Справа № 815/134/17
13 лютого 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Казарян С.Б.
сторін:
позивач: ОСОБА_1 (представник за ордером та договором)
відповідач: ОСОБА_2 (представник за довіреністю)
третя особа: не з'явилась
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до державної податкової інспекції у Суворовському районі міста ОСОБА_4 управління ДФС в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_5 внутрішніх справ України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 11811-17 від 19.08.2015р., -
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 13 лютого 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до державної податкової інспекції у Суворовському районі міста ОСОБА_4 управління ДФС в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_5 внутрішніх справ України , в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Суворовському районі міста ОСОБА_4 управління ДФС в Одеській області № 11811-17 від 19.08.2015р.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не є платником податку з власників транспортних засобів, оскільки продав автомобіль HONDA PILOT, 2011 року випуску, з об'ємом двигуна 3471 куб. см., реєстраційний державний номер НОМЕР_1 ОСОБА_6. ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 11811-17 від 19.08.2015р., яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн. та пеню у розмірі 531,20 грн. Позивач зазначає, що нарахування податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб та пені є безпідставним, а відтак оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
У судовому засіданні позивач, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях, зазначивши, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Податковим кодексом України.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ОСОБА_3 на праві приватної власності належав автомобіль HONDA PILOT, 2011 року випуску, з об'ємом двигуна 3471 куб. см., реєстраційний державний номер НОМЕР_1.
Позивач продав вказаний автомобіль ОСОБА_6, за останнім автомобіль HONDA PILOT, 2011 року випуску, з об'ємом двигуна 3471 куб.см., реєстраційний державний номер НОМЕР_1 зареєстровано 28.08.2015р., що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХТ 387231 (а.с. 47).
19.08.2015р. державною податковою інспекцією у Суворовському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 13077-17, яким позивачу згідно з п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн. Крім того, позивачу визначено пеню у розмірі 5371,20 грн. (а.с. 9).
22.12.2016 р. (вих. № 1694/Ш/15-32-10-01-08) рішенням ОСОБА_4 управління ДФС в Одеській області первинні скарги ОСОБА_3, в тому числі на оскаржуване податкове повідомлення-рішення про нарахування транспортного податку у розмірі 25000,00 грн. та застосування пені у розмірі 5371,20 грн., залишено без розгляду та повернуто позивачу (а.с. 13-15).
Позивач, не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням № 11811-17 від 19.08.2015р., звернувся з позовом до суду, в якому просить його скасувати.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Водночас, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Суд при вирішенні спору керується приписами законодавства, чинного на час прийняття оскаржуваного рішення.
Так, згідно ст. 4 ПК України податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах, зокрема:
рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу (пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 ПК України);
презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ПК України);
соціальна справедливість - установлення податків та зборів відповідно до платоспроможності платників податків (пп. 4.1.6 п. 4.1 ст.4 ПК України);
стабільність - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року (п.п. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України).
Суд наголошує на тому, що будь-які нормативні акти в сфері оподаткування та зміни до них мають ґрунтуватись на вказаних вище принципах та не суперечити їм.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII від 28.12.2014р. внесено зміни до ПК України, які набрали чинності з 01.01.2015р. Вказаним законом, зокрема введено новий транспортний податок.
Згідно пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
При цьому, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. (пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України), а базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 ПК України).
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (п. 267.4 ст. 267 ПК України).
Згідно пп. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, автомобіль HONDA PILOT, 2011 року випуску, з об'ємом двигуна 3471 куб. см., реєстраційний державний номер НОМЕР_1 зареєстровано за ОСОБА_6 з 28.08.2015 р.
Податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Суворовському районі міста ОСОБА_4 управління ДФС в Одеській області № 11811-17 про нарахування податкового зобов'язання з транспортного податку у розмірі 25000,00 грн. прийнято 19.08.2015р. та направлено на адресу ОСОБА_3. Водночас, контролюючим органом при визначенні розміру податкового зобов'язання не враховано, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Так, вищевказаний автомобіль з 28.08.2015 р. було зареєстровано за ОСОБА_6, тобто у разі наявності підстав для визначення податкового зобовязання позивачу, відповідач повинен був врахувати, що вищезазначений транспортний засіб перебував у власності ОСОБА_3 не повний календарний рік.
Поряд з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що пунктом 8.1 ст. 8 ПК України встановлюються загальнодержавні та місцеві податки і збори. Відповідно до п.8.3 ст.8 ПК України до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
При цьому, приписами ст. 10 ПК України встановлено, що до місцевих податків належать податок на майно, єдиний податок. Місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Між тим, згідно ст. 265 ПК України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку, плати за землю.
