Постанова від 24.01.2011 по справі 2а-6363/10/2570

Справа № 2а-6363/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2011 р. м. Чернігів

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Падій В.В.,

при секретарі Кондратенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Линовицький цукрокомбінат "Красний" до Деснянського басейнового управління водних ресурсів, Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, третя особа - ОСОБА_1 міжрайонна природоохоронна прокуратура про визнання дій неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

16.12.2010 року публічне акціонерне товариство "Линовицький цукрокомбінат "Красний" (далі - ПАТ "Линовицький цукрокомбінат "Красний") звернулось до суду з адміністративним позовом до Деснянського басейнового управління водних ресурсів, третя особа - ОСОБА_1 міжрайонна природоохоронна прокуратура про визнання дій Державної екологічної інспекції в Чернігівській області щодо нарахованих збитків в сумі 153992,68 грн. неправомірними. Свої вимоги мотивують тим, що Деснянським басейновим управлінням водних ресурсів була проведена планова документальна перевірка ПАТ "Линовицький цукрокомбінат "Красний" з питань дотримання вимог водного законодавства за період з 24.12.2009 року по 02.09.2010 року. За результатами перевірки був складений акт від 15.09.2010 року, яким встановлено самовільне використання підприємством за вказаний період підземних вод в об'ємі 9494 куб.м., чим порушено вимоги п.9 ст. 44 Водного кодексу України. Деснянське басейнове управління водних ресурсів листом від 21.09.2010 року направило відповідні документи до ОСОБА_1 міжрайонного природоохоронного прокурора для нарахування і відшкодування збитків. ОСОБА_1 міжрайонний природоохоронний прокурор листом від 29.09.2010 року направив матеріали перевірки дотримання вимог водного законодавства ПАТ "Линовицький цукрокомбінат "Красний" та нарахування і відшкодування збитків до начальника Державної екологічної інспекції в Чернігівській області. Розрахунком розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в результаті самовільного використання води ПАТ "Линовицький цукрокомбінат "Красний" позивачу визначено суму збитку в розмірі 153992,68 грн. Вказані дії відповідачів позивач вважає неправомірними та такими, які суперечать нормам чинного законодавства.

Представником позивача в судове засідання надані заяви про зміну позовних вимог, відповідно до яких просить залучити в якості другого відповідача ОСОБА_2 екологічну інспекцію в Чернігівській області та визнати дії Деснянського басейнового управління водних ресурсів та Державної екологічної інспекції в Чернігівській області щодо нарахованих збитків в сумі 153992,68 грн. не правомірними.

Відповідно до ст. 51 КАС України, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та додатково пояснив, що підприємство спеціалізується на переробці цукрових буряків, і є сезонним переробником, в період з 24.12.2009 року по 02.09.2010 року підприємство не працювало і не використовувало воду для виробничих потреб підприємства. Вода використовувалась для потреб населення, що підтверджується відомостями про обсяги використання води.

Представники відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили в їх задоволенні відмовити повністю та пояснили, що дії Деснянського басейнового управління водних ресурсів та Державної екологічної інспекції в Чернігівській області щодо проведення перевірки дотримання вимог водного законодавства ПАТ "Линовицький цукрокомбінат "Красний", складення за її результатами акту перевірки та визначення розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в результаті самовільного використання води в розмірі 153992,68 грн. є такими, які проводились у межах та у спосіб встановлений чинним законодавством.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі, вважає, що відповідачі діяли в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін та третьої особи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що Деснянське басейнове управління водних ресурсів відповідно до статей 13 та 16 Водного кодексу України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу Державного комітету України по водному господарству від 29.01.2001 р. №20 «Про затвердження Положення про здійснення органами Держводгоспу України контролю за раціональним використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів», наказу Держводгоспу від 07.12.2009р. №223 «Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання, що використовують водні ресурси або здійснюють господарську діяльність у межах земель водного фонду», п. 2.7 Положення про Деснянське басейнове управління водних ресурсів, затвердженого наказом Держводгоспу від 14.11.2006 р. №215 має право здійснювати контроль за раціональним використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів у межах Чернігівської області.

Відповідно до п. 1 ст. 5 Закону України від 05.04.2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V) у План проведення перевірок суб'єктів, що використовують водні ресурси або виконують господарську діяльність у межах водоохоронних зон в Чернігівській області по Деснянському басейновому управлінню водних ресурсів на 2010 рік (а.с. 82) включено перевірку ПАТ "Линовицький цукрокомбінат "Красний".

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На виконання плану проведення перевірок, Деснянським басейновим управлінням водних ресурсів видано наказ від 20.07.2010 року № 51 «Про проведення перевірок з контролю за дотриманням вимог водного законодавства». (а.с. 83).

На підставі наказу та у відповідності до п.2 ст.7 Закону № 877-V було оформлено посвідчення (направлення) на проведення планової перевірки дотримання вимог водного законодавства (а.с. 86) ЗАТ «Линовицький цукрокомбінат «Красний» смт. Линовиця, Прилуцький район з 13 по 17 вересня 2010 року, предмет перевірки - використання та охорона водних ресурсів та листом від 02.09.2010 року № 03-02/165-3 (а.с. 84) на адресу позивача направлено повідомлення (направлення) про проведення планової перевірки, яке було отримано позивачем 04 вересня 2010 року, про що свідчить поштове зворотнє повідомлення (а.с. 85).

