Головуючий 1-ої інстанції Люклянчук В.Ф.. Справа № 2а-199/09/1231
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
Іменем України
06 жовтня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового
засідання Запорожцевій Г.В.
розглянувши апеляційну скаргу
Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради
на постанову Стахановського міського суду Луганської області
від 13 квітня 2009 року
по адміністративній справі № 2-а-199/09 (суддя Люклянчук В.Ф.)
за позовом ОСОБА_1
до
про Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради
визнання дій незаконними, зобов»язання виплатити заборгованість з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
15.01.2009 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради про визнання дій незаконними, зобов»язання виплатити заборгованість з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Стахановського міського суду Луганської області від 13 квітня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Визнані дії Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1. допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку, неправомірними . Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради на користь ОСОБА_1 недоотриману позивачем суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що виплачується позивачу з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 2045 , 05 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України. В решті позивних вимог , відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову - відмовити.
Апелянт зазначає, що здійснити виплати у розмірах, визначених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Управління праці та соціального захисту населення не має права, у зв'язку з тим, що Законом України «Про державний бюджет України» встановлені інші розміри грошової допомоги по догляду за дитиною. Крім того , судом не враховані положення ст..ст. 99-100 КАС України.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином. Скаржник в апеляційній скарзі зауважив про розгляд справи без участі представника відповідача.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне. .
Відповідно до ч. 1 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка є матір»ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народження , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 /а.с7/.
Позивач знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради Луганської області та їй виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Допомога по догляду за дитиною з 30.11.2005 року по 11.10.2008 року була виплачена в розмірі 90 грн.. щомісяця; з 01.01.2008 року по 11.10.2008 рік позивач отримує допомогу по 130 грн. щомісяця. ( а.с.9)
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» , д опомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. ( Частина перша статті 15 в редакції Закону № 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 ).
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ( 2811-12 ) та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" ( 2240-14 ) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі Рішення Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. визнано такими, що не відповідають Конституції України ( 254к/96-ВР ) (є неконституційними), такі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" ( 489-16 ):
- абзацу третього частини другої статті 56 ( 489-16 ) щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року знову внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Саме в такому розмірі відповідач виплачував, а позивачка отримувала допомогу по догляду за дитиною в 2008 році, тобто в розмірі 130 грн.
Колегія суддів вважає , що задовольняючи частково позовні вимоги , суд першої інстанції не звернув увагу на процесуальні обмеження , встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
Колегія суддів зазначає , що відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України , для звернення в адміністративний суд за захистом прав , свобод і інтересів особи встановлений річний строк з дня , коли особа дізналась чи повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод, чи інтересів.
Як видно з матеріалів справи , відповідач в запереченнях на позовну заяву , в апеляційній скарзі просив відмовити у задоволення позову на підставі статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України . Про те , на цю обставину суд першої інстанції не звернув належної уваги незважаючи на те , що позивач звернувся з позивом до суду 15.01.2009 року
К олегія суддів зазначає, що оскільки Закони України та Рішення Конституційного суду України, які стосуються прав і обов»язків громадян, оприлюднюються , правова допомога в державі є доступною, позивачу нічого не заважало дізнатись про обсяг своїх прав раніше.
За таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що порушення норм матеріального права судом першої інстанції призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення.
Постанова в повному обсязі виготовлена 09 жовтня 2009 року
Керуючись статтями 24, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради - задовольнити.
Постанову Стахановського міського суду Луганської області від 13 квітня 2009 року по справі №2а-199/09/1231за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради про визнання дій незаконними, зобов»язання виплатити заборгованість з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, скасувати .
У задоволенні позивних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради про визнання дій незаконними, зобов»язання виплатити заборгованість з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відмовити .
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий /підпис/ С.П. Дяченко
Судді /підпис/ І.В. Сіваченко
/підпис/ О.А. Нікулін
З оригіналом вірно:
Суддя - доповідач С.П. Дяченко
Головуючий 1-ої інстанції Люклянчук В.Ф.. Справа № 2-а-199/09/1231
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
Іменем України
( вступна та резолютивна частина )
06 жовтня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового
засідання Запорожцевій Г.В.
розглянувши апеляційну скаргу
Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради
на постанову Стахановського міського суду Луганської області
від 13 квітня 2009 року
по адміністративній справі № 2-а-199/09 (суддя Люклянчук В.Ф.)
за позовом ОСОБА_1
до
про Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради
визнання дій незаконними, зобов»язання виплатити заборгованість з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради - задовольнити.
Постанову Стахановського міського суду Луганської області від 13 квітня 2009 року по справі №2а-199/09/1231за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради про визнання дій незаконними, зобов»язання виплатити заборгованість з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, скасувати .
У задоволенні позивних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стахановської міської ради про визнання дій незаконними, зобов»язання виплатити заборгованість з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відмовити .
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий С.П. Дяченко
Судді І.В. Сіваченко
О.А. Нікулін