Питання щодо встановлення податку на майно відповідно до вимог цього Кодексу вирішують місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом.
В той же час, особливістю місцевих податків та зборів є те, що вони установлюються конкретною сільською, селищною, міською радою, але в межах тих податків та зборів, що передбачені Податковим кодексом України (п.п. 4.2, 4.4, 10.4 ПК України).
Відповідно до п. 12.3 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Згідно з пп. 12.3.1 - 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Відповідно до пп. 12.4.3 п. 12.4 ст. 12 ПК України до повноважень місцевих рад належить до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.
При цьому, в силу приписів п. 12.5 ст. 12 ПК України, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Частиною 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» регламентовано, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Рішенням Одеської міської ради №6257-VI від 21.01.2015 р. «Про встановлення податку на майно в частині транспортного податку» установлено транспортний податок та затверджено Положення про податок на майно в частині транспортного податку, яке містить норми, аналогічні тим, що викладені в ПК України. Рішення Одеської міської ради №6257-VI від 21.01.2015р. оприлюднено в газеті «Одесский вестник» №3 від 31.01.2015р.
При цьому суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014 р., який набрав чинності з 01.01.2015 р., внесено зміни до Податкового кодексу України. Пунктом 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 71-VІІІ рекомендовано органам місцевого самоврядування: у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Установити, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Тобто, зазначеними приписами було рекомендовано органам місцевого самоврядування, а не зобов'язано, прийняти рішення щодо встановлення у 2015 році місцевого податку на майно.
При цьому, Законом №71-VІІІ не були внесені зміни до пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 та пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року; при цьому опублікування рішення органу місцевого самоврядування про встановлення транспортного податку, як місцевого податку, пізніше 15 липня року, є підставою для застосування відповідних норм оподаткування не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Подібну позицію висловлено Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 21.01.2016 р. К/800/41090/15.
Водночас, як було вказано вище, Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» ухвалений 28.12.2014 р., тобто після 15.07.2014р., а транспортний податок установлено в місті ОСОБА_4 та затверджено відповідне Положення про податок на майно в частині транспортного податку рішенням Одеської міської ради №6257-VI від 21.01.2015 р.
За таких обставин, на думку суду, застосування контролюючим органом положень ПК України з урахуванням внесених Законом змін та рішення з метою оподаткування транспортним податком, може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2016 року.
При цьому, слід звернути увагу, що норми пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 та п. 56.21 ст. 56 ПК України зобов'язують суд, у разі коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, приймати рішення на користь платника податків.
Крім того, пп. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 ПК України та Положення про податок на майно в частині транспортного податку передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. При цьому, зобов'язання по нарахуванню транспортного податку фізичним особам покладається на контролюючий орган. Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Отже, відповідач у порушення вимог п.п.267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України виніс оскаржуване податкове повідомлення рішення 19.08.2015р. При цьому, суд вважає, що встановлений рішенням Одеської міської ради №6257-VI від 21.01.2015 р. транспортний податок, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності з 01.01.2015 року, повинен визначатися платнику податку, починаючи з 2016 року, адже зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду і ці податки і збори не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Також, у цій справі суд враховує правову позицію висловлену Європейським судом з прав людини у рішеннях від 14.10.2011 року у справі "Щокін проти України" (заява №23759/03) та від 07.07.2011 року у справі "Серков проти України" (заява №39766/05) в яких ЄССЛ дійшов висновку, про те що, по-перше, національне законодавство не було чітким та узгодженим та не відповідало вимозі "якості" закону і не забезпечувало адекватного захисту від свавільного втручання у майнові права заявника; по-друге, національними органами не було дотримано вимоги законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для заявника-платника податку, коли в його справі національне законодавство допускало неоднозначне трактування.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене в сукупності, суд дійшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Суворовському районі міста ОСОБА_4 управління ДФС в Одеській області № 11811-17 від 19.08.2015р. про нарахування ОСОБА_3 податкового зобов'язання з транспортного податку у розмірі 2500,00 грн. відповідачем прийнято протиправно, а відтак підлягає скасуванню.
З урахуванням вищевказаного, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Інші доводи та заперечення сторін не спростовують встановленого вище судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що адміністративний позов підлягає задоволенню судові витрати слід присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 94, 159-164, 167 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до державної податкової інспекції у Суворовському районі міста ОСОБА_4 управління ДФС в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_5 внутрішніх справ України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 11811-17 від 19.08.2015р.,- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Суворовському районі міста ОСОБА_4 управління ДФС в Одеській області № 11811-17 від 19.08.2015р.
Стягнути з державної податкової інспекції у Суворовському районі міста ОСОБА_4 управління ДФС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) судовий збір у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 16.02.2017 р.
Суддя: Г.П. Самойлюк
.