Постанова від 06.02.2017 по справі 906/955/16

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"06" лютого 2017 р. Справа № 906/955/16

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючий суддя Грязнов В.В.

суддя Олексюк Г.Є. ,

суддя Розізнана І.В.

секретар судового засідання Петрук О.В.,

за участю представників сторін:

позивача- Конопліцький І.В. (довіреність №14-10 від 01.01.2015р.);

відповідача - ї ОСОБА_1 (довіреність №275 від 06.02.2017р.);

ОСОБА_2 (довіреність №168 від 25.01.2017р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Позивача-Публічного акціонер-ного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на ухвалу господарсь-кого суду Житомирської області від 13.12.2016р. у справі №906/955/16

за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія

«Нафтогаз України» м.Київ

до Комунального підприємство Новоград-Волинської міської ради

«Новоград- Волинськтеплокомуненерго» м.Новоград-Волинський Житомриської обл.

про стягнення 969 602 грн. 50 коп. заборгованості за договором,-

Представникам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст.22, 28 ГПК України. Кло-потання про здійснення технічної фіксації судового процесу заявлено не було. Заяви про відвід суддів не надходило.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 13.12.2016р. у справі №906/955/ 16 (суддя Машевська О.П.) припинено провадження у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (надалі в тексті - НАК «Наф-тогаз України») до Комунального підприємство Новоград-Волинської міської ради «Новоград-Во-линськтеплокомуненерго» (надалі в тексті - Комунальне підприємство) про стягнення 969 602 грн. 50 коп. заборгованості по розрахунках згідно укладеного договору.(арк.справи 169-170).

При винесенні ухвали, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку із набранням чин-ності Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачаль-них і теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідве-дення за спожиті енергоносії» (надалі в тексті - Закон) - у Позивача припинилося право на нараху-вання пені, інфляційних втрат та річних.(арк.справи 170-зворот).

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, Позивач подав скаргу до Рівненського апеляцій-ного господарського суду, в якій просить ухвалу господарського суду Житомирської області від 13.12.2016р. у даній справі, прийняти нове судове рішення, яким задоволити позов та покласти судові витрати на Відповідача.(арк.справи 178-182).

Скаржник вважає, що ухвала суду першої інстанції винесена із неправильним застосуван-ням норм матеріального права та неповним з'ясуванням усіх істотних обставин справи. Позивач вважає, що положення Закону можуть застосовуватися лише до учасників, які включено у відпо-відний реєстр. Разом з тим, Відповідач не входить до числа, осіб включених в такий реєстр.(арк. справи 180).

Ухвалами Рівненського апеляційного господарського суду від 20.01.2017р. поновлено про-пущений строк та прийнято до провадження скаргу Позивача, справу призначено до слухання. (арк.справи 175, 176).

30.01.2017р. поштою від Відповідача надійшов відзив, у якому він просить залишити апе-ляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.(арк.справи 191-192).

У судовому засіданні апеляційної інстанції 06.02.2017р. представник Позивача підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі та надав пояснення в обґрунтування своєї позиції. Представ-ники Відповідача заперечили проти доводів та вимог апеляційної скарги та надали свої пояснен-ня, зазначивши, що заборгованість за спірним договором була погашена ще в січні 2016 року і пот-реби в реструктуризації немає, а тому спір відсутній і суд першої інстанції правомірно припинив провадження у справі.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Рівненський апеляційний господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, НАК «Нафтогаз України»-продавець та КП Новоград-Волинської міської ради «Новоград-Волинськтеплокомуненерго»-покупець уклали договір купів-лі-продажу природного газу від 22.11.2013р. №441/14-ТЕ-10 (надалі в тексті - Договір), згідно п.1.1 якого продавець зобов'язується в 2014 році передати у власність покупцеві природний газ ввезений на територію України (надалі - газ), а покупець зобов'язується приймати та оплачувати цей газ на умовах Договору.(арк.справи 21-26).

Газ, що продається за Договором використовується покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, релігійними організаціями, національними твор-чими спілками та їх регіональними осередками (крім обсягів, що використовуються для вироб-ничо-комерційної діяльності).(п.1.2 Договору).

Продавець відповідно до п.п.2.1, 3.1 Договору передає покупцеві з 01.01.2014р. по 31.12. 2014р. газ в обсязі до 10 310 тис.м3 у пунктах приймання-передачі газу на вхідній запірній/відк-лючаючій арматурі покупця.

Відповідно до п.6.1 Договору, оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця наступного за місяцем реалізації газу.

Відповідно до п.7.2 Договору - у разі невиконання Покупцем вимог п.6.1 Договору, поку-пець зобов'язується (крім суми заборгованості) сплатити продавцеві пеню в розмірі подвійної об-лікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.

Договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та діє в частині реалізації газу до 31.12.2014р., а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійс-нення.(розділ 11 Договору).

Крім того, до Договору сторони уклали три додаткові угоди, якими змінили ставку ПДВ до 20%, предмет договору.(арк.справи 27-29).

Договір та Додаткові угоди підписано уповноваженими представниками НАК «Нафтогаз України» і Комунального підприємства, скріплено відтисками печаток сторін.(арк.справи 26, 27, 28, 29).

Як вбачається з матеріалів справи - на підставі Договору в січні-квітні, жовтні, грудні 2014 року НАК «Нафтогаз України» поставила, а Комунальне підприємство - прийняло природний газ, що стверджуються актами приймання-передачі природного газу.(арк.справи 30-35).

Крім того, матеріали справи свідчать, що на підставі постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» від 11.01.2005р. №20 було укладено ряд спі-льних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ за рахунок кош-тів Загального фонду Державного бюджету: №1063 від 06.05.2014р., №476 від 04.03.2014р., №67 від 20.01.2015р., №68 від 20.01.2015р.(арк.справи 71-81).

У пунктах 2, 3 вказаних спільних протокольних рішень сторони передбачили порядок та строки проведення взаєморозрахунків, визначивши, що всі учасники розрахунків не пізніше нас-тупного дня після зарахування коштів на їх рахунок перераховують кошти наступному учаснику розрахунків.

Матеріали справи також містять договори про організацію взаєморозрахунків №866/30 від 22.10.2014р., №975/30 від 13.11.2014р., №1066/30 від 05.12.2014р., №1086/30 від 08.12.2014р., за змістом підпунктів 2 пункту 11 яких - сторони зобов'язалися не вчиняти до проведення взаємоз-рахунків дій із погашення заборгованості відповідно до Договору, а також засвідчили, що після виконання договору - сторони не мають одна до одної жодної претензії стосовно його предмета. (арк.справи 55-70).

Разом з тим, вважаючи своє право порушеним, НАК «Нафтогаз України» у вересні 2016р. звернувся із позовом, в якому просив стягнути з Комунального підприємства 969 602 грн. 50 коп. пені, інфляційних втрат та річних за несвоєчасну оплату вартості природного газу за Договором.. Господарський суду Житомирської області ухвалою від 27.09.2016р. прийняв позовну заяву і по-рушив провадження у справі №906/955/16.(арк.справи 1, 3-5).

Розгляд справи неодноразово відкладався.(арк.справи 112, 150, 164).

Як вже зазначалося, ухвалою від 13.12.2016р. господарський суд Житомирської області, з підстав п.11 ч.1 ст.80 ГПК України, припинив провадження у справі у зв'язку із набранням чиннос-ті Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведен-ня за спожиті енергоносії», положення якого передбачають, що на заборгованість, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річ-них не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.

Перевіривши дотримання місцевим судом вимог чинного законодавства при ухваленні ос-каржуваного рішення, апеляційний суд вважає, що скарга Позивача обґрунтована та підлягає част-ковому задоволенню, з огляду на наступне:

Апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду згідно з ч.5 ст.106 ГПК Украї-ни, розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцево-го господарського суду.

Предметом даного спору є стягнення пені, інфляційних та річних за договором поставки.

Відповідно до ст.173 Господарського кодексу України (надалі в тексті - ГК України) - госпо-дарський договір є однією з підстав виникнення господарських зобов'язань і є обов'язковим для виконання сторонами. Аналогічно врегульовано підстави виникнення господарського зобов'язан-ня у ст.ст. 11, 629 Цивільного кодексу України (надалі в тексті - ЦК України).

Зобов'язанням, відповідно до ст.509 ЦК України - є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Такі ж правила встановлює і ст.174 ГК Ук-раїни.

Матеріалами справи стверджено, що з моменту укладення Договору 22.11.2013р. між сто-ронами виникли відносини постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану ме-режу, оскільки взаємовідносини сторін підпадають під визначення, які містять статті 265 ЦК Ук-раїни та 712, 714 ЦК України: коли одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а спожи-вач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передба-ченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енерге-тичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу за-стосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо ін-ше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Тому, в силу ст.ст. 655, 692 ЦК України, факт отримання Відповідачем природного газу зу-мовлює виникнення у нього зобов'язання оплатити його вартість.

Згідно з п.11 ч.1 ст.80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі як-що відсутній предмет спору.

Переглядаючи оскаржувану ухвалу, апеляційний суд приймає до уваги, що відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України - одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що до господарського суду Позивач звернувся ще у вересні 2016 року, а Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплоге-неруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожи-ті енергоносії» набрав чинності 30.11.2016р. За результатами трьох судових засідань, які відбу-вались впродовж 2,5 місяців - суд першої інстанції, посилаючись на ч.3 ст.7 зазначеного Закону, припинив провадження у справі №906/955/16, вважаючи, що внаслідок «законодавчого врегулю-вання» стосовно всіх заявлених вимог предмет спору відсутній.

Як стверджується матеріалами справи - з моменту укладення Спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків №1063 від 06.05.2014р., №476 від 04.03.2014р., №67 від 20.01. 2015р., №68 від 20.01.2015р.(арк.справи 71-81) та Договорів про організацію взаєморозрахунків № 866/30 від 22.10.2014р., №975/30 від 13.11.2014 року, №1066/30 від 05.12.2014р., №1086/30 від 08.12. 2014р.(арк.справи 55-70) - між сторонами припинились відносини постачання енергетичними та ін-шими ресурсами через приєднану мережу, натомість виникли відносини з організації взаєморозра-хунків, в силу яких розрахунок за частину поставленого природного газу відбувся у порядку, перед-баченому цими рішеннями та договорами.

Припинення провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після порушення провадження у справі обста-вин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи. Припинення провадження у справі зумовлене передбаченими законом обставинами, що повністю відкидають можливість судо-чинства.

Перелік підстав припинення провадження у справі є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, тобто суд не має права припинити провадження у справі з підстав, не зазначених в ч.1 ст.80 ГПК України.

Господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (п.11 ч.1 ст.80 ГПК України), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Анало-гічна правова позиція відображена у п.4.4 постанови Пленуму Вищого господарського суду Украї-ни від 26.12.2011р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуаль-ного кодексу України судами першої інстанції».

Припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК України можливе і в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в про-цесі розгляду справи.

Колегія суддів звертає увагу, що припиняючи провадження щодо всіх заявлених вимог, міс-цевий суд лишив поза увагою обставини, які виключають підстави для стягнення з Відповідача пе-ні, інфляційних втрат та річних, нарахованих на суму основного боргу, яка протягом 2014-2015 ро-ків була погашена згідно Спільних протокольних рішень та Договорів про організацію взаємороз-рахунків. При цьому, місцевий суд не обчислив загальної суми заборгованості, яку було погашено у вказаний спосіб і не встановив чи існувала заборгованість на момент звернення до суду.

Аналогічна правова позиція вбачається із постанов Верховного Суду України у справах № 5011-35/1534-2012-42/553-2012, №5011-42/1230-2012-69/542-2012, №5011-35/1271-2012, яка згід-но ст.11128 ГПК України є обов'язковою для всіх судів України, а також у постановах Вищого гос-подарського суду України №924/13/16 від 26.07.2016р., №906/10/16 від 10.11.2016р., №922/4596/ 15 від 19.01. 2016р.

Крім того, місцевий суд не врахував обставин, за яких інша частина вартості прийнятого природного газу була оплачена Комунальним підприємством за рахунок власних коштів із пору-шенням строку і не дослідив чи є підстави для зміни порядку і строку проведення розрахунків за цю частину природного газу.

Разом з тим, правовий аналіз положень Закону України «Про заходи, спрямовані на врегу-лювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств цен-тралізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» дає апеляційному суду під-стави для висновку, що посилання на нього місцевим судом є передчасним і необґрунтованим, ос-кільки набрання Законом чинності не зумовлює автоматичного списання будь-якої заборгованості теплопостачальної організації.

Так, відповідно до статті 1 Закону - учасниками процедури врегулювання заборгованості є підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електрич-ної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місце-вих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Стаття 3 вищевказаного Закону встановлює порядок участі у процедурі врегулювання забор-гованості. Для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенерую-чі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведен-ня, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої вла-ди, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального гос-подарства, заяву, до якої додаються: копії установчих документів; копії наявних ліцензій на про-вадження певних видів господарської діяльності; копії балансу підприємства (організації) та звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованості станом на 01 липня 2016 року (розрахункова дата) та за останній звітний період; довідка, складена підприємством (органі-зацією) у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період; копії актів звіряння взаєморозрахунків; розрахунки обсягів забор-гованості з різниці в тарифах та копії протоколів територіальних комісій з питань узгодження за-боргованості з різниці в тарифах (ця норма не поширюється на теплогенеруючі підприємства, що не постачають теплову енергію населенню).

Відповідальність за повноту та достовірність даних, наведених у поданих документах, не-суть учасники процедури врегулювання заборгованості.

Рішення про включення або про відмову у включенні до реєстру приймається керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, або уповноваженою ним посадовою особою протя-гом 10 робочих днів з дня надходження заяви та розміщується на офіційному веб-сайті цього ор-гану (частини 1-2 статті 3 Закону).

Відтак, для списання неустойки, інфляційних втрат та річних, нарахованих на заборгова-ність, яка не була погашена станом на 01.07.2016р. в порядку, передбаченому вищевказаним Зако-ном - Комунальне підприємство повинно набути статусу учасника процедури врегулювання забор-гованості, тобто бути включеним до реєстру.

Натомість, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів включення Відпо-відача до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості чи по-дання документів, визначених частиною 2 статті 3 вказаного Закону, для включення до такого реє-стру.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що суд першої інстанції не дослідив, на яка сума заборгованості може бути списана згідно Закону, чи розповсюджується дія вказаного Закону на за-боргованість, погашену Спільними протокольними рішеннями та Договорами про організацію вза-єморозрахунків, чи є Відповідач учасником процедури врегулювання заборгованості, тобто не зас-тосував системного аналізу положень вказаного Закону, а припинив провадження вибірково лише на підставі ч.3 статті 7 Закону.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що висновок місцевого гос-подарського про наявність підстав для припинення провадження у даній справі є невмотивованим, прийнятим без дослідження всіх обставин справи, а тому оскаржувана ухвала суду підлягає скасу-ванню.

При цьому, в силу частини 7 статті 106 ГПК України, суд апеляційної інстанції, у разі ска-сування ухвали про припинення провадження, передає справу до місцевого господарського суду для розгляду по суті.

Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім пе-реконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на встановлені Рівненським апеляційним господарським судом обставини в су-купності - доводи Скаржника, зазначені в апеляційній скарзі, визнаються апеляційним судом част-ково обґрунтованими, тому ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню згідно п.4 ч.1 ст. 104 та п.7 ч.1 ст.106 ГПК України через неправильне застосування норм процесуального права з передачею справи на розгляд місцевого господарського суду.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 80, 99, 101, 103, 104, 105, 106 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компа-нія «Нафтогаз України» на ухвалу господарського суду Житомирської області від 13.12.2016р. у справі №906/955/16 задоволити частково.

2. Ухвалу суду першої інстанції від 13.12.2016р. скасувати.

3. Справу №906/955/16 передати на розгляд до господарського суду Житомирської області.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя Грязнов В.В.

Суддя Олексюк Г.Є.

Суддя Розізнана І.В.