн, замість встановленого ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" розміру виплати - п'ять мінімальних пенсій за віком, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 21 грудня 2016 року позов задоволено.

Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції, зважаючи на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Положеннями ч. 1 ст. 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Згідно з ч. 2 ст. 100 КАС України, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

За приписами ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Таким чином законом чітко встановлений строк до якого числа проводяться соціальні виплати. Позивачу у визначений строк виплачена сума менша, ніж, як він вважає, зазначена у законі.

Як вбачається з довідки управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області № 5092/02-10 від 20.12.2016 позивач отримав щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учасник бойових дій за 2016 рік 29 квітня 2016 року (а. с. 10).

Тому про порушення своїх прав позивач мав дізнатися безпосередньо після отримання вказаної разової грошової допомоги в 2016 році.

Проте, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії 04 листопада 2016 року.

Отже, підстави, що дають позивачу право на звернення з цим позовом до суду виникли ще 29 квітня 2016 року - відповідно, проте позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом лише 04 листопада 2016 року, тобто за межами строку, встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України.

З огляду на вказане, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення подані позивачем з пропуском строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 99 КАС України.

Виходячи із встановлених обставин справи, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду вважає, що суд першої інстанції приймаючи оскаржуване рішення, не перевірив належним чином дотримання позивачем строку звернення до суду.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Ст. 205 КАС України встановлює, що розглянувши апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу в разі скасування судового рішення і залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.

В силу ч. 1 ст. 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду, і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати, а адміністративний позов залишити без розгляду.

Керуючись ст.ст. 155, 160, 167, 183-2, 195, 196, 198, 199, 203, 205, 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області задовольнити частково.

Постанову Красилівського районного суду Хмельницької області від 22 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без розгляду.

Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.

Головуючий Біла Л.М.

Судді Граб Л.С. Гонтарук В. М.