ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
10 лютого 2017 року № 826/15596/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Київській області до приватного підприємства «Ярослав» про застосування заходів реагування,-
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Головне управління Держпраці у Київській області до приватного підприємства «Ярослав» про застосування заходів реагування у вигляді зупинки робіт, а саме:
- заборонити використання вишивальних машин марки ТFGN-1212, зав. .425363, ТРKN-912, зав. №2720, ТРМХ-ІІС1508, зав. №1887, Richpeace, зав. №1107141168;
- заборонити експлуатацію об'єктів системи газопостачання ПП «Ярослав»: підземного газопроводу середнього тиску Ду -90мм, довжиною - 12,4 м.п, надземного газопроводу середнього тиску Ду - 89 мм, довжиною - 108,1 м.п, вузла обліку газу, шафового регуляторного пункту, надземного газопроводу низького тиску Ду - 57 мм, довжиною - 6,7 м.п., внутрішнього газопроводу котельні, газового обладнання котлів «Viessman Vitoplex 100 SХ 1» зав. №7179846700058, зав. № 7179846700050, всього - 2 одиниці по вул. Автозаводська, 2 в м. Києві, шляхом закриття засувки підземних газопроводів в місці врізки відповідно до Акту розмежування між відповідачем і ПАТ «Київгаз» до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт;
- звернути постанову суду до негайного виконання та видати виконавчий лист.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки суб'єкта господарювання за адресою: вул. Автозаводська, 2 в м. Києві було виявлено ряд перевищень допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта, тобто порушення відповідачем правових норм, вказаних в акті перевірки, створює загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства, що є порушенням вимог ст. 43 Конституції України, яка гарантує громадянам право на належні та безпечні умови праці.
В наданих суду письмових запереченнях відповідач зазначає про те, що виявлені за результатами планової перевірки Головного управління Держпраці у Київській області порушення усунуто, а відтак підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Розглянувши наявні матеріали справи в порядку скороченого провадження, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, відповідно до наказу від 23.06.2016 року №1111 та направлення на проведення планової перевірки від 15.09.2016 року №5.5/478 головним державним інспектором відділу нагляду в АПК та СКС Управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Київській області ОСОБА_2, головним державним інспектором відділу нагляду на виробництві і на об'єктах підвищеної небезпеки Управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Київській області ОСОБА_3, головним державним інспектором відділу нагляду за об'єктами котлонагляду та підйомними спорудами Управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Київській області ОСОБА_4 проведено перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами проведеної перевірки було виявлено, що відповідачем порушено нормативно - правові акти з охорони праці, а саме:
- на вишивальні машини марки ТFGN-1212, зав. 425363, ТРKN-912, зав. №2720, ТРМХ-ІІС1508, зав. №1887, Richpeace, зав. №1107141168 не розроблено інструкції з їх експлуатації, обслуговування та ремонту. Відсутні паспорта на дане обладнання в яких мають фіксуватись дані про зміни, що вносяться до конструкції обладнання в процесі його експлуатації, ремонті і модернізації, згідно з вимогами ГОСТ 12.2.003-91 "ССБТ. Оборудование производственное. Общие требования безопасности", затвердженого постановою Державного комітету з управління якістю продукції і стандартами СРСР від 6 червня 1991 року №807. Порушено п.1.3. розділу IV НПАОП 18.2-1.04-13 Правила охорони праці для працівників швейного виробництва.;
- Кабелям-подовжувачам (без інвентарних номерів), якими користуються працівники швейного цеху, не проведено періодичної перевірки не рідше як 1 раз на 6 місяців з занесенням результатів в «Журнал обліку, перевірки та випробування електроінструменту, трансформаторів, перетворювачів частоти та переносних світильників». Порушено п. 6.7.24 та п. 6.7.36 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;
- вишивальним машинам марки ТFGN-1212, зав. .425363, ТРKN-912, зав. №2720, ТРМХ-ІІС1508, зав. №1887, Richpeace, зав. №1107141168, що придбані за кордоном не проведено експертизи на відповідність їх нормативно-правовим актам з охорони праці, що чинні на території України. Порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці»;
- не одержаний дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (обладнання та лінійні частини газопроводів систем газопостачання природним газом, споруди на них та газокористувальне обладнання). Порушення вимог ст.21 Закону України «Про охорону праці», п. 3 додатку 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011р № 1107, п. 3.1. розділ III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (далі - ПБСГ), затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 285 від 15.05.2015 р., зареєстровані в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 р. за №674/27119;
