07.02.2017 р. Справа № 914/2751/16
Господарський суд Львівської області у складі колегії суддів Петрашко М.М. (головуючий), Мороз Н.В., Мазовіта А.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом ОСОБА_3, м.Львів
до відповідача Товариства з додатковою відповідальністю «Львівська фірма Юність», м.Львів
про виплату вартості частини майна
За участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_3; Палей Ю.А. - адвокат;
від відповідача Медвідь Л.М. - представник.
У провадженні Господарського суду Львівської області знаходиться справа за позовом ОСОБА_3 до відповідача Товариства з додатковою відповідальністю «Львівська фірма «Юність» про виплату вартості частки майна.
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду.
В судовому засіданні 07.02.2017р. представник позивача підтримав подане ним 10.01.2017р. клопотання про призначення рецензії звіту про оцінку цілісного майнового комплексу ТДВ «Львівська фірма «Юність» для визначення вартості частини майна, пропорційної частці, що становить 4,9527 % у статутному капіталі товариства.
Також представник позивача подав звернення (вх.№3474/17 від 02.02.2017р.), в якому ОСОБА_3 повторно просить призначити рецензію звіту про оцінку цілісного майнового комплексу ТДВ «Львівська фірма «Юність».
Представник відповідача подав заперечення (вх.№5603/17 від 07.02.2017р.) на клопотання позивача про призначення рецензії на звіт про оцінку майна.
Предметом позову у даній справі, є стягнення з відповідача на користь позивача вартості частини майна ТДВ «Львівська фірма «Юність» у зв'язку з виходом позивача з товариства.
З протоколу загальних зборів учасників ТДВ «Львівська фірма «Юність» від 07.04.2015р. № 1/2015 вбачається, що за результатами розгляду питання 5 порядку денного, прийнято рішення вивести ОСОБА_3 з числа учасників товариства та доручити директору товариства залучити для проведення незалежної експертної оцінки частки у статутному капіталі товариства ліцензованого експерта з метою визначення вартості частки у статутному капіталі, яка підлягає виплаті позивачу.
З п. 5.1. статуту ТДВ «Львівська фірма «Юність», затвердженого рішенням загальних зборів учасників товариства, оформленого протоколом № 1/2012 від 14.12.2012р. вбачається, що частка позивача у статутному капіталі товариства становила 4,9527%.
22.09.2015р. ТОВ «Периметр» складено звіт про оцінку цілісного майнового комплексу ТДВ «Львівська фірма «Юність» для визначення вартості частини майна, пропорційної частці, що становить 4,9527 % у статутному капіталі товариства.
Як зазначає позивач у наведеному вище клопотанні про призначення рецензії звіту про оцінку, при складенні висновку щодо оцінки майнового комплексу, який був зроблений ТОВ «Периметр», оцінювачем була застосована не та методика, яку потрібно було застосувати для визначення вартості майна підприємства. Вартість квадратного метра нерухомості не відповідає ринковій вартості. Вартість металевих засобів виробництва, що знаходяться на балансі відповідача, оцінена по ціні нижче металобрухту.
З огляду на вищенаведене, на думку позивача, у висновку оцінки майнового комплексу, складеному ТОВ «Периметр», встановлена занижена оцінка майна відповідача, а відтак визначена вартість частини майна у статутному капіталі ТДВ «Львівська фірма «Юність», що підлягає виплаті позивачу, є неправильною.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна). Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) може виконувати оцінювач, який має не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна, експертні ради, що спеціально створені саморегулівними організаціями оцінювачів з метою контролю за якістю оцінки майна, яка проводиться оцінювачами - членами саморегулівної організації, оцінювачі, які мають не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна та працюють у Фонді державного майна України, а також інших органах, зазначених у статті 5 цього Закону.
Згідно ч.2 ст.4 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оціночна діяльність може здійснюватися у таких формах, зокрема, рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), яке полягає в їх критичному розгляді та наданні висновків щодо їх повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, в порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами з оцінки майна.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є інвалідом першої групи.
У судовому засіданні ОСОБА_3 зазначила, що оскільки вона є інвалідом першої групи та пенсіонером, і у неї немає можливості здійснити оплату за проведення судової експертизи з метою визначення, за її твердженням, дійсної вартості частини майна, пропорційної її частці у статутному капіталі, а відтак просила суд направити звіт на рецензування, проведення якого доручити Фонду державного майна України та перед рецензентами поставити наступні питання:
- яка ринкова вартість майна відповідача є станом на 01.12.2014 року;
- яка вартість частки майна товариства підлягає виплаті позивачеві.
Проте, з поставлених вище питань вбачається, що позивач фактично просить надати висновок про вартість, тобто провести експертизу.
