Рішення від 09.02.2017 по справі 923/1459/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2017 року Справа № 923/1459/16

Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Головльовій Є.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Херсонгаз", м. Херсон,

до Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Херсонській області, м. Нова Каховка, Херсонської області,

про стягнення 31 790 грн. 04 коп.,

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1, представник, дов. від 03.01.17р.;

відповідача - ОСОБА_2, представник, дов. від 11.05.16р.

Позивач звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою у якій просить стягнути з відповідача 31 790,04 грн. (31 039,04 грн. - інфляційні збитки, 751,00 грн. - 3 % річних), відповідно до умов договору на постачання природного газу за регульованим тарифом №8-10083Б від 20.04.15.

Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, відповідно до відзиву на позовну заяву, посилаючись на наступні обставини. Новокаховська об'єднана державна податкова інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області є юридичною особою. Новокаховська ОДПІ фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до пункту 12 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими. За змістом ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Відповідно до затвердженого розпису бюджету розпорядники бюджетних коштів одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 47 Кодексу). Згідно з п. 30) ст. 2 цього Кодексу кошторис - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень. Одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника бюджетних коштів. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (ч. 1 ст. 48 Кодексу). Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ затверджений Постановою КМ України від 28.02.2002 № 228. Відповідно до п. 1 Постанови № 228 кошторис бюджетної установи (далі - кошторис) - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень. Процедура розгляду і затвердження кошторисів розпочинається у двотижневий строк з дня прийняття закону про Державний бюджет України (п. 26 Постанови № 228). Загалом, процедура затвердження постійного кошторису бюджетної установи здійснюється протягом першого кварталу бюджетного року. Таким чином, Новокаховська ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області, як бюджетна установа, не має можливості до затвердження основного планового фінансового документа (кошторису) здійснювати платежі, зокрема, по інфляційних збитках, 3 % річних та сплаті судового збору.

У судовому засіданні 09.02.17 оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

20.04.2015 року між ПАТ «Херсонгаз» (надалі за текстом рішення - Позивач, Постачальник) та Новокаховською ОДПІ (надалі за текстом рішення - Відповідач, Споживач) укладено договір на постачання природного газу за регульованим тарифом № 8-10083Б (надалі за текстом рішення - Договір).

На підставі зазначеного договору Новокаховській ОДПІ було нараховано суму грошового зобов'язання за наданні послуги за січень 2015р. у розмірі 89 499,79 грн., за лютий 2015р. у розмірі 75 549,74 гри., за березень 2015р. у розмірі 87876,43 грн.

Загалом за зазначеним договором на постачання природного газу за регульованим тарифом за січень - березень 2015р. було нараховано суму грошового зобов'язання за наданні послуги у розмірі 252 925,96 грн.

При цьому на протязі лютого - травня 2015р. Новокаховською ОДПІ на користь ПАТ «Херсонгаз» було здійснено 3 платежі за зазначеним договором на постачання природного газу за регульованим тарифом у розмірі 64 700,00 грн., 24 799,79 грн. та 163 426,17 грн. (загалом 252 925,96 грн.), що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.

Відповідно до умов п. 4.6. Договору та Додатку № 2 до нього оплата вартості послуг з поставки природного газу здійснюється авансовими або плановими платежами з розрахунку договірного об'єму поставки природного газу на протязі періоду оплати відповідно до додатку № 2 до Договору… Споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Станом на дату розгляду зазначеної судової справи в суді, загальна сума основного боргу Новокаховської ОДПІ перед ПАТ «Херсонгаз» у розмірі 252 925,96 грн. погашена у повному обсязі, з простроченням виконання вказаного вище грошового зобов'язання.

Відповідно до вимог частини 2 статті 625 ЦК України (435-4) "боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом".

За розрахунком позивача, розмір сум з урахуванням встановленого індексу інфляції і 3 % річних становить 31039,04грн. та 751,00грн., відповідно.

Відповідно до положень ст. 526 Цивільного кодексу України (435-4) "зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться".

Відсутність бюджетних коштів (фінансування) не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення договірного зобов'язання (див. постанову Вищого господарського суду України від 23.08.2012 № 15/5027/715/2011). Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 15.05.2012 № 11/446 та в рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005.

З огляду на вказані обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а заперечення відповідача проти позову не приймаються судом до уваги.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Херсонській області (ідентифікаційний код - 39469973, адреса - 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Горького, 1l-А) на користь Публічного акціонерного товариства "Херсонгаз" (ідентифікаційний код - 3355353, адреса - 73036, м. Херсон, вул. Поповича, буд. 3) 31039грн.04коп. з урахуванням встановленого індексу інфляції, 751грн.00коп. з урахуванням 3% річних, 1378грн.00коп. витрат по сплаті судового збору. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

(Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом).

Повне рішення складено 13 лютого 2017 р.

Суддя Ю.В. Гридасов