- не проведене навчання та перевірку знань з питань охорони праці особи відповідальної за газове господарство підприємства (головний інженер ОСОБА_1) за нормативно-правовим актом з охорони праці НПАОП 0.00-1.76-15, додержання якого входить до його функціональних обов'язків п.3.6 розділ III ПБСГ, п.п. 3.1, 3.9 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (далі - НПАОП 0.00-4.12-05);
- не проводиться технічне обслуговування і ремонт об'єктів системи газопостачання підприємства (підземного і надземного газопроводу середнього тиску, вузла обліку газу, надземного газопроводу низького тиску, внутрішнього газопроводу котельні, газового обладнання котлів котельні). Не складені графіки технічного огляду, технічного обслуговування і ремонту об'єктів систем газопостачання у строки, що зазначені в паспортах, інструкціях заводів-виробників обладнання, приладів, з урахуванням місцевих умов експлуатації п.п. 3.2,3.9 розділ V ПБС;
- немає журналу технічних оглядів і обходів газопроводів, п. 1.5 розділ V ПБСГ;
- не виконано технічне обстеження підземного газопроводу середнього тиску, в тому числі комплексне приладове обстеження - КПО . п. 1.16 розділ V ПБСГ;
- не заземлений через спеціальний захисний контур надземний газопровід (для виключення небезпеки від випадкового влучення на газопровід електричного потенціалу), п. 5.4 ДСТУ Б В.2.5.-29: 2006 «Система газопостачання. Газопроводи підземні сталеві. Загальні вимоги до захисту від корозії»;
- не проведена перевірка і огляд стану пристроїв захисту від блис кавки об'єктів системи газопостачання, п. 9.3.2 ДСТУ Б В.2.5- 38:2008 «Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»;
- для визначення технічного стану заземлювальних пристроїв об'єктів системи газопостачання не проведений: - зовнішній огляд їх видимої частини; - огляд з перевіркою ланцюга між за земленням і елементами, які заземлюються (відсутність обривів і незадовільних контактів у проводці, яка з'єднує обладнання з заземлювальним пристроєм) - вимірювання опору заземлювального пристрою; перевірку ланцюга фаза-нуль. п. 5.10. розділ V ПБСГ, п. 1.3.1 «Правила безпечної експлуатації електроустано вок споживачів» затверджені наказом Держнаглядохоронпраці №4 від 09.01.1998 р., зареєстровані в Міністерстві юстиції України 10.02.1998 р. за №93/2533, п. 2.18 р. IX, табл. 25 додатку 1 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів» (далі - ПТЕ) затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України 25.07.2006 р. №258 (у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.02.2012 №91), зареєстровані в Міністерстві юстиції України 02.03.2012р. за №350/20663.
При цьому, позивач зазначає, що вказані правопорушення зазначені в розділі 5 акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 23.09.2016 р. №5.5/028/469А, який був підписаний без зауважень.
Виявлені порушення зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Оцінивши за правилами статті 86 КАС України наявні докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд погоджується з викладеними у позовній заяві доводами, виходячи з наступного.
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі також - Закон), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно з ч. 1, 4 статті 4 Закону, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 7 статті 7 Закону, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 №96 (далі також - Положення № 96), державна служба України з питань праці (далі - Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пп. 16 п. 4 Положення № 96, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення № 96).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», з метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади та відповідно до п. 9 та п. 9-1 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України постановив: утворити Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з питань праці та Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки і поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері охорони надр), а також функції з реалізації державної політики у сфері гігієни праці та функції із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників.
Згідно п. 5 зазначеної постанови, центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.
Права та обов'язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері.
Водночас, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 100 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» утворено Головне управління Держпраці у Київській області.
З огляду на викладені положення правових норм, підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.
У той же час, нормативно-правовим актом, який встановлює процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, є Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі також - Положення № 826).
