13 лютого 2017 року Справа № 876/9007/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Матковська З.М.,
судді Запотічний І.І.
секретар судового засідання Гнатик А.З.
за участю представників сторін:
від позивача Сахман П.В.
від відповідача Хробак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові міжрегіонального головного управління ДФС України на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду про відстрочення виконання рішення суду від 04.11.2016 року по справі № 813/3601/13-а, за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові міжрегіонального головного управління ДФС України до Державного підприємства «Львіввугілля» про стягнення податкового боргу, -
Державне підприємство «Львіввугілля» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про відстрочення виконання судового рішення, у якій просить суд відстрочити виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 01.07.2013 року у справі № 813/3601/13-а з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року.
В обґрунтування поданої заяви зазначає, що станом на день подання заяви ДП «Львіввугілля» перебуває у складному фінансовому становищі. Зазначає, що непокриті збитки підприємства за перше півріччя 2016 року становить 1716128,00 грн. Через дефіцит обігових коштів станом на 01.09.2016 року заборгованість державного підприємства «Львіввугілля» по платежах до бюджету становить 904057,30 грн. по платежах до пенсійного фонду 330626,00 грн., по платежах до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві 78122,00 грн. Заборгованість по заробітній платі становить 136748,00 грн.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду про відстрочення виконання рішення суду від 04.11.2016 року по справі № 813/3601/13-а заяву ДП «Львіввугілля» про відстрочення виконання судового рішення задоволено. Відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 01.07.2013 року у справі № 813/3601/13-а з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року.
Не погодившись із ухвалою суду першої інстанції Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податків у м. Львові міжрегіонального головного управління ДФС України подала апеляційну скаргу. З посиланням на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права просить таку скасувати, та в задоволені заяви відмовити.
Представник податкового органу просить апеляційну скаргу задовольнити, ухвалу суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою у задоволені заяви ДП «Львіввугілля» про відстрочку виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 01.07.2013 року у справі № 813/3601/13-а відмовити.
Представник ДП «Львіввугілля» проти апеляційної скарги заперечує, просить ухвалу суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01.07.2013 року по справі № 813/3601/13-а позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби до Державного підприємства «Львіввугілля» про стягнення податкового боргу задоволено в повному обсязі, постановлено стягнути з банківських рахунків Державного підприємства «Львіввугілля» до Державного бюджету податковий борг в розмірі 7563702,19 грн.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2013 року відстрочено виконання судового рішення у вищевказаній адміністративній справі до 31.12.2016 року.
Державне підприємство «Львіввугілля» вдруге звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про відстрочення виконання судового рішення, у якій просить суд відстрочити виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 01.07.2013 року у справі № 813/3601/13-а з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року.
Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.
Як вбачається з матеріалів справи, заява ДП «Львіввугілля» про відстрочення виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 01.07.2013 року обґрунтована тим, що підприємство перебуває у скрутному матеріальному становищі, на розрахункових рахунках відсутні грошові кошти для погашення податкового боргу.
Колегія суддів вказує, що вказані факти, наведені заявником у заяві про відстрочення виконання рішення не є об'єктивними обставинами, що ускладнюють виконання рішення суду. Збитковість діяльності підприємства, наявність у нього кредиторської заборгованості в істотному розмірі є результатом провадження господарської діяльності відповідачем як самостійним суб'єктом господарювання, тому вказані факти не мають об'єктивного характеру.
З огляду на зазначене, є помилковим висновок суду першої інстанції про те, що надані заявником документи підтверджують відсутність чи недостатність коштів на рахунках, що перешкоджає виконанню судового рішення.
Крім цього, колегія суддів вбачає за доцільне зазначити про таке.
Так, згідно з п. 100.1. статті 100 Податкового кодексу України, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Відповідно до п. 100.5. вищевказаної статті, підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
При цьому, відстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу погашаються рівними частками починаючи з будь-якого місяця, визначеного відповідним контролюючим органом чи відповідним органом місцевого самоврядування, який згідно із пунктом 100.8 цієї статті затверджує рішення про розстрочення або відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з дня виникнення такого грошового зобов'язання або податкового боргу, або одноразово у повному обсязі (п.100.7. статті 100 Податкового кодексу України).
Тобто, законодавством визначено термін на відстрочення податкового боргу у межах не більше одного бюджетного року.
На вказані обставини та зазначені норми закону суд першої інстанції уваги не звернув, що призвело до помилкових висновків про наявність правових підстав для задоволення заяви ДП «Львіввугілля» та відстрочення виконання судового рішення у справі № 813/3601/13-а з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року.
Слід також звернути увагу на обов'язковість судових рішень. Так, згідно рішенням ЄСПЛ у справі «Горнсбі проти Греції» від 19.03.1997 року, виконання рішення винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу». Право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін.
Висновки колегії суддів узгоджуються з правовою позицією Вищого адміністративного суду України у справі № К/800/32815/15 від 09.11.2016 року.
Таким чином, судом першої інстанції невірно встановлено обставини у справі, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню з підстав визначених ст. 202 КАС України.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 204 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, ухвала суду першої інстанції скасуванню, та апеляційним судом приймається нова ухвала про відмову у задоволенні заяви про надання відстрочки виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/3601/13-а.
Керуючись ст. 160, 195, 199, 205, ч.3 ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові міжегіонального головного управління ДФС України задовольнити, ухвалу Львівського окружного адміністративного суду про відстрочення виконання рішення суду від 04.11.2016 року по справі № 813/3601/13-а скасувати.
В задоволені заяви Державного підприємства «Львіввугілля» про відстрочку виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 01.07.2013 року у справі № 813/3601/13-а відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Матковська З.М.
Запотічний І.І.
Повний текст ухвали складено та підписано 14.02.2017р.