Ухвала від 08.02.2017 по справі 658/2452/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 658/2452/16-а

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Батовріна І.Г.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федусик А.Г.,

суддів - Шевчук О.А. та Зуєвої Л.Є.,

при секретарі - Пальоній І.М.,

за участю: апелянта - Дяченко Андрія Андрійовича та його представника - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу міського голови м.Каховки Дяченко Андрія Андрійовича на постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 21 листопада 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до міського голови м.Каховки Дяченко А.А., треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 про скасування розпорядження,-

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до міського голови м.Каховки Дяченко А.А., треті особи - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, про визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови від 02 лютого 2016 року №13-р «Про нове Положення про міську раду підприємців та склад міської ради підприємців».

Постановою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 21 листопада 2016 року позовні вимоги було задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду, міський голова м.Каховки Дяченко А.А. подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням міського голови Дяченко А.А. від 02 лютого 2016 року №13-р було затверджено нове Положення про міську раду підприємців та її склад.

Винесення вказаного розпорядження і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Вирішуючи справу та задовольняючи вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем під час розгляду справи було надано достатньо доказів про те, що оскаржуване розпорядження безпосередньо порушує його права, а відповідач, натомість, будучи суб'єктом владних повноважень та заперечуючи проти позову, не довів правомірність власних дій, які є предметом оскарження.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з огляду на наступне.

Положеннями ч.8 ст.59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні (в редакції станом на лютий 2015 року) (далі Закон) передбачено, що сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Так, розпорядженням міського голови ОСОБА_3 «Про Положення про міську раду підприємців та склад міської ради підприємців» від 20 лютого 2015 року №32-р було, зокрема, затверджено Положення про міську раді підприємців та склад міської ради підприємців.

Пунктами 6-8 вказаного Положення передбачено, що формою роботи ради є засідання, що проводяться в разі потреби. Раду очолює голова, який має першого заступника та заступника. Рада на своєму засіданні обирає голову ради, його першого заступника та заступника простою більшістю голосів присутніх членів ради. Голова Ради здійснює керівництво її діяльністю.

З наведеного вбачається, що розпорядженням № 32-р було визначено порядок функціонування ради підприємців та процедуру обрання голови ради, яка передбачає обрання голови ради на своєму засіданні простою більшістю голосів присутніх членів ради.

Наведене розпорядження №32-р станом на лютий 2016 року було чинним та у відповідності до ч.10 ст.59 Закону, за якою акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку, незаконним визнано не було, а тому для вирішення питання, зокрема, про обрання голови ради, підлягало обов'язковому застосуванню.

Разом з тим, спірним розрядженням від 02 лютого 2016 року №13-р «Про нове Положення про міську раду підприємців та склад міської ради підприємців» відповідач, на ряду з іншим, затвердив новий склад міської ради підприємців, в тому числі, і одноособово за власною ініціативою замінив голову вказаної ради підприємців, що є протиправним та суперечить змісту чинного Положення про міську раду підприємців та склад міської ради підприємців, затвердженого розпорядженням від 20 лютого 2015 року № 32-р.

Крім того, положеннями п.1 ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставах, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, приймаючи спірне розпорядження, відповідач керувався Указом Президента України від 15 липня 2000 року № 906/2000 «Про заходи щодо забезпечення підтримки та подальшого розвитку підприємницької діяльності» (із змінами і доповненнями внесеними Указом Президента України від 24 квітня 2004 року № 477/2004), постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2011 року №526 «Про утворення регіональних рад підприємців в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі», і саме цими нормативними документами обгрунтовував наявність у нього повноважень на прийняття спірного розпорядження.

Разом з тим, п.12 ч.1 Указу Президента України від 15 липня 2000 року № 906/2000 «Про заходи щодо забезпечення підтримки та подальшого розвитку підприємницької діяльності» (із змінами і доповненнями внесеними Указом Президента України від 24 квітня 2004 року № 477/2004) визначено Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити всебічну підтримку та дальший розвиток підприємництва, для чого протягом 2000 року - забезпечити створення при місцевих органах виконавчої влади координаційних рад (комітетів, комісій) з питань розвитку підприємництва на чолі з керівниками відповідних органів виконавчої влади з обов'язковим залученням до їх складу на паритетних засадах представників об'єднань підприємців, уповноваженого з питань захисту прав підприємців, представників органів державної податкової служби, органів внутрішніх справ та участь представників таких рад (комітетів, комісій) у розгляді місцевими органами виконавчої влади питань розвитку підприємництва та реалізації регуляторної політики;

Також, п.1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 травня 2011 року №526 «Про утворення регіональних рад підприємців в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі» було затверджено Типове положення про регіональну раду підприємців в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі, що додається; рекомендовано Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити утворення та функціонування регіональних рад підприємців.

