Справа: № 810/2352/16 Головуючий у 1-й інстанції: Горобцова Я.В. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.
Іменем України
16 лютого 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Беспалова О.О., Губської О.А.,
при секретарі судового засідання Приходько К.М.,
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Фоміна А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування наказу,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Генерального штабу Збройних Сил України (далі по тексту - відповідач), в якому просив суд визнати протиправним та скасувати наказ Генерального штабу Збройних Сил України від 23 червня 2016 року №263 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» в частині накладення дисциплінарного стягнення «попередження про неповну службову відповідність» на позивача військового комісара Вишгородського районного військового комісаріату Київської області оперативного командування «Північ» Сухопутних військ Збройних Сил України полковника ОСОБА_1 .
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Свої вимоги скаржник обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення помилково застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Переглядаючи постанову суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що з 12.04.2014 ОСОБА_1 працює на посаді військового комісара Вишгородського РВК Київської області оперативного командування «Північ» (том 2, а.с. 32).
13.08.2014 до ІНФОРМАЦІЯ_1 прибув громадянин ОСОБА_2 з метою постановлення на військовий облік офіцерів запасу.
Для взяття на тимчасовий облік ОСОБА_2 були надані наступні документи: паспорт громадянина України з відміткою про реєстрацію в селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області та довідка про присвоєння ідентифікаційного номера (том 1, а.с. 197-198), заяву про прийняття на військовий облік офіцерів запасу (том 1, а.с. 200); заяву на видачу тимчасового посвідчення офіцера запасу (том 1, а.с. 200); заповнену алфавітну карту громадянина ОСОБА_2 (том 1, а.с. 201); відомість №916 від 29.08.2014 на видачу військових квитків офіцера запасу за серпень 2014 року (том 1, а.с. 202) заповнений бланк тимчасового посвідчення офіцера запасу на громадянина ОСОБА_2 від 13.08.2014 №1/оф (том 1, а.с. 203); копію витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.08.2014 №13 про зарахування капітана запасу ОСОБА_2 в списки особового складу частини та на всі види забезпечення, а також про укладання контракту про проходження служби у військовому резерві (том 1, а.с. 75); запит військовому комісару м. Севостопаля на отримання особової справи офіцера запасу капітан-лейтенанта ОСОБА_2 (том 1, а.с. 80) та повідомлення про зміну прізвища та власного імені ОСОБА_3 на ОСОБА_2 (том 1, а.с. 199).
На підставі вказаних документів було прийнято громадянина ОСОБА_2 на облік офіцерів запасу у тимчасовому порядку.
30.05.2016 відповідно до наказу Генерального штабу Збройних Сил України № 225 «Про призначення службового розслідування» з метою встановлення причин та умов факту правомірності поставлення на облік громадянина ОСОБА_2 , офіцера запасу, до Вишгородського районного військового комісаріату Київської області та встановлення ступеня вини посадових осіб наказано до 03 червня 2016 року провести службове розслідування, під час якого керуватися вимогами Дисциплінарного розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 15 березня 2004 року №82, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 березня 2004 року за №385/8984 (зі змінами); 03 червня подати акт та матеріали службового розслідування у встановленому порядку (том 2, а.с. 43).
За наслідками проведення службового розслідування був складений акт службового розслідування від 04.06.2016 №30/АКТ, в якому встановлено факт неправомірного поставлення громадянина ОСОБА_2 на облік офіцерів запасу до Вишгородського районного військового комісаріату у тимчасовому порядку, внаслідок чого тимчасове посвідчення офіцера запасу від 13.08.2014 №1/оф видано йому безпідставно.
