Постанова від 07.02.2017 по справі 875/82/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/82/16 Головуючий у І інстанції: Мацедонська В.Е.

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 лютого 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за адміністративним позовом Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1, третя особа: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про примусове відчуження частин земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності,-

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2016 року Макарівська районна державна адміністрація Київської області звернулась до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про примусове відчуження частин земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, в якому просить:

- примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки площею 0,0069 га, що належить на праві власності ОСОБА_1, згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права про земельну ділянку та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (загальна площа вказаної земельної ділянки становить 5,7001 га, кадастровий номер НОМЕР_1, вартість якої становить - 1190,00 грн., із повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в установленому законодавством порядку, у розмірі 2415,00 грн. Перерахування зазначених коштів здійснюється Макарівською районною державною адміністрацією Київської області на зазначений ОСОБА_1 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили;

- виділити із земельної ділянки загальною площею 5,7 га, яка перебуває у власності ОСОБА_1, технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки, в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка площею 5,6931 га - залишається у власності ОСОБА_1, земельна ділянка площею 0,0069 га - відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 липня 2006 року №436-р «Про затвердження плану заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичних стратегій України на період до 2030 року» передбачено будівництво об'єкта «Лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: ПС 750 кВ Рівненська АЕС - Київська з розширенням ПС 750 кВ «Київська» та заходами ПЛ 750-330 кВ», до складу якого входить будівництво заходів повітряної лінії електропередачі напругою 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на електричну підстанцію напругою 750 кВ Київська (далі - заходи ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська»), та в установленому законодавством порядку ДП «НЕК «Укренерго» були оформлені матеріали вибору місця розташування земельних ділянок для розміщення вказаного заходу, погоджено місце розташування лінійного енергооб'єкта, розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго», який було погоджено у визначеному законодавством порядку, та до складу таких земельних ділянок, які підлягають викупу або примусовому відчуженню для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, відноситься частина земельної ділянки площею 0,0069 га, що перебуває у власності відповідача, згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права про земельну ділянку та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0035 га, сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_3. В подальшому, на виконання розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 22 грудня 2014 року №456 «Про заходи щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим їх наданням у постійне користування ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго», Макарівська районна державна адміністрація прийняла розпорядження від 09 грудня 2015 року №455 «Про викуп або примусове відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим їх наданням у постійне користування ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» із зміною їх цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська». Згоди між Макарівською районною державною адміністрацією Київської області та ОСОБА_1 щодо викупу для суспільних потреб вказаної частини земельної ділянки досягнуто не було.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. 06 лютого 2017 року через канцелярію Київського апеляційного адміністративного суду позивачем подано заяву про розгляд справи без його участі за наявними у справі матеріалами, позовні вимоги підтримав.

Представники третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку (з урахуванням вимог ст.35 КАС України). Заяв чи клопотань від ОСОБА_1 до суду не надходило.

Відповідно до ч.9 ст.183-1 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Виходячи з вимог ч.9 ст.183-1 КАС України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважає за можливе розглядати справу у відсутності представника позивача та відповідача.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників третьої особи, перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів дійшла висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч.5 ст.41 Конституції України примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості.

Статтею 350 ЦК України передбачено, що викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, приватної власності для суспільних потреб чи їх примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності здійснюються в порядку, встановленому законом.

Згідно ст.146 ЗК України викуп земельних ділянок для суспільних потреб, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, здійснюється у випадках та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст.147 ЗК України підстави та порядок примусового відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності визначаються законом.

Правові, організаційні та фінансові засади регулювання суспільних відносин, що виникають у процесі відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності визначаються Законом України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».

Статтею 1 наведеного Закону визначено, що викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна для суспільних потреб - передача земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, за їх згодою у державну чи комунальну власність для задоволення суспільних потреб шляхом укладення договору купівлі-продажу чи іншого правочину у порядку, встановленому законом; відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, за плату в державну чи комунальну власність шляхом їх викупу чи примусового відчуження для потреб держави, територіальної громади, суспільства в цілому; примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду.

Згідно ч.4 ст.4 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються, або якщо розміщення таких об'єктів на інших земельних ділянках безпосередньо завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки відповідній територіальній громаді, суспільству або державі в цілому.

Частиною 1 ст.7 вказаного Закону передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для таких суспільних потреб, зокрема, будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів необхідних для їх експлуатації.

Рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб, визначених частиною першою цієї статті, органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування приймають на підставі генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, матеріалів погодження місця розташування таких об'єктів, проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та іншої документації із землеустрою, затверджених в установленому законодавством порядку (ч.2 ст.7 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності»).

Згідно ч.2 ст.10 Закону орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, який прийняв рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, зобов'язаний письмово повідомити про це їх власника (власників) протягом п'яти днів з дня прийняття такого рішення, але не пізніше як за три місяці до їх викупу. Цей строк поширюється також на тих осіб, які стануть власниками таких об'єктів протягом трьох місяців з дня надходження зазначеного повідомлення.

Статтею 14 наведеного Закону передбачено, що у разі викупу земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб власнику (власникам) цього майна вартість таких об'єктів може бути відшкодована у грошовій формі або може бути надано у власність іншу рівноцінну земельну ділянку чи об'єкти нерухомого майна, вартість яких враховується при визначенні викупної ціни. За згодою власника (власників) йому може бути передано у власність іншу земельну ділянку, інші об'єкти нерухомого майна більшої вартості (але не більше ніж на 10 відсотків від їх експертної оцінки), що передбачає виплату власником різниці у вартості такого майна, або меншої вартості, що передбачає виплату власнику різниці у вартості такого майна. Орган, який прийняв рішення про викуп земельної ділянки для суспільних потреб, зобов'язаний відшкодувати фізичним та юридичним особам - власникам та користувачам суміжних земельних ділянок збитки, що були їм завдані внаслідок викупу земельної ділянки для суспільних потреб.

Відповідно до ч.1 ст.15 цього Закону у разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення, зокрема, лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.

Частинами 2, 3 наведеної статті передбачено, що примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, допускається, як виняток, з мотивів суспільної необхідності лише в разі, якщо будівництво зазначених у частині першій цієї статті об'єктів передбачається здійснити із застосуванням оптимального варіанта з урахуванням економічних, технологічних, соціальних, екологічних та інших чинників. Примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності здійснюється за рішенням суду.

Згідно ч.ч.1-3 ст.16 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів.

Вимога про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, підлягає задоволенню, у разі якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об'єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, є неможливим без припинення права власності на таке майно попереднього власника.

У разі задоволення позовних вимог рішенням суду визначається викупна ціна та порядок її виплати, а також перелік та порядок надання майна замість відчуженого. Одночасно із задоволенням позовних вимог щодо примусового відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності суд може задовольнити вимоги щодо знесення житлового будинку, інших будівель, споруд, багаторічних насаджень, розміщених на земельній ділянці, що підлягають примусовому відчуженню.

Судом встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 липня 2006 року №436-р затверджено План заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, яким передбачено розвиток магістральних електричних мереж шляхом, зокрема, будівництва лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: підстанція 750 кВ «Київська» із заходами, повітряна лінія 750-330 кВ, відповідальними за виконання визначено Мінпаливенерго, Мінпромполітики, НКРЕ, ДП «НЕК «Укренерго».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2011 року №802-р «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» надано дозвіл ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів на території Макарівського, Києво-Святошинського районів та Ірпінської міської ради Київської області, для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів повітряної лінії електропередачі напругою 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на електричну підстанцію напругою 750 кВ «Київська» згідно з додатком, в якому серед земель з яких вилучатимуться та/або надаватимуться земельні ділянки передбачено землі Макарівського району, зокрема, землі сільськогосподарського призначення державної власності, які не надані у власність або користування і перебувають у запасі Наливайківської сільської ради, площею 0,0676 га.

Відповідно до ст.ст.122, 151 ЗК України, Закону України «Про місцеві державні адміністрації», враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2011 року №802-р, голови Київської облдержадміністрації від 09 грудня 2010 року «Про погодження місця розташування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» ДП «НЕК «Укренерго», розпорядженням Київської облдержадміністрації від 05 жовтня 2011 року №1091 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів на території Макарівського, Києво-Святошинського районів та Ірпінської міської ради Київської області для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська», в тому числі на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області загальною площею 0,3086 га.

