Рішення від 06.02.2017 по справі 913/1290/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06 лютого 2017 року Справа № 913/1290/16

Провадження №33пд/913/1290/16

За позовом Лисичанської міської ради Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області

до Приватного підприємства “Айленд”, м. Сєвєродонєцьк Луганської області

про внесення змін до договору оренди землі від 14 серпня 2007 року, державна реєстрація від 21.08.2007 за № 040740600308

Суддя Драгнєвіч О.В.

Секретар судового засідання Білоус С.Г.

У засіданні брали участь:

від позивача: представник не прибув;

від відповідача: представник не прибув.

СУТЬСПОРУ:

Лисичанська міська рада Луганської області звернулась до господарського суду Луганської області із позовом до Приватного підприємства “Айленд” про внення змін до договору оренди землі від 14 серпня 2007 року (державна реєстрація від 21.08.2007 №040740600308), виклавши:

- пункт 5 договору в наступній редакції: “Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: на період експлуатації з 01.01.2016 року складає - 7803827, 82 грн.( сім мільйонів вісімсот три тисячі вісімсот двадцять сім грн. вісімдесят дві коп.);

- пункт 9 договору у наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарями в грошовій формі у розмірі: на період експлуатації з 01.01.2016 року - 471884,58 грн.(чотириста сімдесят одна тисяча вісімсот вісімдесят чотири грн., п'ятдесят вісім коп.)”;

- пункт 11 договору викласти в наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарями щомісячно в розмірі: на період експлуатації з 01.01.2016 року - 39323, 72 грн. (тридцять дев'ять тисяч триста двадцять три грн., 72 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем”.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 25.11.2016 порушено провадження, розгляд справи призначено на 12.12.2016.

Ухвалами господарського суду від 12.12.2016, 12.01.2017 розгляд справи відкладався у зв'язку з неявкою представників сторін.

До початку розгляду справи по суті, позивачем через канцелярію суду подано заяву про зміну позовних вимог від 18.01.2017 у відповідності до ст.22 ГПК України (а.с.70-77).

В заяві про зміну позовних вимог позивач просить внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством “Айленд” (орендар) 14 серпня 2007 року, державна реєстрація від 21 серпня 2007 року за номером 040740600308, предметом якого є земельна ділянка площею 0, 6400 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, просп. Перемоги ( колишня назва просп. Леніна), 86, а саме:

- пункт 5 договору викласти у наступній редакції : “Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 8272057, 49 грн. ( вісім мільйонів двісті сімдесят дві тисячі п'ятдесят сім грн 49 коп.)”;

- пункт 9 договору викласти у наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарями в грошовій формі у розмірі: 500197, 50 грн.(п'ятсот тисяч сто дев'яносто сім грн 50 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м.Лисичанськ, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код.пл.18010600”;

- пункт 11 договору викласти в наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарями щомісячно в розмірі: 41683, 13 грн. (сорок одна тисяча шістсот вісімдесят три грн 13 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем”.

В судовому засіданні представник позивача підтримав подану заяву, просив прийняти її та здійснювати розгляд справи з її урахуванням.

На запитання суду представник відповідача підтвердив, що відповідач отримав подану заяву позивача про зміну позовних вимог. Однак просив суд відмовити в її прийнятті до розгляду, оскільки за твердженням представника, позивачем змінюються предмет і підстави позову.

Відповідно до положень ч.4 ст.22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до початку розгляду господарським судом справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

В абз.3-6 пп.3.12 п.3 постанови пленуму №18 від 26.12.2011 “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” Вищим господарським судом України роз'яснено, що під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.

Разом з тим не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.

Суд, розглянувши подану позивачем заяву про зміну позовних вимог від 18.01.2017, визнав її заявою про зміну предмету позову, оскільки позивачем змінюється саме редакція заявлених матеріально-правових вимог до відповідача (змінюється первісно заявлена редакція пунктів змін до договору). Підстави позову, обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги про внесення змін до договору (зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки, прийняття Лисичанською міською радою рішення №83/1343 від 03.07.2015 про затвердження нормативної грошової оцінки м. Лисичанськ) залишаються незмінними.