В акті зазначено, що причинами та умовами правопорушення стали: незадовільне виконання своїх службових обов'язків військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_1 , порушення ним вимог Статуту внутрішньої служби ЗС України, визначених статтею 16, в частині виконання службових обов'язків, що визначають обсяг завдань, доручених за посадою, визначених керівними документами, а саме: абзацом 3, Функціональних обов'язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 , затверджених в листопаді 2015 року військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 , в частині здійснення належної організації ведення військового обліку військовозобов'язаних у військовому комісаріаті, абзацом 11 в частині здійснення належного контролю за правомірністю видачі громадянам документів військового обліку, посвідчень та інших документів військового обліку, посвідчень та інших документів та абзацом 3 Положення про Вишгородський районний військовий комісаріат Київської області, затвердженого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 у грудні 2015, в частині що зобов'язує його організувати ведення персонально-якісного обліку військовозобов'язаних, та призвело до порушення вимог пункту 2.3. Інструкції з питань організації та порядку ведення військового обліку осіб офіцерського складу, які перебувають у запасі Збройних сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.12.2010 №650/ДСК в частині взяття офіцерів запасу на військовий облік у тимчасовому порядку та підпункту 2.3.1. в частині виконання заходів взяття офіцерів запасу на військовий облік у тимчасовому порядку; незадовільне виконання своїх службових обов'язків начальником відділення офіцерів запасу і кадрів Вишгородського районного військового комісаріату Київської області майором ОСОБА_4 , порушення ним вимог Статуту внутрішньої служби ЗС України, визначених статтею 16, в частині виконання службових обов'язків, що визначають обсяг завдань, доручених за посадою, визначених керівними документами, а саме: абзацом 1, Функціональних обов'язків в частині що зобов'язує його здійснювати належне взяття офіцерів запасу на військовий облік, що призвело до порушення вимог пункту 2.3.1 Інструкції з питань організації та порядку ведення військового обліку осіб офіцерського складу, які перебувають у запасі Збройних сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.12.2010 №650/ДСК в частині взяття офіцерів запасу на військовий облік у тимчасовому порядку; не проведення полковником ОСОБА_1 та майором ОСОБА_4 заходів щодо перевірки, встановлення та підтвердження офіцерського звання громадянина ОСОБА_2 в органах військового управління (том 1, а.с. 46-50).
В матеріалах справи наявний також акт проведення службового розслідування від 06.06.2016, проведеного відповідно до наказу №195 від 02.06.2016 №195, яким встановлено, що капітан резерву командир 2-го батальйону спеціального призначення в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 був взятий Вишгородським РВК на військовий облік в тимчасовому порядку на підставі статті 37 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу», п. 2.3. наказу Міністра оборони України від 10.12.2010 №650/ДСК «Про затвердження деяких нормативно-правових актів, що регламентують питання організації та порядку ведення військового обліку офіцерів запасу, атестування осіб до присвоєння первинних і чергових військових звань офіцерського запасу» з урахуванням реєстрації місця проживання у в/ч НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , та витягу з наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 11.08.2014 №13 про зарахування ОСОБА_2 в списки особового складу частини та на всі види забезпечення; Вишгородський РВК видав тимчасове посвідчення офіцера запасу ОСОБА_2 на підставі пункту 2.3.1 та пункту 4.13 Наказу МОУ №650/ДСК «Про затвердження деяких нормативно-правових актів, що регламентують питання організації та порядку ведення військового обліку офіцерів запасу, атестування осіб до присвоєння первинних і чергових військових звань офіцерського складу запасу, а також військового квитка офіцера запасу»; жодні документи на присвоєння ОСОБА_2 офіцерського звання «майор резерву» ІНФОРМАЦІЯ_3 не готувались та не подавались (том 1, том 37-42).
У позивача було відібрано пояснення щодо вищенаведених обставин та проведено співбесіду, в якій останній частково визнав свою вину.
23.06.2016 Генеральним штабом Збройних Сил України був прийнятий наказ №263 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», відповідно до п. 1 якого за порушення вимог статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, неналежне виконання службових обов'язків, затверджених військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 25.11.2015, пункту 2.3 та підпункту 2.3.1. Інструкції з питань організації та порядку ведення військового обліку осіб офіцерського складу, які перебувають у запасі Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 грудня 2010 року №650/ДСК, на військового комісара Вишгородського районного військового комісаріату Київської області оперативного командування «Північ» Сухопутних військ Збройних Сил України полковника ОСОБА_1 накласти дисциплінарне стягнення - «попередження про неповну службову відповідність».