Так, згідно з п.2.26 Положення № 826, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, застосування заявлених заходів реагування по відношенню до відповідача є заходом, направленим на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єктах порушень вимог законодавства про працю, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
При цьому, суд звертає увагу, що поняття «загроза життю та/або здоров'ю людини» є оціночним поняттям, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
В наданих суду письмових поясненнях та додаткових матеріалах зазначено, що:
- станом на 20.10.2016 р. розроблено інструкції з експлуатації, обслуговування та ремонту вишивальних машин марки ТFGN-1212, зав. .425363, ТРKN-912, зав. №2720, ТРМХ-ІІС1508, зав. №1887, Richpeace, зав. №1107141168. Наявні паспорти на дане обладнання, в яких мають фіксуватись дані про зміни, що вносяться до конструкції обладнання в процесі його експлуатації, ремонті і модернізації, згідно з вимогами ГОСТ 12.2.003-91 "ССБТ. Оборудование производственное. Общие требования безопасности", затвердженого постановою Державного комітету з управління якістю продукції і стандартами СРСР від 6 червня 1991 року №807 - Додаток 1;
- станом на 25.09.2016 р. заведено Журнал обліку, перевірки та випробування електроінструменту, трансформаторів, перетворювачів частоти та переносних світильників з занесенням відповідних записів про використання працівниками швейного цеху кабелів-подовжувачів (без інвентарних номерів);
- на вишивальні машини марки ТFGN-1212, зав. .425363, ТРKN-912, зав. №2720, ТРМХ-ІІС1508, зав. №1887, Richpeace, зав. №1107141168, що придбані за кордоном, наявні декларації відповідності;
- отримано Дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (обладнання та лінійні частини газопроводів систем газопостачання природним газом, споруди на них та газокористувальне обладнання);
- проведено навчання та перевірку знань з питань охорони праці особи, відповідальної за газове господарство підприємства (головний інженер ОСОБА_5) за нормативно-правовим актом з охорони праці НПАОП 0.00-1.76-15. (Протокол №127/16 від 07 жовтня 2016);
- відповідно до Акту виконаних робіт від 21.10.16 на комплексне приладове обстеження підземних та наземних газових мереж та технічне обслуговування газового обладнання проведено технічне обслуговування і ремонт об'єктів системи газопостачання підприємства (підземного і надземного газопроводу середнього тиску, вузла обліку газу, надземного газопроводу низького тиску, внутрішнього газопроводу котельні, газового обладнання котлів котельні). Складено графіки технічного огляду, технічного обслуговування і ремонту об'єктів систем газопостачання у строки, що зазначені в паспортах, інструкціях заводів-виробників обладнання, приладів, з урахуванням місцевих умов експлуатації;
- заведено Журнали технічних оглядів і обходів газопроводів;
- відповідно до Акту виконаних робіт від 21.10.16 р. на комплексне приладове обстеження виконано технічне обстеження підземного газопроводу середнього тиску, в тому числі комплексне приладове обстеження - КПО;
- відповідно до Протоколу №1 від 12.10.2016 р. проведено заземлення через спеціальний захисний контур надземний газопровід (для виключення небезпеки від випадкового влучення на газопровід електричного потенціалу);
- відповідно до Протоколу №3 від 12.10.2016 р. проведено перевірку і огляд етапу пристроїв захисту від блискавки об'єктів системи газопостачання;
- відповідно до Протоколу №4 від 12.10.2016 р для визначення технічного стану заземлювальних пристроїв об'єктів системи газопостачання проведено: зовнішній огляд їх видимої частини; огляд з перевіркою ланцюга між заземленням і елементами, які заземлюються (відсутність обривів і незадовільних контактів у проводці, яка з'єднує обладнання з заземлювальним пристроєм) - вимірювання опору заземлювального пристрою; перевірку ланцюга фаза-нуль.
Наведені обставини підтверджуються відповідними доказами, які містяться в матеріалах справи.
Зважаючи на фактичні обставини справи, принцип пропорційності порушення і покарання, суд переконаний, що на час вирішення цього спору відсутня необхідність у примусовому порядку застосовувати до відповідача крайній захід реагування у сфері державного нагляду (контролю), яким є повне зупинення експлуатації приміщень ПП «Ярослав» за адресою: м. Київ, вул. Автозаводська, 2.
Відповідно до статті 161 КАС України, під час прийняття постанови суд вирішує наступні питання, зокрема:
1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень ч. 1 статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів та висновків експертів.
Згідно положень статті 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем усунено виявлені в ході проведення перевірки порушення.
Керуючись статтями 69-71, 160-162, 183-2, 254, 256 КАС України, суд,-
В задоволенні позовних вимог Головного управління Держпраці у Київській області відмовити повністю.
Постанова, відповідно до ч. 1 статті 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Є.В. Аблов