6.2.1
Іменем України
15 лютого 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/69/17
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання Ларіної П.Є.,
та
представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1,
від відповідача - ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 812/69/17 за адміністративним позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Вікторія» до Білокуракинської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування розпорядження від 10.11.2016 № 527,-
12 січня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Вікторія» до Білокуракинської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування розпорядження від 10.11.2016 № 527.
В обґрунтування позову зазначено, що 13.10.2016 Позивач звернувся до Відповідача з клопотанням щодо надання Позивачу в оренду земельних ділянок сіножатей із числа нерозподілених земельних часток (паїв) колишнього КСП «Перемога», що знаходяться на території Нещеретівської сільської ради, загальною площею - 58,7073 га строком на 7 років, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з орендною платою в розмірі 5 відсотків від нормативно грошової оцінки, а після отримання фінансових результатів по обробітку земельних ділянок з можливістю підвищення орендної плати з 5 до 8 відсотків від нормативно грошової оцінки (копія клопотання з додатком додається). На момент звернення Позивача з клопотанням до Відповідача земельні ділянки в оренду не були передані. Позивач за результатами розгляду клопотання отримав відповідь Відповідача за № 02-18/1945 від 10.11.2016 з повідомленням про те, що на теперішній час вказані земельні ділянки розпорядженням голови райдержадміністрації були надані іншій особі.
Вважає розпорядження Відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню повністю, оскільки останній безпідставно надав перевагу іншій особі - ОСОБА_4 за наявності раніше поданої заяви Позивача про надання в оренду земельних ділянок сіножатей із числа нерозподілених земельних часток (паїв) колишнього КСП «Перемога».
Просив визнати протиправним та скасувати повністю розпорядження Білокуракинської районної державної адміністрації від 10.11.2016 № 527.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи, викладені в позовній заяві, та просив задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач адміністративний позов не визнав, надав заперечення (а.с. 39-42), в обґрунтування якого зазначив, що розпорядженням від 10.11.2016 № 527 відповідно до вимог діючого законодавства України громадянину ОСОБА_4 був наданий дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з числа нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП «Перемога». На теперішній час на території колишньої Нещеретівської сільської ради діє Білокуракинська об'єднана територіальна громада. Основні завдання політики уряду держави та Білокуракинської об'єднаної територіальної громади - зробити заможнім життя громадян сіл, селищ, а зробити це можливо через підтримку мілких сільськогосподарських товаровиробників, надання змоги громадянам займатися підприємницькою діяльністю. Громадянин ОСОБА_4 - це особа, яка перемістилися із зони АТО, він і його сім'я потребує соціального захисту, першим порушив питання про надання в оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на особистому прийомі громадян.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи викладені в запереченнях та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов наступного.
Позивач - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Вікторія», зареєстроване юридичною особою 24.12.1998 № 13641200000000032 (а.с.61-75).
Відповідач - Білокуракинська районна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 04052034), є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території Білокуракинського району, а також реалізує повноваження, делеговані їй Білокуракинською районною радою.
13.10.2016 Позивач звернувся з клопотанням № 918 до Відповідача про надання в оренду земельної ділянки строком на 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зобов'язався сплачувати оренду плату за користування землею розмірі 5 відсотків від нормативного грошової оцінки земельної ділянки, після отримання фінансових результатів по обробітку даних земельних ділянок можливе підняття орендної плати з 5 до 8 відсотків від нормативно грошової оцінки (а.с.7).
10.11.2016 № 02-18/1945 Відповідач надав відповідь на клопотання Позивача від 13.10.2016 № 918 в якому повідомив, що вказані земельні ділянки розпорядженням голови райдержадміністрації були надані іншій особі (а.с.10).
Позивач 02.12.2016 звернувся із запитом до Відповідача на отримання публічної інформації (а.с.11).
07.12.2016 Відповідач надав відповідь на запит № 4-і, в якій зазначив, що розпорядженням голови райдержадміністрації № 527 від 10.11.2016 гр. ОСОБА_4, який звернувся із заявою до голови райдержадміністрації 04.11.2016 за вх. № 315/9 від 04.11.2016 року, надані в оренду нерозподілені земельні частки (паї) сіножаті із земель колишнього КСП «Перемога» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Білокуракинській селищній раді (колишня Нещеретівська сільська рада). Вищезазначеним розпорядженням голови райдержадміністрації гр. ОСОБА_4 доручено замовити в землевпорядній організації виготовлення технічної документації із землеустрою (копія розпорядження додається). Після виготовлення технічної документації із землеустрою з ним буде укладено договір оренди землі (копія відповіді на запит додається) (а.с.12).