Вважаючи вказаний наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності таким, що прийнятий без урахування попередньої роботи позивача, з порушенням строків на притягнення до дисциплінарної відповідальності та необґрунтованим, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про його скасування.
Приймаючи рішення про відмов3у у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив того, що спірний наказ прийнятий відповідачем на підставі, у спосіб та в межах повноважень, передбачених законодавством.
Перевіряючи законність та обґрунтованість такого висновку суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначено Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженим Законом України від 24 березня 1999 року N 551-XIV (далі по тексту - Дисциплінарний статут).
За п. 1, 2, 5 Дисциплінарного статуту військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.
За змістом ст.45 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Відповідно до п. 68 Дисциплінарного Статуту на молодших та старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення:
а) зауваження;
б) догана;
в) сувора догана;
г) попередження про неповну службову відповідність;
д) пониження в посаді;
е) пониження військового звання на один ступінь;
є) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю;
ж) позбавлення військового звання.
Згідно з п. 83 Дисциплінарного статуту на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини (п. 84 Дисциплінарного статуту).
Пунктом 85 Дисциплінарного статуту передбачено, що службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення рядовим (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині).
Заборонено проводити службове розслідування особам, які є підлеглими військовослужбовця, чиє правопорушення підлягає розслідуванню, а також особам - співучасникам правопорушення або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення.
Згідно з п. 86 Дисциплінарного статуту після розгляду письмової доповіді про проведення службового розслідування командир проводить бесіду з військовослужбовцем, який вчинив правопорушення. Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення.
Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Як вірно встановлено судом першої інстанції на підставі наявних у матеріалах справи доказів, відповідачем було дотримано порядок проведення службового розслідування стосовно позивача (його призначення, проведення, відібрання пояснень), що узгоджується з вимогами Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони від 15 березня 2004 року № 82.
Стосовно посилання апеляційної скарги ОСОБА_1 на порушення строків притягнення його до дисциплінарної відповідальності, колегія суддів зазначає наступне.
Строки накладення дисциплінарного стягнення встановлені в пункті 87 Дисциплінарного Статуту, згідно положень якого дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.
Акт службового розслідування був затверджений начальником Генерального штабу Головнокомандувачем Збройних Сил Укрїни 04.06.2016, бесіда з позивачем проведена 13.06.2016, а оскаржуваний наказ Генерального штабу Збройних Сил України «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» №263 був виданий 23.06.2016, тобто у місячнй термін від дня призначення службового розслідування.
Підставою для проведення службового розслідування стало доручення першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 26.05.2016 №14630/С на звернення Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України від 23.05.2016 №10/1/1-26238-15 щодо проведення службового розслідування за фактом правомірності взяття на облік офіцерів запасу до Вишгородського районного військового комісаріату.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що дисциплінарне стягнення на позивача було накладено в межах строків, передбачених пунктом 87 Дисциплінарного статуту, який підлягає застосуванню до спірних правовідносин як спеціальний акт, яким ці правовідносини врегульовані.
Цим самим спростовуються доводи апеляційної скарги позивача щодо необхідності застосування до цих правовідносин положень КЗпП України щодо строків накладення дисциплінарних стягнень, оскільки положення КзпП України застосуванню не підлягають так, як відносини щодо проходження військової служби врегульовані Дисциплінарним статутом, яким передбачено, що дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення.
Таким чином, зазначені строки пов'язані з моментом виявлення правопорушення та проведенням службового розслідування. При цьому законодавцем не встановлено їх зв'язку з моментом вчинення дисциплінарного проступку.
Стосовно суті виявлених порушень службової дисципліни, за яке до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення, колегією суддів встановлено наступне.
