13 лютого 2017 р. Справа № 903/961/16
за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області, м.Луцьк
до Публічного акціонерного товариства «Електротермометрія», м.Луцьк
про стягнення 17 806, 26 грн. шкоди
Суддя Пахолюк В.А.
з участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - представник, дов. № 851/9 від 29.03.2016 р., ОСОБА_2 - представник, дов. № 3462/9 від 26.12.2016 р.
від відповідача: ОСОБА_3 - представник, дов. № 179-05 від 13.02.2017 р.
Суть спору:
Позивач - Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулась в господарський суд Волинської області з позовною заявою до відповідача - Публічного акціонерного товариства “Електротермометрія” про відшкодування шкоди в сумі 20806,26грн., заподіяної державі за відсутністю дозволу на здійснення спеціального водовикористання.
13.02.2017 р. позивачем подано заяву про зменшення розміру позовних вимог (вх.. № 01-65/36/17 від 13.02.2017 р.), яку обґрунтовує частковим погашенням відповідачем боргу, а саме в сумі 3 000, 00 грн.
Дана заява прийнята судом, оскільки не суперечить вимогам ст.22 ГПК України, у зв'язку з чим спір вирішується, виходячи з нової ціни позову - 17 806, 26 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне.
Під час проведення планової перевірки в період з 23.02.2016р. по 04.03.2016р. Державною екологічною інспекцією було встановлено факт самовільного використання відповідачем прісної води, на що було складено відповідний уніфікований акт дотримання вимог природоохоронного законодавства, яким встановлено, що на балансі відповідача -ПАТ “Електротермометрія” перебуває 3 атрсвердловини в межах виробничої бази підприємства в м. Луцьк по вул. Ковельська, 40. Термін дії дозволу на спеціальне водовикористання закінчився 15.12.2015р., тобто в період з 16.12.2015р. по 23.02.2016р. забір води здійснювався без наявності відповідного дозволу.
Відповідно до акту перевірки від 04.03.2016р., підписаного відповідачем, було встановлено, що останнім був здійснений забір води в розмірі 5 787 м.куб., що завдало державі збитків на суму 21 550,79грн.
Також, у відповідності до ст. 20 ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища”, ЗУ “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та Положення про Державну екологічну інспекцію у Волинській області з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, було видано Припис № 000119 від 03.03.2016р, у якому приписано у п. 1 отримати дозвіл на спеціальне водокористування до квітня 2016р., припис до виконання прийняв директор ПАТ “Електротермометрія” ОСОБА_4
25.04.2016р. позивач звертався до відповідача з претензією № 1204/3 з вимогою погасити заборгованість, однак остання була виконана відповідачем частково.
В період з 28.09.2016р. по 03.10.2016р. Державною екологічною інспекцією у Волинській області було проведено позапланову перевірку щодо виконання вищезазначеного припису, під час якої було повторно виявлено порушення природоохоронного законодавства, зокрема в галузі водних ресурсів.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеної з 28.09.2016р. по 03.10.2016р. встановлено, що відповідачем було здійснено забір води в період з 24.02.2016р. по 09.05.2016р. в розмірі 3 828 м. куб. та завдано збитків на суму 14255,47грн.
Таким чином, сума шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог становить 17 806, 26 грн. та залишається непогашеною.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог підтримали.
Представник відповідача позовні вимоги визнав. До матеріалів справи долучив копії платіжних доручень № 1260 від 18.05.2016 р., № 1658 від 30.06.2016 р., № 1901 від 29.07.2016 р., № 2188 від 31.08.2016 р., № 2472 від 30.09.2016 р., № 2696 від 31.10.2016 р. на підтвердження часткового погашення боргу.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши письмові докази в справі, судом встановлено наступне.
За змістом ч.1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, яке затверджено Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011р., Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до п. 6 вказаного Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (дозволи, ліцензії, сертифікати, висновки, рішення, ліміти, квоти, погодження, свідоцтва).