Наразі доповнення позивачем обґрунтування позову новими обставинами при збереженні в ньому первісних (визначення суми орендних платежів із застосуванням до встановленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнтів її індексації, наведених в листі Державної служби України х питань геодезії, картографії та кадастру №22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017 “Про індексацію нормативної грошової оцінки”), не є, за висновком суду, зміною підстав позову, а є його доповненням новими обставинами.

За таких обставин, суд прийняв дану заяву про зміну позовних вимог від 18.01.2017, подану у відповідності до ст.22 Господарського процесуального кодексу України, визнав її заявою про зміну предмету позову, та здійснює подальший розгляд справи з її урахуванням.

В додаткових письмових поясненнях від 18.01.2017 позивач вказав на те, що відповідно до с.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди землі, але річна сума платежу: 288.5.1 не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; 288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

З метою створення сприятливих умов для роботи та розвитку середнього та малого бізнесу у місті, у зв'язку з тим, що земельні ділянки відведені під торговельні центри та супермаркети зазвичай мають велику площу, рішенням Лисичанської міської ради від 25.12.2014 року №77/1236 “Про внесення змін в “Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ” для земельних ділянок з цільовим використанням “розміщення та експлуатація торговельно - розважальних комплексів, супермаркетів” встановлені коефіцієнти: для площі земельної ділянки 75 м2 та менше - 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, для площі земельної ділянки більше 75 м2- 6% від нормативної грошової оцінки. Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданої ПП “Айленд”, нормативна грошова оцінка м2 складає - 681,200054 грн. Тому первісний розрахунок здійснювався наступним чином 75 м2 х 681,200054 х 6 % ; 6325 м2 х 681, 200054 х 10 %.

В судовому засіданні від 25.01.2017 представник відповідач заперечив проти задоволення позову, пояснив, що не підготував відзив на позовну заяву, оскільки йому необхідно ознайомитись з матеріалами справи, тому просив надати додатковий час.

Також через канцелярію суду подав письмові клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішення у справі №913/6/17; про витребування у позивача доказів офіційного опублікування рішення позивача №83/1343 від 03.07.2015 та

клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 (п'ятнадцять) днів відповідно до ст.69 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 25.01.2017 продовжено строк розгляду спору на 15 днів, до 09.02.2017 включно. З огляду на відсутність належного обґрунтування заявленого відповідачем клопотання про витребування відповідного доказу у відповідності до вимог ст.38 ГПК України та наявність в матеріалах справи раніше поданих позивачем доказів оприлюднення рішення № 83/1343 від 03.07.2015 Лисичанської міської ради “Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ” (копія номеру 27 газети “Новий путь” від 08.07.2015 року та витяг з сайту Лисичанської міської ради lis.gov.ua. від 09.07.2015), в задоволенні заявленого відповідачем клопотання про витребування доказів офіційного опублікування рішення позивача, відмовлено. Ухвалено, що заявлене відповідачем клопотання про зупинення провадження у справі буде вирішено в наступному судовому засіданні, розгляд справи відкладено на 06.02.2017, з метою надання відповідачу додаткового часу для ознайомлення з матеріалам справи, підготовки відзиву із викладенням власної правової позиції.

В судове засідання 06.02.2017 прибув лише представник позивача, який підтримав раніше заявлені позовні вимоги; надав додаткові письмові пояснення щодо наведеного розрахунку орендної плати; заперечив проти задоволення заявленого в минулому судовому засіданні відповідачем клопотання про зупинення провадження у справі; просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином; відзиву із викладенням власної правової позиції суду не надав; про причини своєї неявки суд не повідомив.

Суд, розглянувши раніше подане відповідачем клопотання від 25.01.2017 про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішення у справі №913/6/17, відмовляє в його задоволенні, виходячи з наступного (а.с.91-92).