У спірному наказі зазначено порушення позивачем наступних вимог законодавства:
- статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України;
- неналежне виконання службових обов'язків, затверджених військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 25.11.2015;
- пункту 2.3 та підпункту 2.3.1. Інструкції з питань організації та порядку ведення військового обліку осіб офіцерського складу, які перебувають у запасі Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 грудня 2010 року №650/ДСК.
Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року N 548-XIV, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Пунктом 2.3. Інструкції з питань організації та порядку ведення військового обліку офіцерського складу, які перебувають у запасі Збройних Сил України від 10 грудня 2010 року №650/ДСК (далі по тексту - Інструкція №650/ДСК) передбачено, що взяттю на військових облік у тимчасовому порядку підлягають офіцери запасу, на яких у районних військових комісаріатах відсутні особові справи.
Підпунктом 2.3.1. Інструкції №650/ДСК встановлено, що під час взяття офіцерів запасу на військовий облік у тимчасовому порядку районні військові комісаріати здійснюють такі заходи:
- отримують від офіцера запасу припис для постановки на військовий облік та письмову заяву, в якій зазначається: військове звання; прізвище, ім'я та по батькові; дата народження; майбутнє місце проживання та причина постановки на військовий облік;
- перевіряють за паспортними даними громадянство та місце проживання; складають алфавітну картку та розміщують її в розділі «Взяті на військовий облік у тимчасовому порядку» картотеки алфавітних карток;
- надсилають запит на отримання особової справи і послужної картки за попереднім місцем перебування на військовому обліку (крім офіцерів запасу, звільнених з військової служби із Збройних Сил України, інших військових формувань та зі служби начальницького складу інших органів виконавчої влади);
- складають особову справу та послужну картку на громадянина, який подається районним військовим комісаріатом до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу;
- вилучають посвідчення офіцера в офіцерів запасу, звільнених з військової служби із Збройних Сил України, які беруться на військовий облік уперше;
- вилучають довідку про присвоєння первинного звання офіцерського складу в офіцерів запасу, яким відповідними наказами Міністра оборони України (по особовому складу) присвоєно первинне військове звання офіцерського складу запасу;
- вилучають Довідку, яка видана офіцеру запасу, що від'їжджає за кордон (додаток 9), в офіцерів запасу, які прибули з-за кордону на нове місце проживання. Вилучену довідку про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу або довідку, яка видана офіцеру запасу, яка видана офіцеру запасу, що від'їжджає за кордон, реєструють на загальних підставах та в подальшому долучають до особової справи;
- реєструють посвідчення офіцера в Книзі обліку знищення військово-облікових документів офіцерів запасу (додаток 10) і знищують його;
- видають тимчасове посвідчення офіцера запасу (додаток 11).
Складання алфавітної картки здійснюється на підставі даних:
- Військового квитка офіцера запасу (для офіцерів запасу, які прибули з інших місцевостей (адміністративно територіальних одиниць) України та виключених з військового обліку Служби безпеки України);
- посвідчення офіцера (для офіцерів запасу, які звільненні з військової служби із Збройних Сил України);
- довідки про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (для громадян України, яким присвоєно первинні військові звання офіцерського складу запасу);
- припису з відмітками про присвоєння військового звання (номер, дата, ким присвоєно) та про вилучення особистого документа (для офіцерів запасу, які звільняються з військової служби з інших військових формувань, та тих, які звільняються зі служби начальницького складу інших органів виконавчої влади);
- довідки, яка видана офіцеру запасу, що від'їжджає за кордон (для офіцера запасу, які прибули з-за кордону на нове місце проживання);
- документа, який підтверджує відношення до офіцерів запасу (для офіцерів запасу, які набули громадянства України і підлягають взяттю на військовий облік).
Підпунктом 2.3.2. Інструкції №650/ДСК зазначено, що у разі не надходження послужної картки разом з особовою справою районним військовим комісаріатом складається її дублікат.
При складені дублікату районний військовий комісаріат надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України для отримання інформації по офіцерам запасу із послужних карток, а саме: дата народження, особистий (ідентифікаційний) номер, які закінчив ВВНЗ (військову кафедру при ВНЗ) та коли закінчив, коли та яким військовим комісаріатом був призваний до Збройних Сил, проходження військової служби у Збройних Силах, присвоєння військових звань, відповідно до якої статті звільнений зі Збройних Сил, у якому військовому комісаріаті знаходиться на обліку.