Однак, якщо письмовим запитом про необхідність проведення рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) встановлюється вимога щодо надання висновку про вартість майна, така вимога задовольняється шляхом проведення оцінки майна. У цьому випадку рецензент здійснює або забезпечує здійснення оцінки майна в порядку, встановленому нормативно-правовими актами з оцінки майна (ч.4 ст. 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»).
У разі рецензування звіту про оцінку майна оцінювачем, який працює в органі державної влади або органі місцевого самоврядування - суб'єктах оціночної діяльності, вимога щодо надання висновку про вартість майна задовольняється шляхом організаційного забезпечення проведення незалежної оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання. У такому разі особи, що вимагають проведення незалежної оцінки майна в процесі рецензування, забезпечують укладення договору на проведення оцінки майна в порядку, визначеному законодавством (п. 64 Національного стандарту № 1).
Істотними умовами договору на проведення оцінки майна є, зокрема, розмір і порядок оплати робіт (ст. 11 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»).
Таким чином, беручи до уваги обставини наведені позивачем щодо неможливості здійснення оплати судової експертизи для визначення вартості частини майна, пропорційної частці у статутному капіталі товариства, що підлягає виплаті позивачу, клопотання позивача у частині переліку питань які належить поставити перед рецензентами суд відхиляє.
Згідно п. 64 Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. N 1440, за результатами своєї роботи рецензент готує рецензію у письмовій формі, яку скріплює підписом. Рецензія не повинна містити власного висновку про вартість об'єкта оцінки. Будь-які судження про вартість об'єкта оцінки, виражені у грошовій формі, можуть відображатися рецензентом виключно у формі звіту про оцінку майна, складеному у повній формі відповідно до вимог національних стандартів.
Згідно п. 4.1. Положення про порядок рецензування звітів про оцінку майна та майнових прав рецензентами, що працюють у штаті Фонду державного майна України, його регіональних відділень та представництв, затвердженого Наказом Фонду державного майна України 31.10.2011 N 1585/1, відповідно до положень статті 4 Закону рецензування звіту про оцінку майна полягає в його критичному розгляді та наданні висновків щодо його повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна в порядку, визначеному Законом та нормативно-правовими актами з оцінки майна.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку перед рецензентами поставити питання наступного змісту:
- Чи відповідає Звіт про оцінку цілісного майнового комплексу ТДВ «Львівська фірма «Юність» для визначення вартості частини майна, пропорційної частці, що становить 4,9527 % у статутному капіталі товариства, складений 22 вересня 2015 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Периметр» вимогам щодо повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна в порядку, визначеному Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та нормативно-правовими актами з оцінки майна?
Пунктом 4.2. Положення визначено, що рецензування звіту про оцінку майна рецензентами Фонду державного майна України та його регіональних відділень забезпечується в межах повноважень, визначених Законом, положеннями пунктів 62 - 67 Національного стандарту N 1, іншими нормативно-правовими актами з оцінки майна та посадовими інструкціями.
З огляду на те, що позивачем не наведено обґрунтованих підстав за яких проведення рецензування звіту має бути проведено саме Фондом державного майна України за наявності його регіональних відділень, суд дійшов висновку проведення рецензування звіту доручити Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Львівській області (79007, м.Львів, вул. Січових Стрільців, 3).
На підставі вищенаведеного, з метою повного і всестороннього з'ясування всіх обставин спору, враховуючи необхідність проведення рецензування звіту про оцінку, для забезпечення принципу змагальності, керуючись ст. 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ст.ст.77, 86 ГПК України, суд -
1. Розгляд справи відкласти на 07.03.17 р. о 14:10 год.
2. Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Львівській області (79007, м.Львів, вул. Січових Стрільців, буд. 3) провести рецензування Звіту про оцінку цілісного майнового комплексу Товариства з додатковою відповідальністю «Львівська фірма «Юність» для визначення вартості частини майна, пропорційної частці, що становить 4,9527 % у статутному капіталі товариства, складеного 22 вересня 2015 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Периметр» або надати нормативно обгрунтоване пояснення у разі неможливості проведення такого рецензування.
3. Чи відповідає Звіт про оцінку цілісного майнового комплексу ТДВ «Львівська фірма «Юність» для визначення вартості частини майна, пропорційної частці, що становить 4,9527 % у статутному капіталі товариства, складений 22 вересня 2015 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Периметр» вимогам щодо повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна в порядку, визначеному Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та нормативно-правовими актами з оцінки майна?
4. Зобов'язати позивачів виконати вимоги попередніх ухвал суду у повному обсязі, явка повноважних представників обов'язкова.
Суддя (головуючий) Петрашко М.М.
Суддя Мороз Н.В
Суддя Мазовіта А.Б.