Як вбачається з поданого відповідачем клопотання, останній просить суд зупинити провадження у даній справі (про внесення змін до договору) до набрання законної сили рішення господарського суду Луганської області за результатами розгляду справи №913/6/17 за позовом Приватного підприємства “Айленд” до Лисичанської міської ради Луганської області про визнання недійсним договору оренди землі від 14 серпня 2007 року; відповідачем долучено копію ухвали суду від 10.01.2017 про порушення провадження у справі №913/6/17.

На обґрунтування поданого клопотання відповідач посилається на те, що за умови задоволення судом позову у справі №913/6/17 та визнання оспорюваного договору недійсним, предмет спору у даній справі №913/1290/16 про внесення змін до договору буде відсутнім, що буде підставою для припинення провадження у справі.

В пункті 3.16. постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» роз'яснено, що ст.79 ГПК України встановлено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі. Зупинення провадження у справі з інших підстав є неправомірним.

Зокрема, відповідно до частини першої статті 79 ГПК господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини третя і четверта статті 35 ГПК). Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Дослідивши обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого відповідачем клопотання та зупинення провадження у даній справі згідно ст.79 ГПК України, оскільки розгляд господарським судом Луганської області справи №913/6/17 про визнання недійсним договору оренди землі, не призводить до неможливості вирішення спору у даній справі №913/1290/16 про внесення змін до договору.

У відповідності до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи на подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Оскільки відповідачем не надано суду відзиву із викладенням власної правової позиції, розгляд справи здійснюється на підставі ст.75 ГПК України за наявними в справі матеріалами.

У судовому засіданні 06.02.2017 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Лисичанської міської ради №340 від 26.07.2007 “Про надання земельних ділянок в оренду і припинення права користування ними”, зокрема, затверджено проект землеустрою про відведення земельної діялнки Приватному підприємству “Айленд” та надано в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 0,6400 га для будівництва та експлуатації торгово-розважального комплексу за адресою: проспект Леніна, 86, м.Лисичанськ, Луганська область (а.с.21).

14.08.2007 між Лисичанською міською радою (позивач, орендодавець) та Приватним підприємством “Айленд” (відповідач, орендар) укладено договір оренди землі, згідно якого орендодавець на підставі рішення сесії Лисичанської міської ради №340 від 26.07.2007 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, для будівництва та експлуатації торгово-розважального комплексу, яка знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, пр.Леніна, б.86, (п.1 договору) (а.с. 14-19).

Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6400 га, у тому числі: під капітальну одноповерхову забудову - 0,6400 га, у тому числі в зоні обмежень - 0, 0350 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить:

- на період будівництва складає- 627221,12 грн.;

- на період експлуатації складає - 3136105, 60 грн (п.5 договору).

Відповідно до п.8 договору його укладено на 10 років, починаючи з дати його державної реєстрації. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Сторонами було погоджено, що рендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі: на період будівництва - 16231,25 грн., на період експлуатації - 81157,91 грн. за рік на р/р 33214812700051 в УДК м.Лисичанську, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 13050200 (п.9 договору).

Згідно п. 10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі:

- на період будівництва - 1352, 60 грн;

- на період експлуатації - 6763,16 грн., не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем (п.11 договору).

В п.12 договору сторонами визначено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, коефіцієнтів орендної плати, у тому числі внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Земельна ділянка передається в оренду для будівництва та експлуатації торгово- розважального комплексу. Цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного використання. (п.14, 15 договору)

У відповідності до п.33 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Вказана земельна ділянка на виконання укладеного між сторонами договору була передана відповідачу в користування, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією акту приймання-передачі об'єкта оренди - земельної ділянки, підписаного сторонами 21.08.2007 (а.с.18).

Договір оренди зареєстрований у Державному реєстрі земель Лисичанським міським реєстраційним офісом Луганської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України» про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис №040740600308 від 21.08.2007.

На час вирішення даного спору договір оренди землі є чинним.