Розглянувши клопотання ДП «НЕК «Укренерго», відповідно до ЗК України, Законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів», «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» Київська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження від 22 грудня 2014 року №456 «Про заходи щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим їх наданням у постійне користування ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго», яким доручено Макарівській та Києво-Святошинській районним державним адміністраціям у визначеному законодавством порядку вжити заходів щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, загальною площею 1,2990 га, розташованих на території Наливайківської, Липівської, Плахтянської сільських рад, Макарівської селищної ради Макарівського району та Ірпінської міської ради Київської області, з метою подальшого їх надання у постійне користування ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» згідно з додатком, зокрема, частини земельної ділянки, що належить відповідачу та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (загальна площа вказаної земельної ділянки становить 5,7001 га, кадастровий номер НОМЕР_2, а саме: частина 1 площею 0,0035 га, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_4).

На виконання цього розпорядження Макарівська районна державна адміністрація Київської області прийняла розпорядження від 09 грудня 2015 року №455 (зі змінами згідно розпорядження Макарівської районної державної адміністрації від 25 травня 2016 року №269) «Про викуп або примусове відчуження земельних ділянок які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим наданням цих земельних ділянок у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» із зміною їх цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська».

На виконання розпоряджень Кабінету Міністрів України від 27 липня 2006 року №436-р «Про затвердження плану заходів на 2006 - 2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року», від 07 квітня 2010 року 891-р «Про затвердження плану заходів з комплексного розв'язання проблем соціально-економічного розвитку м.Києва та підвищення ефективності діяльності місцевих органів виконавчої влади і переліку стратегічно важливих інвестиційних проектів, спрямованих на забезпечення виконання м.Києвом функцій столиці України та підготовку і проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, що потребують першочергового фінансування у 2010-2012 роках» та від 18 лютого 2009 року №222-р «Про затвердження скоригованого проекту будови ліній електропередачі для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій», ТОВ «Землевпорядна компанія «Приват» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування ДП «НЕК «Укренерго», розташованих за межами населених пунктів на території Макарівського, Києво-Святошинського районів та Ірпінської міської ради Київської області для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська», який розроблено та погоджено у встановленому законом порядку, що підтверджується, зокрема, наявними в матеріалах справи копіями висновку №98 від 06 липня 2012 року засідання комісії (протокол №14 від 06 липня 2012 року) по розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, висновку Міністерства охорони навколишнього середовища в Київській області від 05 червня 2012 року №11-13/5940, висновку Управління Держкомзему у Макарівському районі від 11 жовтня 2012 року №1621, висновку Відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 24 жовтня 2012 року №996, висновку Управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації від 02 серпня 2012 року №11/1422, листа Управління водних ресурсів у м.Києві та Київській області від 31 липня 2012 року №667.

З наявної в матеріалах справи Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права про земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2, вказана земельна ділянка перебуває у приватній власності ОСОБА_1

Таким чином, до складу земельних ділянок, які підлягають викупу для суспільних потреб або примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності, відносяться частини земельної ділянки, що належить на праві власності ОСОБА_1 та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (загальна площа вказаної земельної ділянки становить 5,7001 га, кадастровий номер НОМЕР_2, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), у тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0035 га, сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_3.

На виконання вимог ч.2 ст.10 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» позивач 09 грудня 2015 року на адресу ОСОБА_1 направив повідомлення про прийняте рішення щодо викупу або примусового відчуження земельної ділянки (її частини), яка перебуває у власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, яке було вручене 14 грудня 2015 року, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Згоди ОСОБА_1 на викуп для суспільних потреб частин земельної ділянки надано не було.

Враховуючи вимоги ст.15 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», згідно якої будівництво об'єктів енергетичної інфраструктури (ліній електропередач) відноситься до суспільної необхідності, колегія суддів вважає, що позивачем доведена суспільна необхідність у примусовому відчуженні земельної ділянки, оскільки йдеться про будівництво повітряної лінії електропередачі, проведення якої є неможливим без припинення права власності на вищезазначені частини земельної ділянки.

Згідно ч.ч.2-3 ст.5 наведеного Закону вартість земельної ділянки, що відчужується або передається у власність замість відчуженої, визначається на підставі її експертної грошової оцінки, проведеної відповідно до закону. Звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок, що відчужуються, підлягають рецензуванню, державній експертизі землевпорядної документації у випадках та в порядку, визначених законом.

Відповідно до Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (її частини) загальною площею 0,0035 га, що підлягає викупу (або відчуженню) для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, яка перебуває у власності ОСОБА_1 з подальшим наданням цієї земельної ділянки у постійне користування ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_5, вартість земельної ділянки, що підлягає вилученню, станом на 21 листопада 2016 року становить 1225,00 грн.

Згідно рецензії від 01 грудня 2016 року на зазначений вище звіт про проведення експертної грошової оцінки, у цілому він відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки і може використовуватись з метою, зазначеною у звіті.

