Справа № 2-а-555\2009
07 жовтня 2009 року Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої - судді: Майбороди С.М.,
при секретарі: Головач О.М.,
з участю позивачки ОСОБА_1,
представника відповідача управління праці та соціального захисту
населення Чернігівської районної державної адміністрації
Чернігівської області : ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання призначення, стягнення одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
28 липня 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації про визнання дій по нарахуванню і виплаті допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними, просила зобов»язати призначити допомогу при народженні дитини у сумі кратній 22.6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження дитини, зобов»язати відповідача визнати і призначити решту суми одноразової допомоги, що підлягає виплаті на протязі 12 місяців з 01.11.2007 року у розмірі 532,66 грн. та стягнути 830 грн. недоотриманої допомоги, що здійснюється одноразово у дев»ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини , стягнути 1291,92 недоотриманої допомоги при народженні дитини, що підлягає виплаті протягом наступних 12 місяців, стягнути за 2009 рік 2989 грн. недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов»язати відповідача призначити та сплачувати відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на доньку ОСОБА_3, починаючи з 01 січня 2009 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісяця, до закінчення строку, передбаченої законом виплати. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та з жовтня 2007 року перебуває на обліку і їй призначена допомога по догляду за донькою ІНФОРМАЦІЯ_1 одноразову допомогу при народження дитини у розмірі 3400 грн. вона вже отримала в 2007 році, а решта допомоги їй була виплачена наступних 12 місяців в розмірі 425 грн. з 01 листопада 2007 року по жовтень 2008 року. В позовній заяві посилається ст. 12 закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та ст. 15 вищезазначеного Закону та зазначає, що допомога при народженні дитини надається у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Посилається на рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, яким визнано неконституційним положення щодо обмеження розміру виплат допомоги при народження дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановивши, що такі виплати не можуть бути меншими, ніж передбачений законодавством розмір прожиткового мінімуму для особи віком до шести років. Однак, зазначає, що допомога проводилась у розмірі нижчому від передбаченого законодавством прожиткового мінімуму.
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Пояснила, що з заявою про перерахування допомоги до відповідача не зверталась.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що позивачка дійсно перебуває обліку в управлінні як отримувачка державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.12. 2007 року. В матеріалах її справи є підпис в її заяві від 26.11.2007 року, що вона ознайомлена з порядком нарахування та виплати допомоги. Так як позивачка не працювала до народження дитини, тобто являється незастрахованою особою в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування, то призначення і виплата допомоги їй здійснювалась відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07. №6-рп/2007 визначено таким, що не відповідає Конституції України положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зокрема третій абзац частини другої статті 56 щодо визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щодо неконституційності розміру допомоги при народження дитини питання не вирішувалось . Зазначене рішення могло б бути реалізовано шляхом внесення змін до законодавчого акту, який був предметом спору, в даному випадку Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» або шляхом визначення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» додаткових коштів для зазначених виплат. Проте на даний час таких змін не внесено, не визначено джерело фінансування рішення Конституційного Суду. Щодо виплати допомоги в 2008 році зазначила, що відповідно до статті 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» встановлено, що розмір державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначається залежно від прожиткового мінімуму, встановлюється відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції від 28.12.07., зміни внесені пунктом 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів») встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08. №10-пр/2008 не визначені такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів». Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та виплачувалась позивачу без порушення чинного законодавства. Вважає, що з боку управління порушень відповідних нормативно-правових актів не відбулося, а тому їх дії не є протиправними, оскільки вони діяли в рамках наданих їм повноважень
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації та їй з 07.12.2007 року по 07.10.2010 року призначено допомогу по догляду за донькою - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення нею трьох років, що не заперечувалось сторонами. В жовтні 2007 році позивачці виплачено 3400 грн. допомоги при народження дитини та в подальшому виплачувалось по 425 грн. Як зазначили сторони в судовому засіданні дана допомоги виплачена повністю.
Відповідно ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, що діяла до 01.01.2008 року право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно з частиною 2 статті 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до частини 2 статті 4 Бюджетного кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
В 2007 році одноразова допомога при народженні дитини призначалась відповідно до абзацу другого частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» , а саме у розмірі 8500 грн. Виплата допомоги здійснювалась одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року дана норма закону неконституційною не визнавалась. А отже, допомога при народженні дитини була призначена і виплачена відповідно до діючого законодавства в 2007 році. За таких підстав, вимоги позивачки щодо виплати допомоги у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження дитини, зобов»язання визнання та призначення суми одноразової допомоги на протязі 12 місяців з 01.11.2007 року у розмірі 532,66 грн., стягнення одноразової недоотриманої допомоги 830 грн., та 1291,92 грн. є необґрунтованими та такими , що не ґрунтуються на вимогах закону.
Згідно з підпунктом 7 пункту 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107 було внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не може бути меншим за 130 гривень на місяць.
З 01.01.2008 року, відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною, тобто з 01.01.2008 року право на допомогу за цим Законом мають особи як застраховані, так і не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Проте пунктом 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що з 01.01.2008 р. для розрахунку допомоги застосовується 50%, з 01.01.2009 р. - 75%, і лише з 01.01.2010 р. - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Зазначені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не конституційними не визнавались та на час звернення позивача до суду є чинними, а відповідно ст. 150 Конституції України, вирішення питання про відповідність Конституції України Законів та інших правових актів Верховної Ради України належить до повноважень Конституційного суду України.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» визначено право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розмірі соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Як вбачається зі ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
У 2009 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 75 відсотків прожиткового мінімуму та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Як встановлено по справі, оскільки позивачка не зверталась з відповідними документами для перерахунку допомоги, до і допомога їй нараховується у розмірі 130 грн. А тому, вимога позивача щодо стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 2989 грн. є безпідставними.
Вимога позивача виплачувати в подальшому щомісячну державну грошову допомогу до досягнення дитиною трирічного віку в розмірах, встановлених відповідним бюджетним законодавством задоволенню не підлягає, оскільки суд не може обмежувати волі державного органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Суд, також, не знаходить підстав в визнанні дій управління протиправними, оскільки останні діяли в рамках наданих ним повноважень. ОСОБА_2 того, на звернення позивачки 02.06.2009 року з боку управління праці та соціального захисту населення Чернігівської райдержадміністрації була надана обґрунтована відповідь з приводу нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною та роз»яснено право звернутись в управління та надати відповідні документи для визначення права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в підвищеному розмірі.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації задоволенню не підлягають в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 72, 86, 99, 100, 158-164 КАС України, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання призначення, стягнення одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Майборода
Справа № 2а-555/2009
( вступна та резолютивна частини)
07 жовтня 2009 року Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої - судді: Майбороди С.М.,
при секретарі: Головач О.М.,
з участю позивачки ОСОБА_1,
представника відповідача управління праці та соціального захисту
населення Чернігівської районної державної адміністрації
Чернігівської області : ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання призначення, стягнення одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
Зважаючи на складність у викладенні повного рішення суду, пов'язаного з потребою у обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини. У відповідності до вимог ст.. 160 КАС України складання постанови у повному обсязі відкладається до 12 жовтня 2009 року.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 72, 86, 99, 100, 158-164 КАС України, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання призначення, стягнення одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Майборода