14 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 766/14188/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Дорошинська В.Е.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 грудня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про зобов'язання вчинити певні дії,-
09.11.2016 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 27.10.2016 року №174; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки про складові заробітної плати № 05-24/2183 від 20.10.2016 року, виданої Херсонським міським центром зайнятості з урахуванням колонки "Інші виплати" з дати призначення їй пенсії - тобто з 29.09.2011 року та довічно, з урахуванням ст.37 Закону України «Про державну службу» - у розмірі 85% від заробітку (доходу), норми, яка діяла на час призначення їй пенсії.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 13.12.2016 року позовні вимоги задоволено частково; визнано дії Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні по відмові позивачу у виплаті пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення від 27.10.2016 року Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні неправомірними; зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні, здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням сум, зазначених у довідці про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №05-24/2183 від 20.10.2016 р. виданої Херсонським міським центром зайнятості з урахуванням колонки «Інші виплати» позивачу пенсії з 24.10.2016 р. та надалі, з урахуванням ст.37 Закону України «Про державну службу» - 85% від заробітку (доходу), норма,яка діяла на час призначення пенсії позивачу.
Не погоджуючись з постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 13.12.2016 року, Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні звернулось до суду з апеляційною скаргою.
Апелянт в своїй апеляційній скарзі посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні зазначає, що на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії відсутні законодавчі підстави для здійснення ОСОБА_2 перерахунку пенсії.
В своїй апеляційній скарзі, апелянтом ставиться питання про скасування постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 13.12.2016 року та ухвалення нової про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративна справа розглянута судом першої інстанції в порядку скороченого провадження відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 8 ст. 183-2 КАС України апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Колегія суддів з матеріалів справи вбачає, що позивачу з 29.09.2011 року Управлінням пенсійного фонду України в м. Херсоні було призначено пенсію у розмірах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу».
24.10.2016 року позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії, врахувавши до її розміру пенсії колонки «Інші виплати» відповідно до довідки №05-24/2183 від 20.10.2016 року виданої Херсонським міським центром зайнятості.
Згідно довідки Херсонським міським центром від 20.10.2016 року №05-24/2183 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу») до складу заробітної плати позивача за останні 24 календарні місяці роботи входили «інші виплати», в які включалися суми отриманої матеріальної допомоги, а також форми довідки визначає, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, виходив з того, що з таких виплат, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також з премій та надбавок позивачу нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а відтак ці виплати повинні зараховуватись до складу пенсії позивача.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 37-1 вказаного Закону у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Стаття 33 Закону України «Про державну службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, мають бути враховані в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Разом з тим, вирішуючи справу по суті, суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги ОСОБА_2 з 24.10.2016 року, проте в мотивувальній частині не зазначено підстав залишення без розгляду позовних вимог за період з 29.09.2011 року по 23.10.2016 року.
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАСУ, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Частиною 2 ст. 99 КАСУ передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів..
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
При цьому колегія суддів зазначає, що право особи на пенсію є триваючим та починає свій перебіг з моменту її призначення.
В даному випадку предметом розгляду цієї справи є право особи на отримання пенсії у розмірах, встановлених ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла на момент при її призначенні ( 29.09.2011 року) з урахуванням графи "інші виплати", відповідно до довідки №05-24/2183 від 20.10.2016 року виданої Херсонським міським центром зайнятості.
Колегія суддів зазначає, що право ОСОБА_2 на отримання пенсії у розмірах, встановлених ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням таких виплат, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також з премій та надбавок виникло з 29.09.2011 року.
Оскільки позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 24.10.2016 року та з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду, колегія суддів вважає, що позовні вимоги за період з 29.09.2011 року по 23.04.2016 року мають бути залишені без розгляду.
Крім того, позивачем заявлено позовну вимогу про відшкодування судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Доказом сплати судового збору ОСОБА_2 є квитанція №2332/з9 від 09.11.2016 року на суму 551,20 грн. (а.с. 1).
З огляду на зазначене, враховуючи норми ст. 94 КАС України, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що в даному випадку поверненню позивачу підлягають понесені судові витрати по сплаті судового збору, підтверджені документально в сумі 551,20 грн.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись ст. ст. 183-2, 184, 185, 197, 198, 202, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні задовольнити частково.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 грудня 2016 року скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Протокол № 174 від 27.10.2016 року Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 85% від заробітної плати згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням інших виплат відповідно до довідки Херсонським міським центром №05-24/2183 від 20.10.2016 року, починаючи з 24.04.2016 року з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги за період з 29.09.2011 року по 23.04.2016 року залишити без розгляду через пропуск строку звернення до суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні (вул. Комкова, 76-а, м. Херсон, 73027, код ЄДРПОУ 37960171) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) здійснені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі у розмірі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: А.В. Бойко
Суддя: Т.М. Танасогло
Суддя: О.В. Яковлєв