Офіцери запасу, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України на нове місце проживання, беруться на військовий облік на основі документів, які є підставою для реєстрації місця проживання та військових квитків офіцерів запасу з відміткою про зняття з військового обліку за попереднім місцем проживання або довідки, яка видана офіцеру запасу, що від'їжджає за кордон, згідно з підпунктами 2.3.1. та пункту 2.3. розділу ІІ цієї Інструкції.
Після взяття на військовий облік офіцерів запасу, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-закордону на нове місце проживання, районні військові комісаріати надсилають повідомлення про зміни в облікових даних (обліку) офіцерів до Кадрового центру через обласні військові комісаріати (підпункт 2.3.7 Інструкції №650/ДСК).
Відповідно до частини 1 пункту 4.1. Інструкції №650/ДСК особова справа є основним військово-обліковим документом офіцерів запасу, за яким ведеться вивчення їх професійного рівня, ділових та моральних якостей.
Військовий квиток офіцера запасу є документом суворої звітності, що визначає належність його власника до офіцерського складу та військового обов'язку. Порядок проведення записів у військових квитках офіцерів запасу та порядок поводження з ними визначені в Положенні про військовий квиток офіцера запасу, затвердженому Указом Президента України від 25.05.1994 №236 (зі змінами) ( пункт 4.12. Інструкції №650/ДСК).
Повторно військовий квиток офіцера запасу може бути видано за рішенням районного військового комісара на підставі особистої заяви офіцера запасу та документів, що підтверджують необхідність заміни військового квитка офіцеру запасу, який став непридатним для користування, знищення його під час стихійного лиха, втрати чи викрадення, зміни прізвища, імені та по батькові (п. 6.8. Інструкції №650/ДСК).
У додатку 7 Інструкції №650/ДСК зазначено, що якщо офіцер запасу не пенсіонер Міністерства оборони України, перший та другий примірники його особової справи запитуються з районного військового комісаріату за попереднім місцем перебування на військовому обліку.
Під час відновлення особової справи (за відсутності обох примірників особових справ) здійснюються запити в усі військові частини, в яких проходив службу офіцер запасу, до районного військового комісаріату за місцем привозу та до кадрового підрозділу номенклатури звільнення (за потреби до архівних установ).
В примітках зазначено, що у разі ненадходження особової справи або відповіді на запит з військової частини здійснюються запити до вищого кадрового підрозділу в такому порядку: вид Збройних Сил України, кадровий підрозділ Генерального штабу Збройних Сил України.
У разі ненадходження особової справи або відповіді на запит з районного військового комісаріату здійснюються запити в такому порядку: обласний військовий комісаріат, оперативне командування (територіальне управління), яким підпорядкований районний військовий комісаріат.
У разі здійснення запитів у вищі кадрові підрозділи вказується обсяг робіт щодо розшуку особової справи офіцера запасу, а саме: куди направляли запит, їх стислий зміст, номери та дати вихідних документів.
Під час розшуку особової справи офіцера запасу, який змінював прізвище (ім'я), у запитах зазначається попереднє прізвище (ім'я).
Окрім того, додатком 8 цієї інструкції затверджений перелік облікових органів, до яких районні військові комісаріати подають повідомлення про зміни в облікових даних (обліку) офіцера та військово-облікові документи.
Колегія суддів приймає доводи позивача про те, що запит військовому комісару м. Севастополя на отримання особової справи офіцера запасу капітан-лейтенанта ОСОБА_2 (том 1, а.с. 80) не направлявся у зв'язку з тим, що територія АР Крим є тимчасово окупованою, що унеможливлює згідно зі ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» отримання будь-яких відомостей.
Проте, позивачем не надано доказів направлення запитів до інших органів, як це передбачено додатком 7 Інструкції №650/ДСК, що підтверджує неналежне виконання обов'язків, визначених Інструкцією №650/ДСК.
