Справа № 815/926/17
17 лютого 2017 року суддя Одеського окружного адміністративного суду Бжассо Н.В., дослідивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Керівника Подільської міської прокуратури Одеської області ОСОБА_2 про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов зазначений адміністративний позов.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Пред'явлення адміністративного позову має відбуватися з додержанням положень ст. ст. 105, 106 КАС України.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
В прохальній частині позову, позивач просить суд звільнити його від сплати судового збору, оскільки він є пенсіонером та отримує невелику пенсію, більше половини з якої витрачає на сплату комунальних послуг, а решту - на придбання ліків та їжі. На підтвердження обставин, що зазначені у клопотанні позивач надав довідку № 2411 від 26.12.2016 року , згідно якої ОСОБА_1 отримував щомісячно пенсію за віком з грудня по січень 2016 року у розмірі 1613,88 грн.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір». Так, положеннями ст. 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Позивачем, в порушення ч. 1 ст. 71 КАС України, ч. 2 ст. 106 КАС України, не надано до суду належних доказів на підтвердження обставин того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору за поданий ним позов у встановлений законом порядку.
На думку суду, довідка № 2411 від 26.12.2016 року з якої вбачається розмір пенсії позивача не є безумовною ознакою скрутного матеріального становища, а тому не може бути підставою для звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову, оскільки ст.5 Закону України “Про судовий збір” чітко встановлює пільги щодо сплати судового збору.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Підпунктом 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивачем в адміністративному позові заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру.
Таким чином за звернення до суду із зазначеним адміністративним позовом розмір судового збору становить: 1600 х 0,4 х 2=1280,00 грн.
Відповідно до положень ч.4 ст. 106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Проте, адміністративний позов не підписаний позивачем.
Приписами ч.2 ст. 106 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Позивач в адміністративному позові посилається на те, що ним на телефон «гарячої лінії» прокуратури Одеської області було оскаржено дії відповідача та скарги були зареєстровані в прокуратурі Одеської області від 27.12.2016 року № 149 ГЛ та від 27.01.2017 року № 15 ГЛ, проте не надає зазначені докази до суду та не зазначає причин неможливості надання вказаних доказів.
Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Недоліки повинні бути усунені шляхом сплати судового збору у розмірі 1280,00 грн., надання примірників позову для суду та відповідача підписаних позивачем, надання доказів на підтвердження обставин, що викладені в адміністративному позові або зазначення причин неможливості надання таких доказів..
Керуючись ст. ст. 17, 21, 106, 108 КАС України, суддя, -
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Залишити без руху адміністративний позов адвоката ОСОБА_1 до Керівника Подільської міської прокуратури Одеської області ОСОБА_2 про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії.
Повідомити позивача про необхідність у термін до 10 березня 2017 року усунути недоліки та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н.В. Бжассо