03 лютого 2017 року справа № 823/2106/16
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Орленко В.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом керівника Уманської місцевої прокуратури до Уманської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - державне підприємство «Рубін», про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся керівник Уманської місцевої прокуратури, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Уманської міської ради щодо неприйняття до комунальної власності територіальної громади міста Умань з державної власності об'єктів житлового фонду, які перебувають на балансі ДП «Рубін», - житлових будинків: 100-квартирний будинок вул. Тищика, 7 з №123, 189, 192 м. Умань Черкаська обл.; 12-квартирний будинок вул. Леніна, 66, м. Умань Черкаська обл.; 16-квартирний будинок вул. Київська, 15, м.Умань Черкаська обл.; 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/117, м. Умань Черкаська обл.; 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/118, м. Умань Черкаська обл.; 4- квартирний будинок вул. Леніна, 8/119, м. Умань Черкаська обл.; 56-квартириний будинок вул. Тищика, 23, м. Умань Черкаська обл.; 59-квартирий будинок вул. Леніна, 68 проект №187/120, м. Умань Черкаська обл.; 60-квартирний будинок вул. Леніна, 68 з №176 проект №187/120 м. Умань Черкаська обл.; 68-квартирний будинок вул. Тищика, 5, м. Умань Черкаська обл.; 70-квартирний будинок вул. Тищика, 17, м. Умань Черкаська обл.; 70-квартирний будинок вул. Тищика, 1 В (15), м.Умань Черкаська обл.; 88-квартирний будинок вул. Пролетарська, 12, м. Умань Черкаська обл.; 89- квартирний будинок вул. Пролетарська, 18, м. Умань Черкаська обл.; 8-квартирний будинок вул. Київська, 11, м. Умань Черкаська обл.; 8-квартирний будинок вул. Київська, 7, м.Умань Черкаська обл.; 99-квартирний будинок вул. Комарова, 25, м. Умань Черкаська обл.;
- зобов'язати Уманську міську раду забезпечити прийняття з державної власності у комунальну власність територіальної громади міста Умані об'єктів житлового фонду - житлових будинків: 100-квартирний будинок вул. Тищика, 7, з №123, 189, 192 м. Умань Черкаська обл.; 12-квартирний будинок вул. Леніна, 66, м. Умань Черкаська обл.; 16-квартирний будинок вул. Київська, 15, м. Умань Черкаська обл.; 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/117, м. Умань Черкаська обл.; 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/118, м. Умань Черкаська обл.; 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/119, м. Умань Черкаська обл.; 56- квартирний будинок вул. Тищика, 23, м. Умань Черкаська обл.; 59-квартирний будинок вул. Леніна, 68 проект №187/120 м. Умань Черкаська обл.; 60-квартирний будинок вул. Леніна, 68 з №176 проект №187/120 м. Умань Черкаська обл.; 68-квартирний будинок вул. Тищика, 5 м.Умань Черкаська обл.; 70-квартирний будинок вул. Тищика, 17, м. Умань Черкаська обл.; 70-квартирний будинок вул. Тищика, 1 В (15), м. Умань Черкаська обл.; 88-квартирний будинок вул. Пролетарська, 12, м. Умань Черкаська обл.; 89-квартирний будинок вул. Пролетарська, 18 м. Умань Черкаська обл.; 8-квартирний будинок вул. Київська, 11, м.Умань Черкаська обл.; 8-квартирний будинок вул. Київська, 7, м. Умань Черкаська обл.; 99-квартирний будинок вул. Комарова, 25, м. Умань Черкаська обл.
Позовні вимоги мотивовані тим, що бездіяльність відповідача з приводу передачі житлових будинків підтверджується рішеннями господарського суду Черкаської області від 22.11.2016 у справі №10/5026/995/2012.
Уманською міською радою лише 23.09.2016 прийнято рішення № 3.41-17/7, пунктом 1 якого надано згоду на передачу у власність територіальної громади міста Умань відомчого житлового фонду ДП «Рубін» згідно переліку. Контроль за виконанням рішення покладено на першого заступника міського голови, відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради та комісію з питань управління комунальною власністю (п. 4 вказаного рішення).
Проте, всупереч вимогам ч. 5 ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної власності та комунальної власності», п. 9 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 №891, у строк, визначений відповідною Програмою, акти приймання-передачі в комунальну власність не складено, право комунальної власності на будинки не зареєстровано, а відтак, будинки не прийняті до комунальної власності.
Зазначене рішення про передачу житлових об'єктів у комунальну власність станом на 01.12.2016 не виконане, а тому має місце порушення інтересів держави.
У судовому засіданні 26 січня 2017 року прокурор підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач направив до суду заперечення проти адміністративного позову, проте 26.01.2017 подав до суду заяву про визнання позову та просив справу розглянути без його участі.
Представник третьої особи до суду не з'явився, письмові пояснення на позов не надав.
26 січня 2017 року на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою господарського суду Черкаської області від 12.02.2015 у справі №10/5026/995/2012 державне підприємство «Рубін» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Смілянця С.М.