Розпорядженням голови райдержадміністрації від 10.11.2016 № 527 відповідно до вимог діючого законодавства України громадянину ОСОБА_4 був наданий дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з числа нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП «Перемога» на території Білокуракинської селищної ради (колишня Нещеретівська сільська рада) ( далі розпорядження № 527, а.с. 45). Зазначене розпорядження є предметом спору в даній справі.
Згідно інформації, зазначеної в картці обліку особистого прийому громадян головою та заступниками голови Білокуракинської райдержадміністрації, 06 жовтня 2016 року на особистому прийомі у виконуючого обов'язки голови райдержадміністрації, першого заступника голови райдержадміністрації звернувся громадянин ОСОБА_4 з питання про наявність програм з кредитування для ведення сільськогосподарського виробництва та щодо надання в оренду земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 43).
04 листопада 2016 року громадянин ОСОБА_4 звернувся з письмовою заявою до райдержадміністрації про надання в оренду земельних ділянок з числа нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП «Перемога» (а.с. 44 - зворотній бік).
Звернення ОСОБА_4 на особистому прийому спростовує твердження Позивача про порушення його права «першого».
Відповідно до інформації, зазначеної в заяві від 04.11.2016 вх. №315/з та довідці від 26.01.2017 № 75, громадян ОСОБА_4 перемістився разом із родиною з м. Луганська, яке знаходиться на території тимчасово непідконтрольній Українській владі та має на утриманні двох неповнолітніх дітей (а.с. 44 - зворотній бік, 47).
Розпорядженням голови райдержадміністрації від 26 грудня 2016 року № 621 затверджена технічна документація із землеустрою, громадянину ОСОБА_4 надані в оренду земельні ділянки із числа нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП «Перемога» на території Білокуракинської селищної ради (колишня Нещеретівська сільська рада) загальною площею 50,6591 га (а.с. 45).
Таким чином, у зв'язку з прийняттям розпорядження № 621 фактично реалізовано та вичерпало свою дію розпорядження № 527.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 2, частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини-це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно частини 2 статті 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Закон України від 05.06.2003 № 899-ІV «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначаються організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками.
Відповідно до статті 13 цього Закону нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Таким чином до компетенції Відповідача відноситься прийняття оскарженого розпорядження, та Позивач не заперечує наявну компетенцію.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з інформації з офіційного веб-сайту Білокуракинської районної державної адміністрації основними пріоритетами є забезпечення регулювання ринку праці за допомогою правового, організаційного та економічного механізмів, що створюють умови для забезпечення зайнятості населення та його соціального захисту від безробіття, закріплення позитивних тенденцій до стабілізації на ринку праці (а.с. 85, 86).
Основні завдання політики уряду держави та Білокуракинської об'єднаної територіальної громади зробити заможнім життя громадян сіл, селищ, а зробити це можливо через підтримку мілких сільськогосподарських товаровиробників, надання змоги громадянам займатися підприємницькою діяльністю.
Зважаючи на все вищевикладене, враховуючи завдання адміністративного судочинства викладені в статті 2 КАС України, суд дійшов висновку, що розпорядження від 10.11.2016 № 527 прийнято на підставі та межах наданих повноважень, у спосіб визначений Законом, з урахуванням усіх обставин, у тому числі статусу переміщеної особи, яка звернулась із заявою про надання земельної ділянки.
На виконання вимог статті 71 КАС України Позивачем не зазначено, судом не встановлено порушень з боку Відповідача при прийнятті оскаржених рішень.
Таким чином, позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку із відмовою у задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору позивачу не відшкодовуються.
На підставі частини третьої статті 160 КАС України у судовому засіданні 15 лютого 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини другої статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Вікторія» до Білокуракинської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження від 10.11.2016 № 527 відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 17 лютого 2017 року.
Суддя ОСОБА_5