Справа № 2а/2570/30/2011
06 січня 2011 р. м. Чернігів
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Ткаченко О.Є., розглянувши матеріали адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,-
05 січня 2011 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 29.10.2010 року № 0003681740/0.
Відповідно до частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 5 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Зі змісту позовної заяви вбачається, що податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Чернігові № 0003681740/0 на суму 85500,00 грн. прийнято 29 жовтня 2010 року.
З доданих до позовної заяви документів вбачається, що вищезазначене податкове повідомлення-рішення в апеляційному порядку до податкового органу позивачем не оскаржувалось.
Позовну заяву надіслано до суду 30 грудня 2010 року, про що свідчить відбиток штампу на конверті, отже, позивачем пропущено місячний строк звернення до адміністративного суду.
Позивач не надав клопотання про поновлення пропущеного строку і відсутні обставини для його поновлення, тому суд не знаходить підстав для поновлення позивачу пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно із статтею 107 Кодексу адміністративного судочинства України про залишення позовної заяви без розгляду суддя постановляє ухвалу.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 99, 100, 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ткаченко О.Є.