ОСОБА_1 в апеляційній скарзі зазначає, що при постановленні ОСОБА_2 на військовий облік він керувався телефонограмою №2/1/329 військовим комісарам Р(М)ВК Київської області, яка вимагала на військовий облік приймати призовників і військовозобов'язаних, які зареєстрували місце проживання чи перебування в зоні відповідальності Р(М)ВК; враховувати, що з об'єктивних або суб'єктивних причин не завжди громадяни мали можливість знятися з військового обліку у Р(М)ВК АР Крим, що передбачено законодавством про військовий обов'язок і військову службу; у разі необхідності, забезпечити відновлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призових дільниць, особових справ, військових квитків, тимчасових посвідчень замість військового квитка тощо) (том 1, а.с.73).
Проте, колегія суддів звертає увагу, що існування вказаної телефонограми не є підставою для недотримання вимог Інструкції №650/ДСК, яка спеціальним нормативним актом, що врегульовує спірні правовідносини.
При цьому, у висновку службового розслідування встановлено, що ОСОБА_2 не було надано жодного документу, який підтверджує його віднесення до осіб офіцерського складу, а тому надсилання відповідних запитів з метою підтвердження цих обставин було необхідним.
При вирішенні справи колегія суддів враховує також посилання апеляційної скарги ОСОБА_1 , що не може бути притягнуто до відповідальності особу на підставі порушення нормативно-правового акта, який був прийнятий після вчинення дисциплінарного проступку.
Так, вчинення дисциплінарного проступку мало місце у серпні 2014 року, а у спірному наказі зазначено про неналежне виконання службових обов'язків, затверджених військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 25.11.2015.
За наведених обставин, питання щодо відповідності спірних дій позивача повинно бути перевірене на відповідність діючим на час існування спірних правовідносин актам, що визначали посадові обов'язки військового комісара.
Як встановлено судом першої інстанції, №586 від 15.04.2016 «Про виділення для знищення документів, що не підлягають зберігання» знищені наступні документи:
- обов'язки військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- обов'язки начальника відділення офіцерів запасу і кадрів 2014 року;
- Положення про Вишгородський районний військовий комісаріат 2013 року (том 2, а.с. 66-76).
У зв'язку з наведеним колегія суддів вважає необхідним застосувати до спірних правовідносин Положення про військові комісаріати, затверджене постановою КМ України від 03.06.2013 № 389 (далі по тексту - Положення № 389).
Згідно з п. 15 Положення № 389 військовий комісар зобов'язаний, зокрема, здійснювати контроль за правомірністю видачі громадянам документів військового обліку, посвідчень та інших документів.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про невиконання зазначеного обов'язку позивачем у спірних правовідносинах.
Помилковість посилання відповідача на неналежне виконання позивачем службових обов'язків, затверджених військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 25.11.2015, факту порушення ОСОБА_1 службової дисципліни не спростовує.
Враховуючи, що службовим розслідуванням достовірно встановлено, що внаслідок невиконання заходів щодо з'ясування реального військового звання громадянина ОСОБА_2 з боку полковника ОСОБА_5 були допущені грубі порушення вимог визначених п.2.3 Інструкції №650 в частині взяття на тимчасовий облік офіцерів та підпункту 2.3.1 Інструкції №650 в частині виконання заходів взяття офіцерів запасу на військовий облік у тимчасовому порядку, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.
При обранні такого виду стягнення як «попередження про службову невідповідність» враховано попередню роботу та заохочення позивача.
При цьому, обраний захід стягнення є співмірним вчиненому порушенню.
Доводи апеляційної скарги позивача наведені висновки не спростовують.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно, оцінивши фактичні обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позову.
Згідно з ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 41, 167, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Б. Парінов
Судді О.О. Беспалов
О.А. Губська
Ухвалу в повному обсязі виготовлено 20.02.2017
Головуючий суддя Парінов А.Б.
Судді: Беспалов О.О.
Губська О.А.