Згідно з п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом №464 від 10.09.2008р. Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, під актом перевірки слід розуміти документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України (ВК України) спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Статтею 44 Водного кодексу України встановлено обов'язок водокористувачів здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 04.03.2016р., проведеної Державною екологічною інспекцією у Волинській області, підписаного відповідачем, встановлено, що в період з 16.12.2015 р. по 23.02.2016 р. останнім був здійснений забір та використання підземної води із свердловин без наявності дозволу на спеціальне водокористування в розмірі 5 787 м.куб., що завдало державі збитків на суму 21 550,79 грн.
На підставі ст. 20 ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища”, ЗУ “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та Положення про Державну екологічну інспекцію у Волинській області з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища було видано Припис № 000119 від 03.03.2016р, у якому приписано у п. 1 отримати дозвіл на спеціальне водокористування до квітня 2016р., припис до виконання прийняв директор ПАТ “Електротермометрія” ОСОБА_4
01.03.2016 р. складено протокол про адміністративне правопорушення, а 04.03.2016 р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення в сумі 102, 00 грн., яке сплачено боржником, що підтверджується квитанцією № 0.0.516559592.2 від 09.03.2016 р.
25.04.2016р. позивач звернувся до відповідача з претензією № 1204/3 про погашення заборгованості.
В період з 28.09.2016р. по 03.10.2016р. Державною екологічною інспекцією у Волинській області було проведено позапланову перевірку щодо виконання вищезазначеного припису.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 03.10.2016р. встановлено, що відповідачем було здійснено забір води в період з 24.02.2016р. по 09.05.2016р. в розмірі 3 828 м. куб. та завдано збитків на суму 14255,47грн.
30.09.2016 р. позивач повторно звернувся до відповідача з претензією № 2815/3 про погашення заборгованості.
Згідно платіжних доручень № 1260 від 18.05.2016 р., № 1658 від 30.06.2016 р., № 1901 від 29.07.2016 р., № 2188 від 31.08.2016 р., № 2472 від 30.09.2016 р., № 2696 від 31.10.2016 р. відповідачем сплачено частково суму збитків в розмірі 18 000, 00 грн.
Положеннями ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі, зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушень. Збитки, заподіяні внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягають компенсації в повному обсязі.
Статтею 111 Водного кодексу України теж передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно з ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Оскільки відповідач, здійснюючи забір води без дозволу на спеціальне водокористування та порушуючи вимоги ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України, діяв неправомірно, тому повинен бути притягнутий до господарсько-правової відповідальності за вчинене ним правопорушення, тобто - відшкодувати завдані ним збитки.
Станом на день розгляду справи у суді, заборгованість відповідача із сплати нарахованих збитків перед позивачем складає 17 806, 26 грн.
Факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства у вигляді забору води із артезіанських свердловин без дозволу на спеціальне водокористування підтверджується матеріалами справи, відповідачем визнаний.
В силу ст. 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Волинській області до ПАТ «Електротермометрія» про стягнення 17806, 26 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства, є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 378, 00 грн. у відповідності до ст.49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на відповідача.
Господарський суд, керуючись ст.ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 44, 48, 49, 110, 111 Водного кодексу України, ст.ст. 33, 43, 44, 49, ст.ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Електротермометрія» (43001, Волинська область, м. Луцьк, вул. Ковельська, 40, код ЄДРПОУ 00225644) на користь держави в особі
Державної екологічної інспекції у Волинській області (м.Луцьк, вул. Степана Бандери, 20, р/р 33110331700002 УК у м.Луцьку/м.Луцьк, код платежу 24062100, Код ЄДРПОУ 38009628, МФО 803014) 17 806, 26 грн. шкоди, заподіяної державі за відсутністю дозволу на здійснення спеціального водовикористання.
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Електротермометрія» (43001, Волинська область, м. Луцьк, вул. Ковельська, 40, код ЄДРПОУ 00225644) на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області (м.Луцьк, вул. Степана Бандери, 20, р/р 35211044081139, МФО 820172 в ДКСУ м.Києва, ЄДРПОУ 38009738) 1 378, 00 грн. судового збору.
Повне рішення складено 14.02.2017р.
Суддя В.А. Пахолюк