В подальшому, 04.03.2008, між сторонами була укладена додаткова угода до договору оренди землі, якою сторони виклали п.п.5, 9, 11 договору в наступній редакції: “п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: - на період будівництва складає - 644795 грн 52 коп. (шістсот сорок чотири тисячі сімсот дев'яносто п'ять грн 52 коп.); - на період експлуатації складає - 3223977 грн 60 коп. (три мільйони двісті двадцять три тисячі дев'ятсот сімдесят сім грн 60 коп.”; “п.9. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період будівництва - 19872 грн 94 коп. (дев'ятнадцять тисяч вісімсот сімдесят дві грн 94 коп.); - на період експлуатації - 99364 грн 69 коп. (дев'яносто дев'ять тисяч триста шісдесят чотири грн 69 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДК м.Лисичанську, ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, місцевий бюджет м. Лисичанська, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679”; “п. 11. Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період будівництва - 1656 грн 08 коп. (одна тисяча шістсот п'ятдесят шість грн 08 коп.); - на період експлуатації - 8280 грн 39 коп. (вісім тисяч двісті вісімдесят грн 39 коп.) ” (а.с.85-86).

Сторонами погоджено, що умови, викладені в додатковій угоді, дійсні з 01.01.2008 до закінчення терміну дії договору.

Додаткова угода від 04.03.2008 зареєстрована у Державному реєстрі Лисичанським міським реєстраційним офісом Луганської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України» про що у книзі записів держаної реєстрації договорі оренди вчинено запис №040840600310 від 10.07.2008.

Матеріали справи свідчать про те, що рішенням господарського суду Луганської області від 15.05.2014 за результатами розгляду справи №913/1055/14, позов прокурора міста Лисичанська в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради до Приватного підприємства “Айленд” було задоволено повністю. Внесені зміни до договору оренди землі від 14.08.2007, державна реєстрація від 21.08.2007 за № 040740600308, який укладений між Лисичанською міською радою та Приватним підприємством “Айленд”, викладено п.5 розділу “Об'єкт оренди” договору у наступній редакції: “5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: на період експлуатації - 3933010 грн 10 коп. (три мільйони дев'ятсот тридцять три тисячі десять грн, 10 коп.)”; викладено п.9 розділу “Орендна плата” договору у наступній редакції: “9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації - 237823 грн 11 коп. (двісті тридцять сім тисяч вісімсот двадцять три грн, 11 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200”; викладено п.11 розділу “Орендна плата” договору у наступній редакції: “11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації - 19818 грн 59 коп. (дев'ятнадцять тисяч вісімсот вісімнадцять грн 59 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем”. Присуджено до стягнення з Приватного підприємства “Айленд” в доход державного бюджету України судовий збір у сумі 1218 грн 00 коп. (а.с.24-27).

З набранням 01.01.2011 чинності Податковим кодексом України було змінено розмір орендної плати та встановлений її мінімальний та максимальний розміри.

Рішенням Лисичанської міської ради від 25.12.2014 №77/1236 “Про внесення змін в “Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ”, зокрема, внесено зміни в Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ в новій редакції відповідно до додатку; визначено що новий Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ вступає в дію з 01.01.2015. Відповідно до Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ (додаток до вказаного рішення) при розрахунку орендної плати за землю, яка використовується під розміщення та експлуатації обєктів для будівництва та експлуатації торгово-розважального комплексу, застосовується для площі 75м2 та менше - 10%, для площі більше 75м2- 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 28-30).

Матеріали справи свідчать про те, що рішенням Лисичанської міської ради від 03.07.2015 №83/1343 “Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ”, зокрема, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Лисичанськ Лисичанської міської ради Луганської області у складі текстового та графічних матеріалів, виконану станом на 01.01.2014 ПП Обласний центр впровадження “Агроцентрнаука” на підставі рішення Лисичанської міської ради від 23.05.2013 за №47/826 “Про проведення повторної нормативної грошової оцінки земель міста Лисичанськ”, відповідно до договору від 22.01.2014 №1 (п.1 рішення); встановлено, що базова (середня) вартість квадратного метра землі міста Лисичанськ становить на 01.01.2015 173 грн 50 коп. за м кв., яка складається із базової (середньої) вартості одного квадратного метра 138 грн 91 коп. за м кв. станом на 01.01.2014 (відповідно до вищезазначеної технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Лисичанськ Лисичанської міської ради Луганської області) та коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249 (відповідно до листа Державного агентства земельних ресурсів України від 14.01.2015 №6-28-0.22-215/2-15) (п.2 рішення); зобов'язано власників, землекористувачів та орендарів земельних ділянок незалежно від форм власності отримати в термін з 01.07.2015 до 01.01.2016 в Управлінні Держземагентства у м.Лисичанську Луганської області витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок (п.8 рішення). Крім того, вказаним рішенням нову нормативну грошову оцінку земель міста Лисичанськ введено в дію з 01.01.2016 (п.4 рішення).

