Постанова від 30.08.2011 по справі 2-а-3118/11

Справа № 2-а-3118/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.08.2011 року Немирівський районний суд Вінницької області в складі судді Безрученко А.М. розглянувши у скороченому провадженні в м. Немирів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

06.06.2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить зобов”язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік з 01.01.2010 р. , мотивуючи тим, що після призначення пенсії за віком вона продовжує працювати, 12.01.2010 р. звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак при перерахунку пенсії відповідачем безпідставно зменшено її розмір, шляхом застосування показника заробітної плати по Україні за 2007 рік .

Управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі подало письмове заперечення проти позову, мотивуючи тим, що зміни до ст.42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу , набутого після її призначення із застосуванням зазначеного показника за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії рішенням КСУ від 22.05.2008р. визнано неконституційними. До законодавчого врегулювання питання щодо застосування показника перерахунок пенсії проводиться згідно абз. 3 п.11постанови КМУ №530 від 28.05.2008р., при перерахунку пенсії згідно листа ПФУ № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 р. застосовується показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

Ухвалою Немирівського районного суду від 22.08.2011 року адміністративний позов в частині позовних вимог за період до 06.12.2010 року залишено без розгляду, відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України.

Відповідно до ст. 183-2 п.4 адміністративні справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб”єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов”язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг розглядаються суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

З урахуванням позицій сторін та досліджених доказів суд визнає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких міркувань.

Позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Немирівському районі Віннницької області отримує пенсію за віком відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Після призначення пенсії позивач продовжує працювати. За заявою позивача від 12.01.2010 р. з 01.01.2010 р. відповідачем здійснено перерахунок її пенсії з врахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

При здійсненні перерахунку застосовано показник заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік ( 1197, 91 грн. ).

Так, вирішуючи питання про задоволення вимог позивача, суд враховує положення ст. 99 КАС України, відповідно до якої для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

В даному випадку враховуючи представленні докази, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в межах строку позовної давності. Закони та підзаконні нормативно-правові акти публікуються у пресі, кожна особа, за наявності бажання, може мати доступ до цієї інформації. Позивач щомісячно отримував пенсію, та знав про її розмір, однак звернувся в суд лише 06.06.2011 року, а тому строк звернення до 06.12.2010 року пропустив без поважної причини. Тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню лише в межах позовної давності, а саме з 06.12.2010 року включно.

Відповідно до чинної ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст.40 цього Закону.

Згідно ч.2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою, де враховується середня заробітна плата працівників зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначення пенсії.

Таким чином, із змісту ч. 4 ст. 42 зазначеного Закону випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення з перерахунком пенсії, адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абз. 1 ч.1 ст. 40 вказаного Закону, то , відповідно, має застосовуватись і той показник середньої заробітної плати , який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж ч. 1 ст. 40 Закону, тобто за календарний рік , що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Слід зазначити, що пунктами 9, 10 п. 35 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” № 107-УІ від 28.12.2007року абз .3 ч.1 , абз.4 ч.2 ст. 40, ч.1 та ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (1058-IV) викладено в новій редакції, в абз. 7 та 12 ч.2 ст. 40 , абз. 1 ч.2 ст. 42 даного Закону внесено зміни. Зокрема, частину четверту ст. 42 Закону України(1058-IV) було викладено в новій редакції , якою передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсій незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 40 цього Закону”.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення підпунктів 1-6,8-12 пункту 35 розділу ІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік” визнано такими, що не відповідають Конституції України.

Відповідно до ч. 2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, з 22 травня 2008 року було відновлено дії абз .3 ч.1 , абз.4,7,12 ч.2 ст. 40, ч.1 , абз. 1 ч.2 та ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (1058-IV) в редакції, яка діяла до внесення змін Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" .

Підпунктом 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (із змінами, внесеними Постановою КМ України № 355 від 14.04.2009 року ) визначено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-IV) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок, пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону (1058-IV), із застосуванням показника середньої заробітної працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-IV) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії . При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню, згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 40 Закону (1058-IV).

Отже , постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 лише підтверджується необхідність застосування при перерахунку пенсії з врахуванням стажу після її призначення показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік , що передує року перерахунку пенсії.

Спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, 4096/02-1, яким передбачено , що перерахунки пенсій проводити із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.), не є нормативним актом, не спростовує позову.

Показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік складає 1650 грн 43 коп.

Виходячи із вищевикладеного, суд приходить до висновку, що є підстави для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії із застосуванням такого показника за 2009 рік з 06.12.2010 р .

При задоволенні вимог позивача, враховуючи положення ст. 256 КАС України, суд вважає, що постанова може бути допущена до негайного виконання, як то визначено ч.1 п.1 вказаної статті, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст.ст. 2, 7-11 , 183-2, 256 КАС України , ст. 8, 46, 92, 152 Конституції України, ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІУ від 09.07.2003р.,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі Вінницької області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.ст.40,42 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні , яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік з 06.12.2010 року з урахуванням проведених виплат.

Постанову допустити до негайного виконання.

В решті позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Немирівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія вірна:

Суддя: