Ухвала від 15.02.2017 по справі 559/1840/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Ралець Р.В.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

УХВАЛА

іменем України

"15" лютого 2017 р. Справа № 559/1840/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області на постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від "19" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

В обгрунтування позову позивач посилається на те, що їй з 12 січня 2010 року було призначено пенсію державного службовця на умовах статті 37 Закону України "Про державну службу". У складову заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та надбавку за вислугу років. На ці виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На її звернення до управління ПФУ в Дубенському районі в червні 2016 року із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, як державному службовцю з врахуванням всіх складових заробітної плати, їй було надано відповідь про відмову в проведенні такого перерахунку. Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про відмову у проведенні перерахунку пенсії протиправною та зобов'язати провести перерахунок пенсії починаючи з дати призначення пенсії 12 січня 2010 року в розмірі 87% з врахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від 19 грудня 2016 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3 із включенням до розрахунку сум індексації та отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області перерахувати пенсію ОСОБА_3, в розмірі 87% згідно довідки №24 від 22.06.2016 року виданою Дубенською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Рівненській області, включивши до розрахунку суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 01 липня 2015 року.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області звернулося до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши справу та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах, передбачених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга управління Пенсійного фонду задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 23 червня 2015 року звернулася до управління Пенсійного фонду України в Дубенському районні із заявою про перерахунок розміру пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, сум індексації заробітної плати та врахувати надбавку за вислугу років в розмірі 40% за стаж роботи понад 25 років (а.с.7)

Управління Пенсійного фонду Україні в Дубенському районі 02 липня 2015 року надало відповідь за №15/06-12-М про відсутність підстав для перерахунку пенсії (а.с.9-12)

Довідкою №24 від 22.06.2016 року, виданою Дубенською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Рівненській області ОСОБА_3 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарі місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2009 року встановлено, що ОСОБА_3 встановлювалися інші виплати, які складалися з матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надбавка за високі досягнення у праці або виконання важливої роботи з врахуванням надбавки за спеціальне звання та вислугу років. На всі витрати, включені в довідці, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.16).

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків щодо протиправності дій пенсійного органу.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, оскільки вони ґрунтуються на приписах чинного законодавства.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Отже, враховуючи зазначені норми законодавства, як загального, так і спеціального, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що до складу заробітної плати відносяться й інші виплати, зокрема, компенсація за невикористану відпустку та матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки така надбавка входила до системи оплати праці державного службовця.

Отримана позивачем заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку відповідно до ч.6 ст.95 КЗпП України, ст.33 Закону України "Про оплату праці".

Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України від 17.07.2003 року №1078.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога на оздоровлення та індексації грошових доходів (заробітної плати) входить до системи оплати праці державного службовця.

В постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 року в справі № 21-97а13 (за аналогічними позовами) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, дійшов обґрунтованого висновку про правомірність заявлених позовних вимог.

Постанову суду прийнято судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому колегія суддів приходить до висновку, що підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області залишити без задоволення, постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від "19" грудня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області вул. Шевченка, 27,м. Дубно,Дубенський район, Рівненська область,35603

4-третій особі: - ,