Справа № 815/308/17
17 лютого 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в письмовому проваджені справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, що викладені у листі від 15.12.2016 року №27425/С/15-53-05-41, щодо відмови у видачі довідки “Про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію”, зобов'язати ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області видати довідку про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію” за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року станом: на 01.12.2015 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”; на 01.05.2016 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 “Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році” зі встановленням надбавки “інспектору податкової служби 1 рангу” та надбавки за вислугу років - 40% від посадового окладу та надбавки за ранг, -
З позовом до суду звернулась ОСОБА_1 до ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, що викладені у листі від 15.12.2016 року №27425/С/15-53-05-41, щодо відмови у видачі довідки “Про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію”, зобов'язати ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області видати довідку про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію” за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року станом: на 01.12.2015 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”; на 01.05.2016 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 “Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році” зі встановленням надбавки “інспектору податкової служби 1 рангу” та надбавки за вислугу років - 40% від посадового окладу та надбавки за ранг.
В судовому засіданні 01.02.2017 року позивач підтримала позовні вимоги та зазначила, що відповідачем протиправно було відмовлено у видачі довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015 року та 01.05.2016 року, оскільки позивач мала права на отримання перерахунку пенсії, як державного службовця на той час та на зазначені дати відбулось підвищення розміру заробітної плати працюючих працівників податкового органу, що надавало їй право на перерахунок пенсії на підставі відповідної довідки з останнього місця роботи. Представник відповідача був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.21), але не прибув до судового засідання з причин, які визнані судом не поважними, а тому, з урахуванням того, що позивач не заявила будь-яких клопотань про витребування додаткових письмових доказів, допиту свідків чи експертів по цій справи, суд на підстав положень ч.6 ст.128 КАС України, ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження 17.02.2017 року за наявними в справі письмовими доказами.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановлює наступні факти та обставини:
Позивач проходив службу в податкових органах України, що згідно положень п.15 ч.1 ст.3 КАС України відноситься до поняття публічної служби, спори щодо проходження якої, у тому числі й спори щодо прийняття, звільнення з неї, отримання відповідних компенсацій, пов'язаних з її проходженням згідно п.2 ч.2 ст.17 КАС України віднесені до компетенції адміністративних судів та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.
Позивач працювала в органах державної податкової служби в Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м.Одеси на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора І категорії відділу доходів фізичних осіб.
З 15.09.1994 року позивача було звільнено із займаної посади та вона отримує пенсію за віком на підставі Закону України “Про державну службу”, пенсія розрахована в розмірі 80% від заробітної плати.
12.12.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 року та 01.05.2016 року (а.с.14).
15.12.2016 року на адресу позивача була надіслана відповідь №27425/С/15-53-05-41 (а.с.15). В даному листі відповідач повідомляв про відмову у видачі зазначеної довідки оскільки, п.5 прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 року № 213, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України “Про державну службу”. Тобто після 01.06.2015 року пенсії на умовах Закону України “Про державну службу” не призначаються та не перераховуються.
Суд вважає відмову ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області видати позивачу довідку про перерахунок пенсії протиправною з наступних підстав.
Пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України “Про державну службу” від 16.12.1993 року №3723-XII (надалі -Закон).
Згідно з статтею 37 цього Закону : “Порядок і умови призначення пенсій державним службовцям” визначається Кабінетом Міністрів України”.
Так, у відповідності до вказаної вище норми Закону, Кабінет Міністрів України з метою визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії встановив Порядок проведення такого перерахунку та затвердив його своєю постановою від 31.05.2000 року №865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” (надалі - Постанова №865).
На час виходу позивачки на пенсію був чинним пункт 4 Постанови №865, згідно з яким у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно то рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-ІУ Про внесення змін до Закону України “Про державну службу” заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”, визначається на підставі документів поданих підчас перерахунку, виходячи із сум заробітної плати , яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Крім того, був чинним пункт 5 Постанови №865 відповідно до якого:“Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби”.