Відповідно до Звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (її частини) загальною площею 0,0034 га, що підлягає викупу (або відчуженню) для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, яка перебуває у власності ОСОБА_1 з подальшим наданням цієї земельної ділянки у постійне користування ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_6, вартість земельної ділянки, що підлягає вилученню, станом на 21 листопада 2016 року становить 1190,00 грн.

Згідно рецензії від 01 грудня 2016 року на зазначений вище звіт про проведення експертної грошової оцінки, у цілому він відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки і може використовуватись з метою, зазначеною у звіті.

Враховуючи наявність обставин, якими закон обумовлює можливість прийняття судом рішення про примусове відчуження у державну власність з мотивів суспільної необхідності земельної ділянки, що належить на праві власності відповідачу, а також з урахуванням встановлених у справі обставин та досліджених судом доказів, колегія суддів приходить до висновку про задоволення позовних вимог Макарівської районної державної адміністрації Київської області в частині примусового відчуження у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки площею 0,0069 га, що належить на праві власності ОСОБА_1 та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (кадастровий номер НОМЕР_2), у тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0035 га, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_5; частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0034 га, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_6, із повним попереднім відшкодуванням вартості зазначених частин земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від ДП «НЕК «Укренерго» в установленому законодавством порядку, у розмірі 2415,00 грн., шляхом перерахування Макарівською районною державною адміністрацією на зазначений ОСОБА_1 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що ст.183-1 КАС України передбачені особливості провадження у справах за адміністративними позовами про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Згідно ч.1 ст.183-1 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності мають органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які відповідно до закону можуть викуповувати ці об'єкти для суспільних потреб.

Відповідно до ч.5 ст.183-1 КАС України у постанові адміністративного суду про задоволення позову зазначається інформація про: об'єкт примусового відчуження, його місцезнаходження, площу, кадастровий номер, цільове призначення, категорію земель; умови попереднього повного відшкодування вартості земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, збитків, завданих власнику внаслідок примусового відчуження, та їх розмір, визначений відповідно до закону; строк, протягом якого власник має звільнити земельну ділянку, інші об'єкти нерухомого майна, що на ній розміщені; джерело фінансування витрат, пов'язаних із примусовим відчуженням.

Вимоги щодо зобов'язання відповідача протягом певного строку звільнити земельну ділянку, інші об'єкти нерухомого майна, що на ній розміщені, Макарівською районною державною адміністрацією Київської області у позовній заяві не заявлялись.

Відповідно до ч.4 ст.16 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» рішення суду про примусове відчуження земельної ділянки, разом із документами, що підтверджують попередню та повну сплату колишньому власнику викупної ціни або державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, надане замість відчуженого, є підставою для державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на зазначені об'єкти.

Таким чином, позовні вимоги в частині виділення із земельної ділянки загальною площею 5,7001 га, яка перебуває у власності ОСОБА_1, технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки, в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка площею 5,6931 га - залишається у власності ОСОБА_1, земельна ділянка площею 0,0069 га - відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку є передчасними та, враховуючи особливості провадження у даній категорії справ, колегія суддів вважає, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

З огляду на вищевикладене, виходячи з вимог ч.5 ст.183-1 КАС України, колегія суддів вважає за необхідне ухвалити постанову, відповідно до якої позовні вимоги задовольнити частково.

Керуючись ст.ст.159, 160-163, 183-1 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Макарівської районної державної адміністрації задовольнити частково.

Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки площею 0,0069 га, що належить на праві власності ОСОБА_1 та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (загальна площа земельної ділянки становить 5,7001 га, кадастровий номер НОМЕР_2, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), у тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0035 га, сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_5, вартість якої становить - 1225,00 грн. (одна тисяча двісті двадцять п'ять грн. 00 коп.); частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0034 га, сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_6, вартість якої становить - 1190,00 грн. (одна тисяча сто дев'яносто грн. 00 коп.), із повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в установленому законодавством порядку, у розмірі 2415,00 грн. (дві тисячі чотириста п'ятнадцять грн. 00 коп.), шляхом перерахування Макарівською районною державною адміністрацією на зазначений ОСОБА_1 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили.

В решті позову - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена у порядку апеляційного оскарження до Вищого адміністративного суду України у порядку та строки, визначені статтями 185-187 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 13 лютого 2017 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді І.О.Лічевецький

В.П.Мельничук

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Мельничук В.П.