Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
16 лютого 2017 р. № 820/493/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Зінченка А.В.,
при секретарі - Кікоян Г.О.
за участі сторін:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Управління інформаційної підтримки та координації поліції 102 Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", звернувся до суду з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області щодо відмови в перереєстрації належного ПАТ «Укртелеком» транспортного засобу ГАЗ 33021, державний номер НОМЕР_1.
- зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Харківській області здійснити перереєстрацію належного ПАТ «Укртелеком» транспортного засобу ГАЗ 33021, державний номер НОМЕР_1 на підставі документів, що були пред'явлені ПАТ «Укртелеком» 13.01.2017 р. в Регіональний сервісний центр МВС в Харківській області відповідно до п. 33 Порядку.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що у власності ПАТ "Укртелеком" перебував транспортний засіб ГАЗ 33021, державний номер НОМЕР_2. Для здійснення дій щодо оформлення договору купівлі-продажу та перереєстрації зазначеного транспортного засобу позивач звернувся до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області із відповідним пакетом документів. Посадовою особою Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області відмовлено у перереєстрації на підставі п. 41 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його права та інтереси.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях, та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що у власності ПАТ "Укртелеком" перебував транспортний засіб ГАЗ 33021, державний номер НОМЕР_2, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу САТ № 409092 (а.с. 10).
13.01.2017 р. до ТСЦ №631 РСЦ МВС в Харківській області звернувся громадянин ОСОБА_3 з заявою №111192421 про перереєстрацію транспотного засобу ГАЗ 33021, державний номер НОМЕР_2 у зв'язку із зміною власника, пов'язаною із відчуженням зазначеного транспортного засобу фізичній особі - ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу.
Посадовою особою Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області відмовлено у перереєстрації на підставі п. 41 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правовідносини щодо обліку та реєстрації транспортних засобів регулюються нормами Закону України «Про дорожній рух» (надалі - Закон) та Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 (надалі - Порядок).
Відповідно до ст. 34 Закону державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно п. 3 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Відповідно до п. 8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Згідно п. 15 Порядку під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів уповноваженими особами сервісного центру МВС проводиться перевірка за Єдиним державним реєстром МВС, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна.
Після проведення перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться запис щодо наявності або відсутності відомостей про розшук, арешт, заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію, відомостей про обмеження відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, імені, по батькові і дати.
Відповідно до п. 33 Порядку перереєстрація транспортних засобів проводиться, в тому числі, у разі зміни їх власників. При перереєстрації транспортних засобів у разі зміни їх власників зняття з обліку таких транспортних засобів не проводиться.
Представник відповідача у наданих до суду письмових запереченнях та у судовому засіданні пояснив, що під час перевірки попереднього власника транспортного засобу ПАТ "УКРТЕЛЕКОМ" за Державним реєстром обтяжень рухомого майна, було з'ясовано що до бази даних під «ЗАПИСОМ 6», зареєстрованим 27.02.2015 року накладено обтяження - арешт рухомого майна. Об'єкт обтяжень все рухоме майно. Термін дії 27.02.2020 року.
Оскільки транспортні засоби є рухомим майном, то відповідно до пункту 15 ПКМУ № 1388 реєстрація транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження, проводиться за наявності письмової згоди обтяжувача (заставодержателя), крім випадків переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки в спільному майні.
Також зазначив, що громадянин ОСОБА_3 не надав письмової згоди обтяжувача на проведення реєстраційних дій, у зв'язку із чим у задоволені заяви було відмовлено.
Так, згідно п. 41 Порядку забороняється зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів, які перебувають в розшуку або щодо яких у Єдиному державному реєстрі МВС є відомості про накладення арешту або заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію на підставі судового рішення чи постанови державного виконавця. Зняття з обліку або перереєстрація на нового власника транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження, здійснюється за наявності письмової згоди обтяжувача (заставодержателя), крім випадків переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки в спільному майні.
Згідно наявного в матеріалах справи Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна за записом № 6 міститься інформація щодо арешту рухомого майна, що належить ТОВ «Укртелеком», на підставі постанови відділу ДВС Подільського РУЮ у м. Києві ВП № 17510599 від 27.02.2015 року про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження.
Суд зазначає, що під час розгляду даної справи представником позивача не надано будь-яких доказів, підтверджуючих надання письмової згоди обтяжувача на проведення реєстраційних дій відносно рухомого майна - транспортного засобу ГАЗ 33021, державний номер НОМЕР_2, що належить ТОВ «Укртелеком».
На підставі вищевикладеного суд вважає, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, в даному випадку діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, у зв'язку із чим суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними дії Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області щодо відмови в перереєстрації належного ПАТ «Укртелеком» транспортного засобу ГАЗ 33021, державний номер НОМЕР_2.
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснити перереєстрацію належного ПАТ «Укртелеком» транспортного засобу ГАЗ 33021, державний номер НОМЕР_1 на підставі документів, що були пред'явлені ПАТ «Укртелеком» 13.01.2017 р. в Регіональний сервісний центр МВС в Харківській області відповідно до п. 33 Порядку суд зазначає наступне.
Згідно реєстраційної картки ТЗ, наявної в матеріалах справи, легковий автомобіль ГАЗ 33021, 1994 року випуску, колір бежевий, номер кузова ХТН330210К1506967, значиться зареєстрованим 02.02.2017 року, у ТСЦ № НОМЕР_3 МВС в Харківській області на громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі Договору, укладеного у СГ № 6896/17/000254 від 02.02.2017 року виданого в ТОВ «ДІМЕТРЕЛ». На транспортний засіб оформлено свідоцтво про реєстрацію СХМ 051834, номерні знаки не змінювались.
Таким чином, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вищезазначених позовних вимог позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають залишенню без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 94, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління інформаційної підтримки та координації поліції 102 Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Постанова в повному обсязі виготовлена 17 лютого 2017 року.
Суддя А.В. Зінченко