Ухвала від 01.10.2009 по справі 2а-1164/09/1203

Головуючий у 1 інстанції - Орлов І.В.. Суддя-доповідач - Горбенко К.П.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

(письмове провадження)

1 жовтня 2009 року справа № 2а-1164/09/1203

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Горбенко К.П.,

суддів: Лях О.П.

Юрченко В.П.

розглянувши апеляційну скаргу

Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівському районі м. Луганська

на постанову Артемівського районного суду м. Луганська

від 19 травня 2009 року

по адміністративній справі № 2а-1164/09/1203 (суддя Орлов І.В..)

за позовом ОСОБА_1

до

про Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівському районі м. Луганська

бездіяльність відповідача та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка звернулася до Артемівського районного суду м. Луганська с позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівському районі м. Луганська про відновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 1.01.2006 року по теперішній час, визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівському районі м. Луганська по нарахуванню та виплаті їй щомісячної соціальної допомоги згідно закону України «Про соціальний захист дітей війни» незаконною, зобов'язати . Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівському районі м. Луганська нарахувати на його користь недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2006 - 2008 роки в сумі 3891 грн. 90 коп.

Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 19 травня 2009 року у справі № 2а-1164/09/1203 позовна заява ОСОБА_1 задоволена частково: поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду з адміністративним позовом в частині вимог за період з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року, визнана протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівському районі м. Луганська щодо не виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як дитині війни, у період з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівському районі м. Луганська здійснити виплату підвищення до пенсії за рахунок бюджетних коштів ОСОБА_1 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 700.06 грн. та за період 22.05.2008 року по 31.12.2008 року в сумі 922.99 грн., а всього 1623 грн. 05 коп. Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовій збір у розмірі 2.27 грн. відповідно до задоволених вимог. В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовної заяви відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії дітям війни виплачується особам, які є інвалідами.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка належить до соціальної групи «діти війни» та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Позивачка зверталася до Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівському районі м. Луганська з заявою про перерахунок доплати до пенсії як дитині війни, але отримав відмову у перерахунку та виплаті доплати, оскільки у законодавчому порядку питання визначення величини мінімальної пенсії за віком не вирішено.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни ”.

Підвищення дітям війни пенсії, грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 10 % законодавством України не передбачено.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .

Статтею 110 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік ” було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”, запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”.

Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ”.

Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню з 09 липня 2007 року, а саме з дня прийняття Конституційним Судом України рішення про неконституційність положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п. 12 ст. 71, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08 р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Враховуючи, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що у відповідачки з 01.01.08р. до 22.05.08р. були відсутні правові підстави для виплати

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і апеляційну скаргу розглянув в межах справи.

Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівському районі м. Луганська - залишити без задоволення.

Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 19 травня 2009 року у справі № 2а-1164/09/1203 позовна заява ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівському районі м. Луганська про зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії дитині війни - залишити без змін .

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.

Головуючий К.П. Горбенко

Судді ПІДПИСИ О.П. Лях

В.П. Юрченко

З оригіналом згідно

Суддя - доповідач К.П. Горбенко