Позивач листами №736/01-02 від 31.07.2015 та №301/01-02 від 29.02.2016 (а.с.34-45) повідомляв відповідача про прийняття рішення Лисичанською міською радою від 03.07.2015 №83/1343 “Про затвердження нової нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ” та необхідність отримання в Управлінні Держземагентства у м.Лисичанську витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для укладення додаткової угоди.

Також позивач листом №437/01-02 від 12.04.2016 направив відповідачеві на підпис примірник додаткової угоди до договору оренди землі з розрахунком розміру орендної плати (а.с.36-37).

Відповідач відповіді на лист не надав, примірник додаткової угоди не підписав, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам сторін, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.2 Закону України “Про оренду землі” відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.

Стаття 30 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Податковим кодексом України, зокрема, встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).

Згідно з п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Підпунктами 288.5.1, 288.5.2 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Як вже зазначалося вище, рішенням Лисичанської міської ради від 25.12.2014 №77/1236 “Про внесення змін в “Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ”, встановлено, що при розрахунку орендної плати за землю, яка використовується при розрахунку орендної плати за землю, що використовується під розміщення та експлуатації обєктів для будівництва та експлуатації торгово-розважального комплексу, застосовується для площі 75м2 та менше - 10%, для площі більше 75м2- 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а нову нормативну грошову оцінку земель міста Лисичанськ рішенням Лисичанської міської ради від 03.07.2015 №83/1343 “Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ” введено в дію з 01.01.2016.

Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування” передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до абзацу 1 п.п.2.19. п.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

В матеріалах справи містяться докази оприлюднення рішення № 83/1343 від 03.07.2015 Лисичанської міської ради “Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ” - копія витягу номеру 27 газети “Новий путь” від 08.07.2015 року та витяг з сайту Лисичанської міської ради lis.gov.ua. від 09.07.2015 (а.с.50-51).

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 0,6400 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м.Лисичанськ, пр.Перемоги, б.86, наданого Управлінням Держгеокадастру у м.Лисичанську Луганської області №8-28-0.3-1328/2-16 від 27.09.2016, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 7 803 827 грн 82 коп. (а.с.33).

Під час розгляду спору господарським судом встановлено, що на підставі рішення Лисичанської міської ради №4/43 від 24.12.2015 «Про перейменування вулиць», проспект Леніна у м. Лисичанськ перейменовано на пр. Перемоги (а.с.79-83).

Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.

Як вбачається з матеріалів справи, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру в листі «Про індексацію нормативної грошової оцінки» № 22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017 року надала інформацію з приводу індексації нормативно грошової оцінки земель, що було враховано позивачем.

Так, відповідно до пункту 8 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 20.12.2016 № 1791 - VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році») встановлено, що індекс споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням: для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) - 100 відсотків; для земель несільськогосподарського призначення - 106 відсотків (а.с.73).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач заявою про зміну предмету позову від 18.01.2017, змінив редакцію пунктів договору, в які просив внести відповідні зміни, зокрема, застосувавши в розрахунку визначення суми орендних платежів до встановленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнту її індексації, наведеному в листі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №22-28-0.22-443/2-17 від 12.01.2017 “Про індексацію нормативної грошової оцінки”.

Суд зауважує про те, що в п. 10 договору сторони погодили, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Перевіривши правильність наведеного позивачем розрахунку орендної плати, враховуючи дані нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановленого рішенням Лисичанської міської ради від 25.12.2014 №77/1236 Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ та даних Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про індексацію нормативної грошової оцінки, суд дійшов висновку про правильність розрахунку орендної плати позивачем.

