Ухвала від 07.02.2017 по справі 522/17865/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 522/17865/15-а

Категорія: 10.2.4 суддя І інстанції: Шенцевої О.П.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого: - Яковлєва О.В.,

суддів: - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,

при секретарі - Берекет Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 15 листопада 2016 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , за участі третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Військовій частині НОМЕР_1 , а саме: визнання протиправними дій щодо відмови у наданні довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії; зобов'язання надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 15 листопада 2016 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про відмову у задоволенні позовних вимог, так як Військовою частиною НОМЕР_1 , в порушення норм чинного законодавства, не надано довідки позивачу про розміри грошового забезпечення для перерахунку його пенсії.

Крім того, апелянтом зазначено, що в оскаржуваному судовому рішенні невірно встановлено обставини справи та зроблено необґрунтований висновок про відсутність порушення прав позивача у межах спірних правовідносин з боку Військової частини НОМЕР_1 , так як без отримання спірної довідки позивач позбавлений права на отримання належної пенсії.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволенню, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України та знаходиться на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

Перед звільненням проходив військову службу в званні полковника на посаді заступника начальника оперативного напряму військової частини НОМЕР_2 .

З метою перерахунку призначеної пенсії позивач звернувся з відповідної заявою до ГУ ПФУ в Одеській області з вимогою про надання довідки від військового комісаріату.

При цьому, Військова частина НОМЕР_1 відмовила пенсійному органу у наданні позивачу довідки про розмір його грошового забезпечення.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, з яким погоджується судова колегія, зроблено висновок, що позивач проходив військову службу у військовій частині, яка організаційно не підпорядкована військовій частині НОМЕР_1 , а тому остання не мусить надавати позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 10 ст. 21 ЗУ «Про розвідувальні органи», пенсійне забезпечення співробітників розвідувальних органів України з числа військовослужбовців здійснюється у порядку та в розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В свою чергу, умови та порядок обчислення, виплати та перерахунку пенсій пенсіонерів Міністерства оборони України встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до п. 1.5 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, що затверджено наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, службове листування та діловодство із соціального забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей ведуться відповідно до чинного законодавства України. Листування з установами та особами, які знаходяться у державах - членах Співдружності Незалежних Держав (далі - СНД), ведеться в установленому порядку Департаментом фінансів Міністерства оборони України (далі - Департамент фінансів), фінансово-економічними управліннями оперативних командувань, а також обласними та Київським міським військовими комісаріатами (далі - обласні військові комісаріати).

На військову частину НОМЕР_1 покладається листування з питань визначення кола осіб, які відповідно до законодавства України належать до співробітників розвідувального органу Міністерства оборони України, обчислення вислуги років для нарахування пенсії, визначення грошового забезпечення військовослужбовців цієї та підпорядкованих їй військових частин, з якого підлягає обчисленню пенсія, забезпечення участі представників цієї військової частини в судових засіданнях під час розгляду питань, що належать до її компетенції, а також вирішення інших питань у межах наданих їй повноважень.

Згідно п. 2.13 вказаної інструкції, на військову частину НОМЕР_1 покладаються обов'язки: обчислення вислуги років (загального страхового стажу) на пенсію військовослужбовцям цієї та підпорядкованих їй військових частин, які підлягають звільненню з військової служби; оформлення скорочених особових справ для призначення пенсій звільненим із військової служби військовослужбовцям та членам сімей померлих під час проходження військової служби військовослужбовців з числа співробітників розвідувального органу Міністерства оборони України та відправка їх до обласних військових комісаріатів за обраним місцем проживання; правильне і своєчасне визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби з військової частини НОМЕР_1 та підпорядкованих їй військових частин, та членам їх сімей, а також у разі прибуття на постійне проживання в Україну осіб з числа співробітників розвідувальних органів, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з урахуванням положень статті 21 Закону України "Про розвідувальні органи України".

Відповідно до п. 3.1 положення «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», що затверджено наказом МОУ № 530 від 14 серпня 2014 року, оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402.

Розмір грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій особам, звільненим з військової служби у військовій частині НОМЕР_1 та підпорядкованих їй військових частинах, визначається фінансово-економічним управлінням цієї військової частини.

Так, предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови ВЧ НОМЕР_1 у наданні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для здійснення перерахунку пенсії.

Так з вищевикладених норм вбачається, що на військову частину НОМЕР_1 покладається обов'язок листування з питань визначення кола осіб, які відповідно до законодавства України належать до співробітників розвідувального органу Міністерства оборони України, обчислення вислуги років для нарахування пенсії, визначення грошового забезпечення військовослужбовців цієї та підпорядкованих їй військових частин, з якого підлягає обчисленню пенсія.

При цьому, розмір грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій особам, звільненим з військової служби у військовій частині НОМЕР_1 та підпорядкованих їй військових частинах, визначається фінансово-економічним управлінням цієї військової частини.

В іншому разі, визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами.

При цьому, із наявного в матеріалах справи листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6/958 від 25 травня 2012 року вбачається, що військова частина НОМЕР_2 , в якій проходив службу позивач, не підпорядкована військовій частині НОМЕР_1 .

В даному випадку, особова справа позивача, з якої можливо встановити щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) знаходиться в Одеському обласному військовому комісаріаті.

Тому, на думку колегії, обов'язок з надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 покладається саме на Одеський обласний військовий комісаріат.

В свою чергу, в межах даних правовідносин позивачем не заявлено будь-яких вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог, так як надана ВЧ НОМЕР_3 відмова не порушує його прав.

Крім того, колегією не приймається посилання сторін у справі на наявність/відсутність у позивача права на підвищення пенсії, так як оскаржувана відмова у наданні довідки позивачу ґрунтувалась на тому, що військова частина не уповноважена надавати відповідні довідки особам, що проходили службу в не підпорядкованих їй частинам.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 15 листопада 2016 року - без змін.

Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на ОСОБА_1 .

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складання рішення у повному обсязі, згідно ст. 160 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 13 лютого 2017 року.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: А.В. Бойко

Т.М. Танасогло