Постанова від 16.02.2017 по справі 509/4454/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2017 р.м. ОдесаСправа № 509/4454/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кочко В.К.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Вербицької Н.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 23 грудня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чорноморського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати протиправною відмову Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області у перерахунку ОСОБА_2 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням Довідки Головного управління статистики в Одеській області від 25.11.2016 року №15.3-14/171 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; зобов'язати Управління здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу згідно Довідки Головного управління статистики в Одеській області від 25.11.2016 року №15.3-14/171 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, починаючи з 01.05.2016 року у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач з 2010 року перебуває на обліку в Чорноморському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про державну службу». У зв'язку із збільшенням з 2015 року розміру заробітної плати працюючого державного службовця, позивач звернувся в Управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, в тому числі із врахуванням всіх складових заробітної плати, з якої розраховано пенсію, та не включені при визначенні розміру пенсії. Проте, відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви, посилаючись на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Відмову Управління позивач вважає неправомірною, такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим звернувся до суду про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії в судовому порядку.

Постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 23 грудня 2016 року адміністративний позов залишено без задоволення.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_2 з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування обставин справи, звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 перебула на державній службі в Головному управлінні статистики в Одеській області.

З 2010 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в Чорноморському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про державну службу», виходячи з 90% заробітної плати державного службовця.

За заявою ОСОБА_2 Головне управління статистики в Одеській області видало позивачу Довідку від 25.11.2016 року №15.3-14/171 про складові заробітної плати, які не були включені в довідку для призначення їй пенсії.

За даними вказаної Довідки у складі відомостей щодо заробітної плати, визначених для призначення пенсії, позивачу не були включені інші виплати, що враховуються при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

У зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця та тим, що при призначені пенсії не були враховані інші виплати, а саме індексація, соціально-побутова допомога, матеріальна допомога для оздоровлення, позивач в листопаді 2016 року звернувся в Чорноморське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії.

Однак рішенням Управління від 28.11.2016 року №136347 відмовлено позивачу у заявленому перерахунку пенсії.

Вказане рішення обґрунтоване скасуванням правових норм, за якими пенсіонерам підлягав перерахунок призначеної пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Не погоджуючись із висновками Управління, посилаючись на їх безпідставність та невідповідність вимогам Закону, який гарантував право на перерахунок пенсії у разі збільшення заробітку державним службовцям, та враховуючи, що у складі розміру пенсії не були враховані інші виплати заробітку, позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому ставиться питання про поновлення його прав та інтересів шляхом зобов'язання органу пенсійного фонду здійснити заявлений перерахунок пенсії, починаючи з 01.05.2016 року.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії питання перерахунку призначених пенсій державним службовцям у зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати працюючого службовця не врегульовано на законодавчому рівні, тобто зміна оплати праці вказаних працівників не впливає на перерахунок пенсії, підстави для здійснення перерахунку у заявленому позивачем порядку відсутні.

У зв'язку із чим суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач, приймаючи рішення про відмову позивачу в перерахунку пенсії, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Колегія суддів висновки суду першої інстанції не у повній мірі відповідають обставинам справи, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII (який набрав чинності з 01.05.2016 року) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, згідно із ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (в редакції, яка діяла у період, заявлений позивачем до перерахунку) крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

Аналіз наведених норм показав, що на момент звернення позивача із відповідною заявою перерахунок соціальних виплат державних службовців відбувається за правилами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, вказаним Законом перерахунок раніше призначеної пенсії пов'язаний із зростанням за минулий рік середньої заробітної плати (доходу) в Україні, і з якої сплачені страхові внески.

При цьому, такий перерахунок здійснюється із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

Таким чином, з травня 2016 року (тобто у період, заявлений позивачем до перерахунку) соціальне забезпечення позивача, в тому числі і щодо перерахунку призначеної пенсії, має відбуватись у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.

Оскільки за правилами вказаного Закону підвищення доходу працюючого державного службовця на посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що обставини для перерахунку позивачу пенсії у зв'язку із таким підвищенням заробітної плати відсутні.

Водночас, колегія суддів враховує ту обставину, що звертаючись в Управління за перерахунком пенсії позивач просив орган пенсійного фонду привести свої виплати у відповідність до вимог Закону із врахуванням у її складі інших виплат, що не були включені при призначенні пенсії, а саме індексації, соціально-побутової допомоги, матеріальної допомоги для оздоровлення.

Також, колегія суддів враховує, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, зокрема, на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових, та суми індексації заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначена правова позиція висловлена в рішеннях Верховного Суду України, зокрема, у справі № 21-125а13 від 14.05.2013 року, та відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для врахування в судовій практиці.

Таким чином, оскільки заявлені до перерахунку пенсії виплати мають враховуватись для обчислення позивачу її розміру, ці складові заробітної плати не враховані органом пенсійного фонду при призначенні позивачу пенсії, колегія суддів вважає, що відмова Управління у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань та індексації є протиправною.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 183-2, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 23 грудня 2016 року - скасувати.

Ухвалити у справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області у перерахунку ОСОБА_2 пенсії на підставі Довідки Головного управління статистики в Одеській області від 25.11.2016 року №15.3-14/171 про складові заробітної плати, які не були включені в довідку для призначення пенсії.

Зобов'язати Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за період з 01.05.2016 року, виходячи з 90% середньомісячного заробітку з урахуванням інших виплат згідно із Довідкою Головного управління статистики в Одеській області від 25.11.2016 року №15.3-14/171, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, та з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: О.В. Єщенко

судді: О.О. Димерлій

Н.В. Вербицька