Таким чином, з аналізу вказаних вище норм Постанови №865, суд робить висновок про те, що на час виходу позивача на пенсію національне законодавство передбачало їй право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір її пенсії у разі у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачці була призначена пенсія. Тобто позивач мала право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015 року були підвищені посадові оклади.
З 01.01.2016 року набрав чинності Закон України “ Щодо внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 року № 213-УШ.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, “Про статус народного депутата України”,“Про Кабінет Міністрів України”,“Про судову експертизу”, “Про Національний банк України”,“Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про дипломатичнуслужбу”,Податковогота Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Кабінет Міністрів України постановою від 09.12.2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” вніс зміни до Постанови №865. А саме: виключив пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям .
Крім того, пункт 5 Постанови №865 був викладений в новій редакції: “Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики."
Суд не погоджується з твердженнями відповідача про те, що вищезазначені зміни у законодавстві позбавляють права позивача на перерахунок пенсії у раніше встановленому порядку та не дають відповідачу законних підстав для видачі довідки.
Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Дане положення принципово забороняє погіршувати становище людини. При цьому суд зазначає, що розмір пенсії - це кількісний показник, що відображає обсяг прав позивача на пенсію.
В пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007 року “Про незалежність судової влади” зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони , які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Крім того, частина першої статті 58 Конституції України закріплює загальновизнаний принцип права, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року по справі №1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі наголошується на тому, що до події факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Право позивача на отримання пенсії саме в порядку, який передбачав збільшення її розміру шляхом здійснення перерахунку у разі збільшення суми заробітної плати державного службовця на відповідній посаді виникло у 2003 році. Тобто, воно виникло раніше зазначених вище змін до Постанови №865, які відбулися у 2015 році. Нові ж нормативно-правові акти застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли після набрання ними чинності, і до тих юридичних фактів, що настали після набрання чинності таким актом.
Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності. Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13.05.1997 року по справі №1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата вказав, що закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативного акту.
Таким чином, суд робить висновок про те, що при визначенні порядку, умов виплати та розміру пенсії позивачу необхідно застосовувати Постанову №865 в редакції, яка була чинною станом на час виходу позивача на пенсію (15.09.1994 року). В протилежному випадку - буде мати місце звуження обсягу її прав на перерахунок пенсії, оскільки спірне питання має пряме відношення до збільшення розміру пенсії позивача, який, в свою чергу, є кількісним показником. Адже,починаючи з 15.09.1994 року - дня виходу позивача на пенсію, до початку 2016 року при збільшенні розміру заробітної плати у працюючих державних службовців на відповідних посадах, розмір її пенсії постійно збільшувався.
Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року, були затверджені форми довідок про заробітну плату, в тому числі форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію”.
Даною формою встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії, і така довідка видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців, як вбачається із. назви самої довідки.
Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Отже із сукупного аналізу змісту зазначених нормативно-правових актів суд робить висновок про існування юридичного обов'язку у відповідача надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів під час розгляду справи правомірність відмови у наданні довідки позивачу про заробітну плату.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки у керівника ДПІ станом на 19.10.2016 року були відсутні підстави для відмови у видачі довідки про розмір заробітної плати працівника податкового органу станом на 01.12.2015 року та 01.05.2016 року, а тому відмова у її видачі є протиправною дією згідно положень ч.3 ст.2 КАС України. За вказаних обставин, вказані дії ДПІ підлягає визнанню протиправними та на поновлення прав особи, яка звернулась за судовим захистом, суд згідно положень ч.2 ст.162 КАС України вважає за необхідне задовольнити іншу позовну вимоги у формі зобов'язання відповідача видати позивачу довідку про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію” за формою, затвердженою постановою Правління ПФУ №15-1 від 04.09.2013 року.
Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, щодо відмови у видачі довідки “Про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію”.
3. Зобов'язати ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію” за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року посадових окладів державним службовцям.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.
Суддя Єфіменко К.С.