Ухвала від 14.02.2017 по справі 819/2641/15

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення апеляційної скарги без руху

14 лютого 2017 р.

Справа № 876/2112/17

Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Нос С. П. перевіривши апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2016 року в справі № 819/2641/15 за позовом управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області до Борщівського міжрайонного управління водного господарства Тернопільського обласного виробничого управління по меліоризації і водному господарству «Тернопільводгосп» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат по виплаті та доставці пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2016 року, в задоволенні позову управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області до Борщівського міжрайонного управління водного господарства Тернопільського обласного виробничого управління по меліоризації і водному господарству «Тернопільводгосп» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат по виплаті та доставці пенсії відмовлено.

Не погодившись із даною постановою, апелянт 28 листопада 2017 року, подав апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, а не до Тернопільського окружного адміністративного суду, як передбачено ст. 186 КАС України.

23 січня 2017 року Львівським апеляційним адміністративним судом, надіслані матеріали апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області до Тернопільського окружного адміністративного суду для належного оформлення.

31 січня 2017 року Тернопільським окружним адміністративним судом зареєстровано апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області.

Відповідно до вимог ст. 186 КАС України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Із матеріалів справи вбачається, що 18 листопада 2016 року судом першої інстанції у відкритому судовому засіданні постановлено оскаржувану постанову, а апеляційна скарга подана до суду першої інстанції 31 січня 2017 року, тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження.

При цьому, разом із апеляційною скаргою апелянт не заявив клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.

Згідно абз.1 ч. 4 ст. 189 КАС України, апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.

Частиною 6 ст. 187 КАС України передбачено, що до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.

Згідно із ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 01 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2015 року - 1218 грн.

Розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Як вбачається з даної позовної заяви, управлінням Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області заявлено вимогу майнового характеру, відтак розмір судового збору за подання апеляційної скарги становить 1339 грн. 80 коп.

Разом із апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, у якому зазначено, що управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначени на цю мету.

Статтею 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналогічні положення викладені у частині 1 статті 88 КАС України, з яких вбачається, що відстрочення сплати судового збору може мати місце за умови важкого майнового стану особи, яка цей збір має сплатити.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

У зв'язку з наведеним, підстави для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору відсутні.

Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в ухвалі від 28 вересня 2015 року № 21-5496а15.

Суд апеляційної інстанції наголошує, що рівність учасників судового процесу, зокрема, перед законом є похідною від інших норм Конституції України, які визначають рівність конституційних прав і свобод громадян та рівність їх перед законом (стаття 24), а також компетенцію органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19).

Рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом є одним з принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах - пп.3 п.1 ст.7 КАС України.

Рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав, тобто є конкретизацією загального принципу рівності громадян перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками - ч.2 ст.10 КАС України.

Ця норма Конституції України знайшла своє закріплення також і в Законі України «Про судоустрій і статус суддів» та у процесуальних кодексах України.

Тому, звільнення від сплати судового збору органів державної влади як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема фізичними та юридичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний судовий збір.

Частиною 3 ст. 189 КАС України передбачено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.

Згідно із ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.

При цьому, особі, яка подає апеляційну скаргу слід роз'яснити, що у разі неподання у визначений строк заяви (клопотання) про поновлення строку на апеляційне оскарження, та документу про сплати суми судового збору у відповідності до абз. 2 ч. 4 ст. 189 КАС України за даною апеляційною скаргою буде відмовлено у відкритті апеляційного провадження.

Керуючись ст.ст. 108, 158-160, 165, 186, 187, 189, 212, 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2016 року в справі № 819/2641/15 - відмовити.

Залишити без руху апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2016 року в справі № 819/2641/15.

Надати управлінню Пенсійного фонду України в Борщівському районі Тернопільської області 30-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги.

Копію ухвали надіслати апелянту.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів.

Суддя Нос С. П.