Постанова від 02.02.2017 по справі 814/2289/16

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв

02 лютого 2017 року Справа № 814/2289/16

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів, головуючого судді - Лебедєвої Г.В., суддів В.В. Біоносенка, Є.В. Марича, розглянувши в порядку письмового провадження в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року; зобов"язання Міністерства внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, -

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року; зобов"язання Міністерства внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.

В судовому засіданні 19.01.2017 року судом було ухвалено про залучення до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Пенсійного фонду України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером МВС України. У зв'язку з набранням чинності 29.12.2015 р. Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесені зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюються з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Таке забезпечення затверджено постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Позивач наголошує на тому, що відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 уповноважені структурні підрозділи МВС зобов'язані повідомляти Управління Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії. Позивач вказує, що він звертався до відповідача із заявою про надання до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р., однак листом від 19.09.2016 р. відповідач відмовив в направленні такої інформації, оскільки факт прийняття постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. не породжує підстав для перерахунку пенсії.

Представник відповідача, Міністерства внутрішніх справ України, в судове засідання не прибув, про дату, час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, направив письмові заперечення, в яких зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона була прийнята та набрала чинності до прийняття і набрання чинності Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII, а тому позовні вимоги не підлягають заловоленню.

Представник третьої особи, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в судове засідання не прибув, про дату, час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином. На адресу суду направив письмові заперечення щодо пред'явленого позову, в яких зазначив, що позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі, оскільки Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 р. №900-VIII набрав чинності 29.12.2015 р., а тому підлягає застосуванню до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, однак з 29.12.2015 р. Кабінетом Міністрів України будь-яких нормативно-правових актів, якими б змінювалися розміри чи вводилися нові види грошового забезпечення поліцейських, прийнято не було. Натомість постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона була прийнята та набрала чинності до прийняття і набрання чинності Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII.

Представник третьої особи, Пенсійного фонду України, в судове засідання не прибув, про дату, час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, ніяких заяв від нього не надходило.

Представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

На підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

ОСОБА_1 з 20.12.2004 року отримує пенсію за вислугу років згідно Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII).

Позивачем було направлено до Міністерства внутрішніх справ України запит щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Листом від 19.09.2016 року № 15/2-К- 1514 Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України відмовив позивачу в направленні інформації Пенсійному фонду. Відмову обґрунтовував тим, що постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 набрала чинності 02.12.2015, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII, а тому вказана постанова не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки постанову Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року не можна розглядати як акт, яким було змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом розмір і види грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше, до цього такої категорії працюючих не існувало.

Також, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Миколаївській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", постанови КМУ №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов КМУ №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року №268".

Листом від 19.07.2016 року № 990-К-07 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повідомило ОСОБА_1 про те, що підстав для здійснення їй перерахунку пенсії немає, оскільки не надходило інформації про підстави проведення перерахунку пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам між сторонами колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону від 07.11.2015), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок № 45).

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-УIIІ статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, колегія суддів вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Під час розгляду справи було встановлено, що станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України N 988 від 11 листопада 2015 р.

Що стосується доводів відповідача про те, що Закон України 900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, то вказана обставина ніяким чином не впливає на виникнення підстав для перерахунку пенсії позивачу, оскільки, як вже зазначалось вище, мало місце встановлення нових щомісячних видів грошового забезпечення.

Крім того, суд звертає увагу, що у Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Тобто, на день набрання чинності Законом N900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, так як вказана постанова не вичерпала свою дію.

Також слід врахувати, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 ) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Згідно п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, суд доходить до висновку, що відповідач - МВС України допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не направленні Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачеві.

В той же час, вимога позивача про зобов"язання Міністерства внутрішніх справ України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, є необґрунтованою, з тих підстав, що чинним законодавством України передбачений інший порядок за яким повідомляється Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, а саме, у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Пенсійний фонд України повинен повідомити у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства внутрішніх справ України Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону N 2262-XII, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання надіслати таку інформацію Пенсійному фонду України про зміни у такому грошовому утриманні.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене та посилаючись на вищезазначені норми законодавства, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Пенсійний фонд України, про визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року; зобов"язання Міністерства внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Пенсійний фонд України, про визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року; зобов"язання Міністерства внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.

Зобов"язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.

В іншій частині позову відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_1 судовий збір сплачений за квитанціями від 03.11.2016 року № 74 та від 16.11.2016 року № 28 в сумі 1102, 42 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий суддя Г.В. Лебедєва

Судді В.В. Біоносенко

ОСОБА_2