Згідно із ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Можливість внесення змін до договору оренди землі передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди (п.33 договору).

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути також підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову щодо внесення відповідних змін до договору оренди землі та приведення його положень у відповідність до вимог чинного законодавства.

Водночас господарський суд зауважує, що відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з ч.2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем до матеріалів справи на підтвердження доводів, що він звертався до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору оренди землі, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земель у м.Лисичанськ, та направляв для укладення проект відповідних змін, додано копію листа від 12.04.2016 № 437/01-02 (а.с.36-37).

Наразі предметом позову у даній справі, з урахуванням поданої позивачем заяви про зміну позовних вимог від 18.01.2017, яка була прийнята судом до розгляду як заява про зміну предмету позову згідно ст.22 ГПК України, є внесення змін до договору оренди, зокрема, внесення змін до: пункту 5 договору, викладення його в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 8 272 057 грн 49 коп.»; пункту 9 договору - «Орендна плата вноситься орендарями в грошовій формі у розмірі - 500 197 грн 50 коп. за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанськ, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу18010600»; пункту 11 договору -«Орендна плата вноситься орендарями щомісячно в розмірі - 41 683 грн 13 коп. не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем».

Однак, як вбачається з матеріалів справи, з пропозицією про внесення саме зазначених змін до договору оренди позивач до відповідача не звертався, примірник додаткової угоди із відповідними остаточними змінами до договору відповідачу на розгляд не направляв.

Наявний в матеріалах справи фіскальний чек та зміст перелічених додатків у заяві про зміну позовних вимог, підтверджує лише факт направлення відповідачу самої заяви про зміну позовних вимог згідно ст.22 ГПК України, а не листа із пропозицією внести відповідні зміни до договору, враховуючи їх остаточну редакцію, та проект додаткової угоди, що містить відповідні зміни (а.с.70-76).

Матеріали справи свідчать, що відповідач, в свою чергу, також не звертався до позивача з пропозицією укласти договір про внесення змін.

Таким чином, жодна із сторін не вжила належних заходів для внесення змін у договір оренди землі від 14 серпня 2007 року (державна реєстрація від 21.08.2007 за №040740600308), в добровільному порядку, з огляду на що витрати зі сплати судового збору слід покласти на сторін в рівних частинах згідно ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 79, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Лисичанської міської ради Луганської області до Приватного підприємства “Айленд” задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 14 серпня 2007 року (державна реєстрація від 21.08.2007 за № 040740600308), який укладений між Приватним підприємством “Айленд” та Лисичанською міською радою, предметом якого є земельна ділянка площею площею 0,6400 га, що знаходиться за адресою: проспект Перемоги, 86, м.Лисичанськ, Луганська область, а саме:

- пункт 5 договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 8 272 057 грн 49 коп. (вісім мільйонів двісті сімдесят дві тисячі п'ятдесят сім грн. сорок дев'ять коп.)»;

- пункт 9 договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарями в грошовій формі у розмірі - 500 197 грн 50 коп. (п'ятсот тисяч сто дев'яносто сім грн., п'ятдесят коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанськ, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу18010600»;

- пункт 11 договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарями щомісячно в розмірі - 41 683 грн 13 коп. (сорок одна тисяча шістсот вісімдесят три грн., тринадцять коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем».

3. Стягнути з Приватного підприємства “Айленд”, шоссе Будівельників, буд.23 Б, м.Сєвєродонецьк, Луганська область, 93412, ідентифікаційний код 32418971, на користь Лисичанської міської ради Луганської області, вул. ім. М. Грушевського, буд.7, м. Лисичанськ Луганської області, 93100, ідентифікаційний код 26522196, витрати зі сплати судового збору в сумі 689 грн 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Іншу частину витрат зі сплати судового збору в сумі 689 грн 00 коп. покласти на Лисичанську міську раду Луганської області.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 13.02.2017.

Суддя О.В. Драгнєвіч