Рішення від 22.10.2009 по справі 14/1209

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"22" жовтня 2009 р.Справа № 14/1209

За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький

до Дочірньої компанії "Укртрансгаз" державної НАК "Нафтогаз України" в особі Красилівського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів, м. Красилів

про стягнення 24453,13 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу

Суддя Гладюк Ю.В.

Представники сторін:

від позивача: Сліпчук О. П. -за довіреністю №856/03 від 28.11.08р.

від відповідача: Демчук В.В. -за довіреністю від 26.12.2008 р.

за участю представника Державного управління охорони навколишнього природного середовища: Голдзіцька Ю.К. - за довіреністю від 18.05.2009р.

з перервою в судовому засіданні

Суть спору: Позивач у позовній заяві просить стягнути з відповідача 24453,13 грн. заподіяної шкоди внаслідок здійснення викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами відповідача в період з 19.02.2008 р. по 25.02.2008 р. без дозволу на ці викиди.

Повноважний представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Відповідач у письмовому відзиві на позов проти позовних вимог заперечує, доводить, що здійснив всі необхідні дії для отримання дозволу. Крім того керувався листом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області від 05.03.2007р. № 09/563 де зазначено, що до отримання дозволу за новою формою діє дозві на викиди, який був виданий в установленому раніше порядку.

В процесі розгляду справи відповідач доповнив свої заперечення та зазначає, що частиною 4 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що підприємства, установи, організації... зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Відповідно до ст. 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню в порядку та розмірах, встановлених законом. Таким чином, відповідач вважає, що застосування позивачем Методики розрахунку відшкодування збитків які заподіяні державі в результаті наднормованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природні середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. № 38 є неправомірним, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області надано суду письмові пояснення стосовно позовних вимог. Зокрема зазначається, що у зв'язку із затвердженням нової форми дозволу на викиди забруднюючих речовин, листом Мінприроди України №1886/10/2-8 від 23.02.2007р. „Щодо затвердження Плану робіт на 2007-2008р.р. з видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря” було доведено до Держуправління план робіт з видачі такого дозволу на 2007-2008р.р. Згідно Плану робіт відповідач повинен був отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в ІV кварталі 2007р., про що відповідача було повідомлено відповідним листом Держуправління за №09/563 від 05.03.2007р. Одночасно Красилівському ЛВУМГ було повідомлено про те, що до отримання згідно графіку дозволу на викиди забруднюючих речовин діє дозвіл на викиди, як був виданий раніше. Відповідач же звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області із заявою про видачу дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря 28.01.2008р. 25.02.2008р. Держуправлінням було видано відповідачу Дозвіл №6822710100/12 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, термін дії дозволу 5 років. При видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Держуправлінням було дотримано усіх вимог (зокрема і щодо строку видачі) Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, Постанови КМУ №302 13.03.2002р. „Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних із видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи”, а також Наказу Мінприроди України 341/12215 від 29.03.2006р. „Про затвердження Інструкції про загальні вимоги оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців). Таким чином, в період з 19.02.2008р. по 25.02.2008р. у відповідача фактично не було дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосфер повітря.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Проведеною Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області 19.02.2008 р. перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що виробнича діяльність Красилівського ЛВУМГ підприємства пов'язана із викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснювалися в період з 19 лютого 2008 року по 25 лютого 2008 року без відповідного дозволу. Даний факт підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №001509 від 19.02.2008 року, протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 19.02.2008 року № 08-08, довідкою Красилівського ЛВУМГ від 19.02.2008 № 166 року.

Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 року № 38, розраховано розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу Красилівським ЛВУМГ внаслідок викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яка складає 24453,13грн.

В зв'язку з несплатою збитків в добровільному порядку Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, звернулась до суду з позовом про стягнення вказаної суми.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та давши їм оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позову виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.

Відповідно до вимог статті 34 Закону шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

У преамбулі Закону зазначено, що атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтею 2 Закону відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.

Особливості застосування цивільної відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

У роз'ясненні президії Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 N 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" визначено:

Відповідно до статті 69 Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Розрахунок розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, визначаються Методикою, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 N 38, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.95 за N 157/693, яка встановлює єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з порушенням вимог законодавства про охорону атмосферного повітря.

Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Мінекобезпеки України від 18.05.95 N 38, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється спеціалістами Державної екологічної інспекції під час перевірки підприємств (пункт 5.4).

Виходячи з наведеного судом не можуть бути прийняті до уваги заперечення відповідача.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Дочірньої компанії „Укртрансгаз” державної НАК „Нафтогаз України” в особі Красилівського лінійного виробничого управління магістральні трубопроводів, м. Красилів (вул. Компресорна, 1, код 14280919) на користь держави (одержувач коштів - УДК у Красилівському районі, р/р 31514921700280, код класифікації 24062100, код одержувача 23565526, МФО 815013, банк одержувача - ГУДКУ Хмельницькій обл.) 24453,13 грн. (двадцять чотири тисячі чотириста п'ятдесят три грн. 13 коп.) шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.

Стягнути з Дочірньої компанії „Укртрансгаз” державної НАК „Нафтогаз України” в особі Красилівського лінійного виробничого управління магістральні трубопроводів, м. Красилів (вул. Компресорна, 1, код 14280919) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013 державне мито в розмiрi 224,53 грн. (двісті двадцять чотири грн. 53 коп.), а також на р/р 31215259700002 ГУ ДКУ у Хмельницькій області м. Хмельницький, код бюджетної класифікації 22050000, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225) 315 грн. (триста п'ятнадцять грн. 00 коп.) витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази.

Суддя