Як вбачається з матеріалів справи, 15.09.2010 року начальником відділу обліку використання та моніторингу вод ОСОБА_3 та головним економістом ОСОБА_4 проведена планова перевірка стану дотримання вимог водного законодавства ПАТ "Линовицький цукрокомбінат "Красний". За результатами перевірки був складений акт від 15.09.2010 року (а.с. 8), яким встановлено порушення ПАТ "Линовицький цукрокомбінат "Красний" п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, а саме самовільно, без наявності дозволу використано підземних вод за період з 24.12.2009 року по 02.09.2010 року в об'ємі 9494 куб. м.

Згідно зі ст. 49 Водного кодексу України від 06.06.1995 року № 213/95-ВР спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.

Спеціальне водокористування є платним.

Відповідно до ст.38 Закону України 25.06.1991 року № 1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища» в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Таким чином спеціальне водокористування здійснюється лише на підставі дозволу.

Як встановлено в судовому засіданні, позивачем водокористування здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування Укр. № 3901 А/Чрн. (а.с. 18-24), виданого ОСОБА_2 управлінням охорони навколишнього природного середовища. Термін дії дозволу з 03.09.2010 року до 03.09.2015 року.

Термін дії попереднього дозволу на спеціальне водокористування ЗАТ "Линовицький цукровий комбінат "Красний" - Укр. № 3152 А/Чрн., виданий ОСОБА_2 управлінням екології та природних ресурсів в Чернігівській області, становив 5 років - з 23.12.2004 року по 23.12.2009 року (а.с.15-17).

Суд звертає увагу, що складовими водокористування суб'єкта господарювання згідно дозволу є: госпитні і виробничі потреби комбінату та передача води вторинним водокористувачам (а.с. 21).

Факт використання ПАТ "Линовицький цукрокомбінат "Красний» підземної води для потреб населення за період з 24.12.2009 року по 02.09.2010 року в обсязі 9494 куб. м підтверджується актом перевірки 15.09.2010 року (а.с. 8), довідкою позивача від 15. 09.2010 року №834 (а.с.14) та не заперечувався представником позивача в судовому засіданні.

В зв'язку з відсутністю компетенції у Деснянського басейнового управління водних ресурсів щодо нарахування збитків за самовільне водокористування підземними водами та з метою вжиття заходів по виявленню порушень водного законодавства, останнім 29.09.2010 року №03-02/1785 матеріали перевірки були передані до ОСОБА_1 міжрайонної природоохоронної прокуратури (а.с.87).

ОСОБА_1 міжрайонної природоохоронної прокуратури матеріали перевірки спеціалістів Деснянського басейнового управління водних ресурсів 29.09.2010 року № 715 вих.10 направлені для проведення розрахунку розміру шкоди до Державної екологічної інспекції в Чернігівській області (а.с.218).

Частина 1 ст. 69 Закону № 1264-XII встановлює, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які призвели до самовільного використання водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування встановлюється Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 р. №389 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009 р. за № 767/16783 (далі - ОСОБА_4 № 389).

Згідно п. 1.4 ОСОБА_4 № 389 ця ОСОБА_4 застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства. ОСОБА_2 інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї ОСОБА_4 розраховують розмір відшкодування збитків.

Відповідно до пункту 9.1 ОСОБА_4 №389 розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (крім прісних підземних вод глибиною більше 20 м), грн., здійснюється за формулою: З сам = 100 х W х Тар.

На виконання ОСОБА_4 №389 державним інспектором охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області здійснений розрахунок розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в результаті самовільного використання води ПАТ "Линовицький цукрокомбінат "Красний", згідно якого позивачу визначена сума збитків заподіяних державі в розмірі 153992,68 грн.

Отже, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, дії Державної екологічної інспекції в Чернігівській області щодо розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в результаті самовільного використання води є правомірними та проведеними у рамках чинного законодавства України.

Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що за період з 24.12.2009 року по 02.09.2010 року водокористування здійснювалось ним для потреб населення, а не для власних потреб, оскільки дозвіл на спеціальне водокористування передбачає також і передачу води вторинним водокористувачам.

Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачі, як суб'єкти владних повноважень довели правомірність своїх дій.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Линовицький цукрокомбінат "Красний" до Деснянського басейнового управління водних ресурсів, Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, третя особа - ОСОБА_1 міжрайонна природоохоронна прокуратура, задоволенню не підлягають за необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства "Линовицький цукрокомбінат "Красний" до Деснянського басейнового управління водних ресурсів, Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, третя особа - ОСОБА_1 міжрайонна природоохоронна прокуратура - відмовити повністю.

Порядок апеляційного оскарження постанови суду, передбачений ст. 185-186 КАС України.

Суддя Падій В.В.