10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Першко О.О.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
іменем України
"13" лютого 2017 р. Справа № 569/17347/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу Рівненського міського суду Рівненської області від "28" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до СР ПП ЛВП Головного управління Національної поліції у Волинській області-Левашова Василя Олеговича про скасування постанови про адміністративне правопорушення ,-
В грудні 2016 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом про скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Ухвалою Рівненського міського суду від 28 грудня 2016 року позовну заяву залишено без руху з тих підстав, що позивач не виконав обов'язку зі сплати судового збору, при цьому суд в ухвалі зауважив, що Законом України «Про судовий збір» не передбачено пільг з його сплати за подання такого позову, а посилання позивача на приписи ст.288 КпАП є безпідставними.
В апеляційній скарзі позивач просить зазначене рішення скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду, оскільки судом, на думку скаржника, порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін у відкритому судовому засіданні без здійснення фіксування технічними засобами у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи колегія суддів виходить з таких обставин.
Порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення врегульований статтею 288 КУпАП.
Відповідно до пункту 3 частини першої цієї норми, постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
За правилами частини четвертої вказаної норми, особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Згідно із цією правовою нормою, видом платежу, від якого звільняються особи, що оскаржують постанову про накладення адміністративного стягнення, встановлено державне мито. На час виникнення спірних правовідносин, за звернення до суду у випадку оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державного управління сплачують інший вид платежу - судовий збір, правові засади справляння якого, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, встановлені Законом України «Про судовий збір».
Ретроспективний аналіз встановленого статтею 288 КпАП права на оскарження постанови державного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення показує, що коло осіб, які мають право оскаржити таке рішення, порядок їх оскарження та підстави звільнення від сплати державного мита встановлені і діють в редакції Закону України від 24 вересня 2008 року № 586-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху».
Поряд із цим, набравши чинності з 11 листопада 2011 року, Закон України «Про судовий збір» не припинив дію законодавчих актів, які передбачали пільгу щодо сплати судового збору за подання заяви про розгляд в порядку адміністративного судочинства окремих видів рішень органів державної влади, як-от правила частини четвертої статті 288 КпАП.
Отже, у справах про оскарження постанов у справах про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КпАП, статей 2, 3, 4 Закону України «Про судовий збір» позивач звільняється від сплати судового збору. КпАП дає вичерпний перелік осіб, які можуть мати статус позивача у справах про оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення і на цій підставі не повинні сплачувати судовий збір при зверненні до суду першої інстанції.
Аналогічну правову позицію висловлено колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 13 грудня 2016 року.
З урахуванням зазначених обставин та норм права, оскаржувана ухвала Рівненського міського суду від 28 грудня 2016 року підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду з підстав, передбачених п. 4 ч. 1 ст. 204 КАС України, а саме, у зв'язку із порушенням норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 204-206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Ухвалу Рівненського міського суду Рівненської області від "28" грудня 2016 р. скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: СР ПП ЛВП Головного управління Національної поліції у Волинській області-Левашов Василь Олегович вул.Грибоєдова, 2,м.Луцьк,Волинська область,43005