Ліквідатором банкрута було направлено клопотання від 05.03.2015 вих. №02-01/20/626-2015 до відділу комунального господарства Уманської міської ради, де він просив прийняти у власність територіальної громади міста Умань житлові будинки, що перебувають на балансі ДП "Рубін", згідно додатку.
У відповіді управління від 12.03.2015 №295 на вказаний лист ліквідатора відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради запитував, відповідно до п. 8 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 №891 (далі - Положення №891), надати технічну документацію на житлові будинки, які перебувають на балансі ДП "Рубін".
На засіданні комітету кредиторів банкрута, оформленого протоколом №02-01/7/03-2015 від 04.03.2015, вирішено повторно направити звернення на адресу в.о. Уманського міського голови щодо прийняття до комунальної власності Уманської міської ради об'єктів житлового фонду, що перебувають на балансі ДП "Рубін". Листом від 08.04.2015 вих. №02-01/10/708-2015, адресованому відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради, ліквідатором направлено технічну документацію в кількості 18 інвентарних справ та паспортів; лист отримано відділом 09.04.2015, що підтверджується відповідною відміткою.
У заяві ліквідатора банкрута від 07.05.2015 вих. №02-01/10/744-2015 до в.о. міського голови Уманської міської ради, ліквідатор просив включити до порядку денного сесії Уманської міської ради питання прийняття у власність територіальної громади м. Умань житлових будинків згідно вищевказаного переліку. Ліквідатор банкрута звернувся до відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради з вимогою від 27.10.2015 вих. №02-01/10/927-2015 про прийняття до комунальної власності територіальної громади м.Умань житлових будинків, що перебувають на балансі ДП "Рубін" без додаткових вимог.
У відповіді "Про прийняття будинків ДП "Рубін" у комунальну власність" від 28.10.2015 №1625/09 відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради повідомив, що оскільки житловий фонд ДП "Рубін" перебуває у незадовільному стані та потребує капітального ремонту, знайти джерела для фінансування ремонту будинку надзвичайно важко, оскільки підприємство, яке передає житловий фонд у комунальну власність, коштів не має". На даний час надано технічну документацію лише на 14 будинків із 17. Документація надана не в повному обсязі, виконана в основному до 1975 року. Також, в будинках ДП "Рубін" розташовані об'єкти, які не відображені в технічній документації та роботи з реконструкції також не відображені. Надана документація не дає можливості належним чином працювати комісії з питань приймання відомчого житлового фонду у комунальну власність міста та в подальшому безпосередньо проводити передачу житлового фонду ДП "Рубін" у комунальну власність.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 11.02.2016 у справі №10/5026/995/2012, залишеною без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 05.04.2016, задоволено повністю заяву ліквідатора державного підприємства (далі - ДП) "Рубін" - арбітражного керуючого Смілянця С.М.: зобов'язано відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради, виконавчий комітет Уманської міської ради прийняти у комунальну власність територіальної громади м. Умань житлові будинки, які перебувають на балансі ДП "Рубін" без будь-яких додаткових умов згідно вказаного нижче переліку: 1. 100-квартирний будинок вул. Тищика, 7 з №123,189,192 м. Умань Черкаська обл.; 2. 12-квартирний будинок вул. Леніна, 66 м. Умань Черкаська обл.; 3. 16-квартирний будинок вул. Київська, 15 м. Умань Черкаська обл.; 4. 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/117 м. Умань Черкаська обл.; 5. 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/118 м. Умань Черкаська обл.; 6. 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/119 м. Умань Черкаська обл.; 7. 56-квартириний будинок вул. Тищика, 23 м. Умань Черкаська обл.; 8. 59-квартирий будинок вул. Леніна, 68 проект №187/120 м. Умань Черкаська обл.; 9.60-квартирний будинок вул. Леніна, 68 з №176 проект №187/120 м. Умань Черкаська обл.; 10. 68-квартирний будинок вул. Тищика, 5 м. Умань Черкаська обл.; 11. 70-квартирний будинок вул. Тищика, 17 м. Умань Черкаська обл.; 12. 70-квартирний будинок вул. Тищика, 1 В (15) м. Умань Черкаська обл.; 13. 88-квартирний будинок вул. Пролетарська, 12 м. Умань Черкаська обл.; 14. 89-квартирний будинок вул. Пролетарська, 18 м. Умань Черкаська обл.; 15. 8-квартирний будинок вул. Київська, 11 м. Умань Черкаська обл.; 16. 8-квартирний будинок вул. Київська, 7 м. Умань Черкаська обл.; 17. 99-квартирний будинок вул. Комарова, 25 м. Умань Черкаська обл.
Рішенням сесії Уманської міської ради №3.41-17/7 від 23.09.2016 надано згоду на передачу у власність територіальної громади міста Умань відомчого житлового фонду ДП «Рубін» згідно наведеного переліку.
