про залишення позовної заяви без руху
17 лютого 2017 р. справа №818/232/17
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд,-
Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд в сумі 16821,01 грн.
Разом із адміністративним позовом позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору, мотивоване тим, що в кошторисах на утримання Державної служби України з безпеки на транспорті видатки на сплату судового збору передбачені, але на момент звернення до суду на рахунку відсутні кошти для сплати судового збору.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, суд відмовляє в задоволенні вказаного клопотання, а позовну заяву залишає без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору врегульовані Законом України "Про судовий збір".
Обґрунтовуючи необхідність відстрочення сплати судового збору позивач посилається на фактичну відсутність коштів на рахунках для сплати судового збору.
При цьому позивачем не надано належних доказів відсутності вказаних коштів на рахунках.
Крім того, позивач зазначає, що видатки на сплату судового збору передбачені в кошторисах на утримання Державної служби України з безпеки на транспорті.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Враховуючи те, що позивачем не надано належних доказів відсутності коштів для сплати судового збору на рахунках Державної служби України з безпеки на транспорті, суд відмовляє в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” визначено, що з 1 січня 2017 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1600 гривень.
Із адміністративного позову вбачається, що позивач просить стягнути з відповідача кошти, тобто заявлено вимогу майнового характеру.
Підпунктом 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що ставка судового збору, зокрема, за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму (1600 грн.).
Отже, позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом подання до суду оригіналу документа про сплату судового збору за вимогу майнового характеру.
Кошти повинні бути перераховані за наступними реквізитами:
Отримувач УДКС у м. Суми
МФО 837013
Код ЄДРПОУ 37970593
Рахунок 31217206784002
Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Крім того, відповідно до положень ч. 3 ст. 106 КАС України суб"єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов"язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
В порушення вказаних положень, позивачем не наданий доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Тому, позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом подання до суду доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Також відповідно до ч. 5 ст. 106 КАС України якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім"я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв"язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
В порушення вказаних положень, представником позивачем не зазначено в адміністративному позові його ім"я, його поштова адреса, а також номер засобу зв"язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.
Крім того, до позовної заяви не подана довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Тому, необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом зазначення ім"я представника позивача, його поштової адреси, а також номеру засобу зв"язку, адреси електронної пошти, якщо такі є. Також подати довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Керуючись ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 28.02.2017 р.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачу.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із адміністративним позовом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі в п'ятиденний строк з дня отримання її копії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя C.О. Бондар