Головуючий у 1 інстанції - Лівочка Л.І. Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
Україна
Іменем України
(письмове провадження)
1 жовтня 2009 року справа № 2а-308/09/0508
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Горбенко К.П.,
суддів: Лях О.П.
Юрченко В.П.
розглянувши апеляційну скаргу
Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька
на постанову Ворошиловського районного суду
м. Донецька
від 18 травня 2009 року
по адміністративній справі № 2а-308/09/0508 (суддя Лівочка Л.І.)
за позовом ОСОБА_1
до
про Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька
зобов'язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії, -
Позивачка звернулася до Ворошиловського районного суду м. Донецька с позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька про відновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 1.01.2006 року по 31.12.2007 року, зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в м. Донецьку нарахувати на його користь недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2006 та 2007 роки в сумі 2733 грн. 30 коп.
Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 18 травня 2009 року у справі № 2а-308/09/0508 позовна заява ОСОБА_1 задоволена частково: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну допомогу в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 22 травня по 31 грудня 2008 року, в інший частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовної заяви відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка належить до соціальної групи «діти війни» та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни ”.
Підвищення дітям війни пенсії, грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 10 % законодавством України не передбачено.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .
Статтею 110 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік ” було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”, запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Враховуючи, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що у відповідачки з 01.01.08р. до 22.05.08р. були відсутні правові підстави для виплати
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і апеляційну скаргу розглянув в межах справи.
Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька - залишити без задоволення.
Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 18 травня 2009 року у справі № 2а-308/09/0508 позовна заява ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька про зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії дитині війни - залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий К.П. Горбенко
Судді ПІДПИСИ О.П. Лях
Юрченко В.П.
З оригіналом згідно
Суддя - доповідач К.П. Горбенко