На звернення керівника Уманської місцевої прокуратури №25-10637вих16 від 16.11.2016 виконавчий комітет Уманської міської ради листом №01/2220 від 24.11.2016 повідомив, що створена виконкомом комісія проводить обстеження житлових будинків та оцінку їх технічного стану для складання відповідного акту приймання-передачі та подання на затвердження виконкому Уманської міської ради.
Таким чином, незважаючи на наявність створеної комісії та прийнятого Уманською міською радою рішення, фактичні дії щодо передачі наведених приміщень у комунальну власність за актом приймання-передачі не вчинені.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 № 2343-XII (в редакції, чинній на дату винесення ухвали господарського суду Черкаської області) усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів державного житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Частиною 3 ст. 4-1 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" від 03.03.1998 № 147/98-ВР визначено, що рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду, у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних міських рад.
Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. п. 2, 3 Положення № 891 передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, у тому числі житлові будинки. Відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно.
Разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-р міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
В силу вимог ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно із ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Пунктом 51 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до виключної компетенції міських рад віднесено надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність.
З аналізу наведених положень нормативно-правових актів слідує висновок, що для прийняття до комунальної власності міста Умань перелічених житлових будинків є обов'язковим здійснення процедури підписання акту приймання - передачі цих житлових будинків, передбаченої статтею 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", пунктом 9 Положення № 891. Проте, виконавчими органами Уманської міської ради, відділом житлово-комунального господарства, комісією з питань приймання відомчого житлового фонду у комунальну власність не вжито належних заходів до виконання п. 1 рішення Уманської міської ради від 23.09.2016 № 3.41-17/7, яким надано згоду на передачу у власність територіальної громади міста згаданих житлових будинків.
Отже, враховуючи сукупність встановлених вище обставин справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Уманської міської ради щодо неприйняття до комунальної власності територіальної громади міста Умань з державної власності об'єктів житлового фонду, які перебувають на балансі ДП «Рубін», - житлових будинків: 100-квартирний будинок вул. Тищика, 7 з №123, 189, 192 м. Умань Черкаська обл.; 12-квартирний будинок вул. Леніна, 66, м. Умань Черкаська обл.; 16-квартирний будинок вул. Київська, 15, м.Умань Черкаська обл.; 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/117, м. Умань Черкаська обл.; 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/118, м. Умань Черкаська обл.; 4- квартирний будинок вул. Леніна, 8/119, м. Умань Черкаська обл.; 56-квартирний будинок вул. Тищика, 23, м. Умань Черкаська обл.; 59-квартирний будинок вул. Леніна, 68 проект №187/120, м. Умань Черкаська обл.; 60-квартирний будинок вул. Леніна, 68 з №176 проект №187/120 м. Умань Черкаська обл.; 68-квартирний будинок вул. Тищика, 5, м. Умань Черкаська обл.; 70-квартирний будинок вул. Тищика, 17, м. Умань Черкаська обл.; 70-квартирний будинок вул. Тищика, 1 В (15), м.Умань Черкаська обл.; 88-квартирний будинок вул. Пролетарська, 12, м. Умань Черкаська обл.; 89- квартирний будинок вул. Пролетарська, 18, м. Умань Черкаська обл.; 8-квартирний будинок вул. Київська, 11, м. Умань Черкаська обл.; 8-квартирний будинок вул. Київська, 7, м.Умань Черкаська обл.; 99-квартирний будинок вул. Комарова, 25, м. Умань Черкаська обл.
Зобов'язати Уманську міську раду забезпечити прийняття з державної власності у комунальну власність територіальної громади міста Умані об'єктів житлового фонду - житлових будинків: 100-квартирний будинок вул. Тищика, 7, з №123, 189, 192 м. Умань Черкаська обл.; 12-квартирний будинок вул. Леніна, 66, м. Умань Черкаська обл.; 16-квартирний будинок вул. Київська, 15, м. Умань Черкаська обл.; 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/117, м. Умань Черкаська обл.; 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/118, м. Умань Черкаська обл.; 4-квартирний будинок вул. Леніна, 8/119, м. Умань Черкаська обл.; 56- квартирний будинок вул. Тищика, 23, м. Умань Черкаська обл.; 59-квартирний будинок вул. Леніна, 68 проект №187/120 м. Умань Черкаська обл.; 60-квартирний будинок вул. Леніна, 68 з №176 проект №187/120 м. Умань Черкаська обл.; 68-квартирний будинок вул. Тищика, 5 м.Умань Черкаська обл.; 70-квартирний будинок вул. Тищика, 17, м. Умань Черкаська обл.; 70-квартирний будинок вул. Тищика, 1 В (15), м. Умань Черкаська обл.; 88-квартирний будинок вул. Пролетарська, 12, м. Умань Черкаська обл.; 89-квартирний будинок вул. Пролетарська, 18, м. Умань Черкаська обл.; 8-квартирний будинок вул. Київська, 11, м.Умань Черкаська обл.; 8-квартирний будинок вул. Київська, 7, м. Умань Черкаська обл.; 99-квартирний будинок вул. Комарова, 25, м. Умань Черкаська обл.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко