Рішення від 23.01.2017 по справі 925/1492/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" січня 2017 р. Справа № 925/1492/16

За позовом Черкаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Білозірської сільської ради

до приватного підприємства "Струмок - 2003"

про внесення змін до договору

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Биченко М.О.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 22.11.2016;

від відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю від 01.12.2016;

за участю прокурора відділу прокуратури Черкаської області: ОСОБА_3

Черкаська місцева прокуратура в інтересах держави в особі Білозірської сільської ради звернулася до Господарського суду Черкаської області із позовом до приватного підприємства "Струмок - 2003" про внесення до укладеного між Білозірською сільською радою та приватним підприємством "Струмок - 2003" договору оренди земельної ділянки від 03.02.2005, зареєстрованого 03.02.2005 у Черкаському районному відділі регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040579600010, таких змін:

- пункт 4 договору викласти в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозір'я від 17.11.2016 №0.5-8540/15-16, розробленим управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі з урахуванням коефіцієнту індексації 1,433 станом на 01.01.2015 становить 2300015,52 грн. ";

- пункт 6 договору викласти в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 12% від грошової оцінки земельної ділянки та становить 276001,86 грн. (двісті сімдесят шість тисяч одна грн. 86 коп.) за рік".

У позові прокурор також просить господарський суд стягнути з відповідача на користь прокуратури Черкаської області 1378 грн. витрат на сплату судового збору за подання позову.

В обґрунтування позову прокурор вказав на необхідність приведення умов договору оренди земельної ділянки від 03.02.2005 в частині нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки і розміру орендної плати за землю у відповідність з фактичним розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки і рішенням Білозірської сільської ради Черкаського району від 25.06.2015 №97-4/V "Про встановлення ставок місцевих податків і зборів та затвердження Положення про місцеві податки і збори на 2016 рік".

Наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави у даному спорі прокурор обґрунтував необхідністю задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого питання про платне користування земельною ділянкою, що перебуває у комунальній власності, і нездійсненням цього Білозірською сільською радою як уповноваженим державою органом місцевого самоврядування на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах.

Ухвалою від 02.12.2016 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву прокурора до розгляду, порушив провадження у цій справі і призначив її розгляду у судовому засіданні на 09 год. 00 хв. 10.01.2017 у приміщенні Господарського суду Черкаської області.

06 січня 2017 року представник відповідача подав до господарського суду відзив на позов, яким заперечив проти позовних вимог прокурора, оскільки вважає запропоновані прокурором зміни до договору від 03.02.2005 необґрунтованими, не передбаченими чинним законодавства і такими, що порушують співвідношення майнових інтересів сторін та позбавляють відповідача тих умов, на які він розраховував при укладенні договору.

Ухвалою від 10.01.2017 Господарський суд Черкаської області за клопотанням представника відповідача відклав розгляд справи на 09 год. 00 хв. 23.01.2017 в приміщенні Господарського суду Черкаської області.

У судовому засідання, яке відбулося 23.01.2017 за участі прокурора і представників обох сторін, прокурор і представник позивача підтримали позов з викладених у ньому підстав, а представник відповідача підтримав заперечення проти позову, викладені у відзиві на позов.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення учасників судового процесу, Господарський суд Черкаської області

ВСТАНОВИВ:

08 жовтня 2014 року Білозірська сільська рада прийняла рішення №12-8 “Про надання земельної ділянки без зміни цільового призначення ПП "Струмок - 2003". Цим рішенням Білозірська сільська рада вирішила надати приватному підприємству "Струмок - 2003" без зміни цільового призначення в довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 4,0056 га під існуючу продбазу за рахунок земель відкритого акціонерного товариства "Черкаська механізована колона №247" в адміністративних межах Білозірської сільської ради в межах населеного пункту с. Білозір'я і встановити орендну плату в розмірі 3 відсотка від грошової оцінки земельної ділянки.

03 лютого 2005 року Білозірська сільська рада як орендодавець і приватне підприємство "Струмок - 2003" як орендар уклали між собою договір оренди земельної ділянки (далі - договір від 03.02.2005), згідно з яким орендодавець надає орендарю, а останній приймає в оренду земельну ділянку площею 4,0056 га під існуючу продбазу за рахунок земель відкритого акціонерного товариства "Черкаська механізована колона №247" в адміністративних межах Білозірської сільської ради в межах населеного пункту с. Білозір'я.

Пункти 4 та 6 договору від 03.02.2005, які прокурор просить у позові викласти у новій редакції, у договорі викладені в такій редакції:

"4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозіря від 22.12.2004 №1791/01-09, розробленим Черкаським районним відділом земельних ресурсів з урахуванням коефіцієнту індексації 2,465 на час укладення договору становить 621062,27 грн. (шістсот двадцять одна тисяча шістдесят дві гривні 27 копійок) ".

"6. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3% від грошової оцінки, що становить 18631 грн. 87 коп. (вісімнадцять тисяч шістсот тридцять одна гривня 87 копійок) за рік".

Відповідно до п. 5 договору від 03.02.2005 цей договір укладено на 49 років.

У п. 7 договору від 03.02.2005 його сторони вказали, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, розрахованої орендарем.

Пункт 9 договору від 03.02.2005 передбачає, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

зміни умов господарювання, передбачених договором;

зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п. 12 договору від 03.02.2005 орендована земельна ділянка за цільовим призначенням віднесена до земель промисловості.

Відповідно до п. 29 договору від 03.02.2005 зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

03 лютого 2005 року договір від 03.02.2005 був зареєстрований у Черкаському районному відділі регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040579600010.

25 червня 2015 року Білозірська сільська рада прийняла рішення №97-4/V “Про встановлення ставок місцевих податків і зборів та затвердження відповідного Положення на 2016 рік”. Цим рішенням Білозірська сільська рада затвердила Положення про місцеві податки і збори, відповідно до п.14.5.5 якого для земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення річна орендна плата має становити не менше ніж 12%.

Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозіря від 17.11.2016 №18-28-0.5-8540/15-16, виданим управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області, нормативна грошова оцінка орендованої приватним підприємством "Струмок - 2003" земельної ділянки площею 40056 кв. м. становила 2300015,52 грн.

Необхідність приведення умов договору від 03.02.2005 в частині нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки і розміру орендної плати за землю у відповідність з фактичним розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки і рішенням Білозірської сільської ради Черкаського району від 25.06.2015 "Про встановлення ставок місцевих податків і зборів та затвердження Положення про місцеві податки і збори на 2016 рік" та невнесення відповідних змін до цього договору за згодою його сторін в позасудовому порядку й спричинила даний спір.

Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2002 року №15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його, а у передбачених законом випадках і порядку прокурора права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто за відсутності згоди на зміну умов договору.

Відповідач до прийняття господарським судом рішення у цій справі згоди на внесення запропонованих прокурором у позові змін до договору від 03.02.2005 не надав, що означає про наявність спору.

Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно з ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з положеннями ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Статтею 274 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Базою для оподаткування земельним податком відповідно до статті 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Згідно з ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України “Про оцінку земель” дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Частиною 3 ст. 23 Закону України “Про оцінку земель” встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Наразі, згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15, саме ця державна служба є центральним органом виконавчої влади реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області є його територіальним органом.

Отже, управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області є компетентним органом виконавчої влади щодо видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, розташованої у Черкаському районі Черкаської області.

Разом із тим згідно з п. 34 та п. 35 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно з ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно з частинами 1 та 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

З огляду на викладені вище обставини господарський суд дійшов до наступних висновків.

Орендна плата за землю із зазначенням її розміру є істотною умовою договору оренди землі. Розмір орендної плати за договором оренди землі має відповідати встановленим Податковим кодексом України граничним розмірам орендної плати за землю і разом з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки є основою для визначення конкретної суми орендної плати за землю. Отож зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зміна нормативно встановлених граничних розмірів орендної плати за землю є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди землі.

Вказана у п. 4 договору від 03.02.2005 сума нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки не відповідає її фактичній сумі станом на день подання прокурором позову, вказаній у виданому компетентним органом - управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозіря від 17.11.2016 №18-28-0.5-8540/15-16.

Запропонована прокурором редакція п. 4 договору від 03.02.2005 відповідає вказаному витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозіря, тому підлягає прийняттю господарським судом.

Право на встановлення у договорі конкретного розміру орендної плати за землю у визначених ст. 288 Податкового кодексу України граничних її розмірах належить сторонам договору оренди землі.

В силу ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом

Вказаний у п. 6 договору від 03.02.2005 розмір орендної плати за землю - 3% від грошової оцінки земельної ділянки відповідає встановленим ст. ст. 274, 288 Податкового кодексу України граничним розмірам орендної плати за землю щодо орендованої відповідачем земельної ділянки, яка за цільовим призначенням відноситься до земель промисловості.

У такому випадку закон не передбачає обов'язковості зміни встановленого договором від 03.02.2005 розміру орендної плати за землю після укладення цього договору.

Відносини, які виникли між сторонами із договору від 03.02.2005 є цивільними відносинами, які відповідно до ч. 1 ст. 1 Цивільного кодексу Україні засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленню, майновій самостійності їх учасників.

Рішення орендодавця - Білозірської сільської ради від 25.06.2015 №97-4/V "Про встановлення ставок місцевих податків і зборів та затвердження Положення про місцеві податки і збори на 2016 рік" за законом не є підставою для обов'язкового внесення змін до укладеного раніше договору від 03.02.2005, оскільки це суперечило б таким засадами, на яких засновані цивільні відносини, як юридична рівність і вільне волевиявлення їх учасників.

Пункт 9 договору від 03.02.2005 передбачає підстави не для збільшення розміру орендної плати, а для його перегляду як у бік збільшення так і у бік зменшення.

Згідно з п. 9 договору від 03.02.2005 однією з підстав для перегляду розміру орендної плати є зміна розміру земельного податку.

Земельний податок в розумінні ст. 14 Податкового кодексу України не є орендною платою за землю, тому зміна позивачем своїм рішення від 25.06.2015 №97-4/V "Про встановлення ставок місцевих податків і зборів та затвердження Положення про місцеві податки і збори на 2016 рік" розмірів орендної плати за землю не передбачена договором від 03.02.2005 як підстава для обов'язкового перегляду розміру орендної плати, встановленої цим договором.

Прокурор і позивач станом на день прийняття господарським судом цього рішення не довели збільшення розміру земельного податку та наявності інших, передбачених п. 9 договору від 03.02.2005, підстав для перегляду встановленого цим договором розміру орендної плати за землю.

Отож запропонована прокурором редакція п. 6 договору від 03.02.2005 в частині встановлення орендної плати у розмірі 12% від грошової оцінки земельної ділянки та річної суми орендної плати у розмірі 276001 грн. 86 коп. не відповідає вимогам чинного законодавства та умовам договору від 03.02.2005, згідно якими розмір річної орендної плати, яку відповідач має сплачувати за орендовану ним землю, становить 3% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 2300015 грн. 52 коп., що у грошовому виразі становить 69000 грн. 47 коп.

Висновки вказаних прокурором у позові постанов Верховного Суду України від 06.12.2010 у справі №2-1/10068-2008, від 27.12.2010 у справі №27/15-10, а також постанов Вищого господарського суду України від 28.09.2010 у справі №11/14-ПД-10, від 15.11.2010 у справі №1/125пд, від 17.11.2010 у справі №19/132пд, від 25.11.2010 у справі №54/91-10 та від 23.12.2010 у справі №11/171-10 стосуються інших ніж у цій справі обставин, тому не враховувалися господарським судом при прийнятті цього рішення.

За таких обставин позов підлягає задоволенню лише в частині внесення до укладеного між Білозірською сільською радою та приватним підприємством "Струмок - 2003" договору оренди земельної ділянки від 03.02.2005, зареєстрованого 03.02.2005 у Черкаському районному відділі регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040579600010, таких змін:

- пункт 4 договору викласти в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозір'я від 17.11.2016 №0.5-8540/15-16, розробленим управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі з урахуванням коефіцієнту індексації 1,433 станом на 01.01.2015 становить 2300015,52 грн.";

- пункт 6 договору викласти в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки та становить 69000,47 грн. (шістдесят дев'ять тисяч грн. 47 коп.) за рік".

За подання позову прокуратура Черкаської області за платіжним дорученням від 24.11.2016 №1737 сплатила до Державного бюджету України 1378 грн. судового збору.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України пропорційно розміру задоволених позовних вимог прокуратурі Черкаської області підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача 689 грн. витрат на сплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Внести до укладеного між Білозірською сільською радою та приватним підприємством "Струмок - 2003" договору оренди земельної ділянки від 03.02.2005, зареєстрованого 03.02.2005 у Черкаському районному відділі регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040579600010, такі зміни:

- пункт 4 договору викласти в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозір'я від 17.11.2016 №0.5-8540/15-16, розробленим управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі з урахуванням коефіцієнту індексації 1,433 станом на 01.01.2015 становить 2300015,52 грн.";

- пункт 6 договору викласти в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки та становить 69000,47 грн. (шістдесят дев'ять тисяч грн. 47 коп.) за рік".

Стягнути з приватного підприємства "Струмок - 2003" (вул. Дзержинського, буд. 64, с. Білозір'я, Черкаський район, Черкаська область, 19635, код ЄДРПОУ 32795798) на користь прокуратури Черкаської області (бул. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 02911119) - 689 грн. витрат на сплату судового збору.

У задоволенні решти позову відмовити.

Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено і підписано 13.02.2016.

СУДДЯ М.В. Дорошенко