15 лютого 2017 року Справа № 876/583/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Кузьмича С.М. та Бруновської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської обл. від 19.12.2016р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця,-
07.12.2016р. позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії відповідача Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду /УПФ/ України Волинської обл. щодо відмови їй в перерахунку пенсії; зобов'язати пенсійний орган провести перерахунок її пенсії у зв'язку з підвищенням зарплати державним службовцям згідно постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», починаючи з 01.12.2016р., відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розміру 90 відсотків суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії - 01.12.2015р., згідно довідки Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції /ОДПІ/ Головного управління /ГУ/ Державної фіскальної служби /ДФС/ у Волинській обл. № 3520/05-10 від 22.11.2016р. та документами пенсійної справи, з врахуванням постанов Ковельського міськрайонного суду від 20.06.2014р. (виконавчий лист № 2-а/159/161/14, виданий 15.04.2015р.) та від 17.06.2015р. (виконавчий лист № 2-а/159/108/15, виданий 02.11.2015р.); виплати різницю між виплаченою та нарахованою пенсією; стягнути з відповідача на її користь суму сплаченого судового збору (а.с.2-9).
Постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської обл. від 19.12.2016р. заявлений позов задоволено частково; визнано протиправними дії відповідача Ковельського об'єднаного УПФ України Волинської обл., які полягають у відмові проведення перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати головного державного інспектора Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській обл.; зобов'язано пенсійний орган провести з 01.12.2016р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі ОСОБА_2 з урахуванням підвищення з 01.12.2015р. заробітної плати головного державного інспектора Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській обл., відповідно до довідки, виданої податковим органом № 3520/02-10 від 22.11.2016р.; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; вирішено питання про розподіл судових витрат (а.с.26-29).
Розгляд справи проведений судом першої інстанції в порядку скороченого провадження, передбаченого ст.183-2 КАС України.
Не погодившись із постановою суду, її оскаржив відповідач Ковельське об'єднане УПФ України Волинської обл., який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні заявленого позову (а.с.34-35).
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу», який набрав чинності з 10.12.2015р., скасовано статтю 37-1 Закону України № 3723-ІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу». Також постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким визначено механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Окрім цього, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015р. скасовані норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ін. Тобто, з 01.06.2015р. раніше призначені пенсії згідно Закону України «Про державну службу» не перераховуються.
Разом з тим, постановою КМ України № 622 від 14.09.2016р. затверджено порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, однак не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям.
На підставі ст.197 КАС України розгляд наведеної справи проводиться в порядку письмового провадження, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 перебуває з 11.02.2011р. на обліку у відповідача Ковельському об'єднаному УПФ України Волинської обл. та отримує пенсію за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія призначена із врахуванням загального стажу роботи - 36 років 03 місяці 27 днів та стажу перебування на державній службі - 29 років 03 місяці 21 днів, в розмірі 90 відсотків заробітної плати (а.с.2).
24.11.2016р. позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії у зв'язку із збільшенням посадових окладів згідно постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки № 3520/05-10 від 22.11.2016р. про заробітну плату (а.с.15).
Згідно листа відповідача № 266/І-01 від 01.12.2016р. позивачу відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії, оскільки відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», через що, починаючи з 01.06.2015р., раніше призначені пенсії відповідно до згаданого Закону не перераховуються (а.с.14).
Вирішуючи наведений спір та частково задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що на даний час всупереч ст.37-1 Закону України «Про державну службу» не визначено КМ України порядок перерахунку пенсій державним службовцям.
Також скасування п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є скасуванням права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст.22 Конституції України.
Норми діючого законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо перерахунку пенсії, а тому до спірних відносин не застосовуються, оскільки не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.
У зв'язку з тим, що пенсія позивачу призначена з 11.02.2011р., тому зміни до Закону України «Про державну службу» на неї не поширюються; вказані зміни стосуються лише тих пенсій, які призначаються після набрання ними чинності.
Між тим, такі висновки суду першої інстанції є невірними, оскільки вони не відповідають вимогам чинного законодавства, з огляду на таке.
На час призначення позивачу пенсії за віком як державному службовцю діяли норми Закону України № 3723-ІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу»; приписами ст.37-1 цього Закону було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії норми наведених нормативно-правових актів зазнали змін.
Зокрема, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» та ін.
Згідно п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу» визнано такими, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Також ст.90 цього Закону передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Разом з тим, постанова КМ України № 865 від 31.05.2000р. втратила чинність у зв'язку з прийняттям постанови КМ України № 622 від 14.09.2016р., якою не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям.
Згідно рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005 від 11.10.2005р. згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист. Згідно зі статтею 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках.
Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості.
Таким чином, на момент звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії законодавцем скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та установлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Нормами останнього передбачені випадки проведення перерахунку призначених пенсій.
Також позивачем не доведено, що зміна законодавцем умов пенсійного забезпечення державних службовців призвела до зменшення розміру її пенсії або до звуження її права на пенсійне забезпечення.
За наведених умов правові підстави для застосування пенсійним органом у розглядуваному випадку приписів ст.37-1 Закону України № 3723-ІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу, є відсутніми.
Окрім цього, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України та Верховного Суду України розуміння сутності гарантій, недопущення звуження змісту та обсягу прав громадян на пенсійне забезпечення, слід підкреслити, що правовідносини по пенсійному забезпеченню (у розгляду випадку - щодо перерахунку пенсії) виникають не в момент звернення за перерахунком пенсії, а в момент виникнення права на проведення такого перерахунку.
Оскільки з 01.06.2015р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», тому на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (тобто, станом на 01.12.2015р. - згідно довідки Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській обл. № 3520/05-10 від 22.11.2016р. про заробітну плату) у позивача не виникло право на перерахунок призначеної їй пенсії.
Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, колегія суддів приходить до переконання про те, що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, через що задоволенню не підлягає.
Таким чином, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні заявленого позову, з вищевикладених мотивів.
Керуючись ст.ст.94, 160, 183-2, 195-197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України задоволити.
Постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської обл. від 19.12.2016р. скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, - відмовити.
Постанова апеляційного суду є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Р.М.Шавель
Судді: С.М.Кузьмич
Н.В.Бруновська