З аналізу наведених нормативних актів вбачається, що відповідним центральним органом виконавчої влади та Президентом України надано вказівки щодо створення (сприяння, забезпечення створення) відповідних координаційних рад (комітетів, комісій) з питань розвитку підприємництва, регіональних рад підприємців виключно при місцевих органах виконавчої влади, якими є державні адміністрації.

Крім того, згідно до п.1 та 2 вказаного Типового положення про регіональну раду підприємців в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі регіональна рада підприємців в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі (далі - регіональна рада підприємців) є консультативно-дорадчим органом відповідно Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації.

Регіональна рада підприємців у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, а також положенням про регіональну раду підприємців, розробленим на основі цього Типового положення.

Таким чином, враховуючи все вищезазначене у сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач - посадова особа місцевого самоврядування, як нормативно-правову базу свого розпорядження застосував акти, які жодним чином не регулюють питання створення ради підприємців при органах місцевого самоврядування та не надають йому відповідних повноважень, що свідчить про незаконність та безпідставність спірного розпорядження від 02 лютого 2016 року № 13-р «Про нове Положення про міську раду підприємців та склад міської ради підприємців».

Також, положеннями п.3 Методичних рекомендацій щодо створення і діяльності місцевих та регіональних рад підприємців, затверджених Наказом Держкомпідприємництва від 03 липня 2009 року № 117 Щодо організації роботи місцевих та регіональних галузевих рад підприємців (далі Рекомендації) передбачено, що ініціаторами створення галузевих місцевих рад підприємців є підприємства, підприємці та їх об'єднання, які подають заяви про створення галузевої ради до голів районних, районних у мм Києві та Севастополі держадміністрацій або до міських голів.

Місцеві галузеві ради підприємців створюються в разі звернення (спільного або окремих) трьох або більшої кількості підприємств, підприємців чи їх об'єднань про створення ради за напрямком діяльності в одній галузі. В разі відсутності пропозиції трьох заявників, що представляють одну сферу підприємницької діяльності, подані заяви за погодженням із заявником направляються до суміжних за сферою діяльності галузевих рад для включення їх до складу діючих рад.

Склад місцевих галузевих рад підприємців затверджується розпорядженнями голів районної державної адміністрації, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій або міських голів.

Місцеві та регіональні галузеві ради з числа своїх членів обирають голову Ради та двох його заступників.

Керівники держадміністрацій або органів місцевого самоврядування визначають одного зі своїх заступників координатором співпраці з галузевими радами підприємців.

З аналізу наведеного вбачається, що повноваження міського голови в сфері адміністративного впливу на місцеву раду підприємців та організації діяльності останньої обмежуються формальними діями, зокрема, по затвердженню складу місцевих рад підприємців, керівництво якими ради підприємців обирають самостійно, та не розповсюджуються на безпосереднє адміністрування діяльності відповідної ради підприємців.

Крім того, відповідно до п.1 та 2.1 Рекомендацій місцева галузева рада підприємців - постійно діючий консультативно-дорадчий орган із складу підприємців відповідної галузі, що утворюється при районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністраціях або органах місцевого самоврядування;

Основними принципами взаємодії представників місцевих та регіональних галузевих рад підприємців з представниками органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та об'єднаннями підприємців є:

- впровадження засад партнерства, відкритості та прозорості в питаннях реалізації державної політики у сфері підприємництва;

- спільний розгляд пропозицій щодо перегляду нормативно-правових актів у сфері підприємництва;

- спільний розгляд питань щодо створення сприятливого середовища для розвитку підприємництва та реалізації державної регуляторної політики;

- спільне розв'язання спірних питань, що виникають у сфері підприємництва.

З наведеного вбачається, що основними засадами діяльності місцевих рад підприємців є автономність та самоврядування, а тому ради підприємців організаційно не підпорядковуються органам місцевого самоврядування (посадовим особам) та взаємодіють з останніми на засадах диспозитивності, що виключає регулювання діяльності органами та посадовими особами місцевого самоврядування відповідних рад підприємців.

Таким чином, з огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови від 02 лютого 2016 року № 13-р «Про нове Положення про міську раду підприємців та склад міської ради підприємців» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Отже, враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.

Доводи позивача викладені у апеляційній скарзі за змістом ідентичні наданим до адміністративного позову запереченням, зазначених висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу міського голови м.Каховки Дяченко Андрія Андрійовича - залишити без задоволення, а постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 21 листопада 2016 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності згідно законодавства та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 13 лютого 2017 року.

Головуючий: А.Г. Федусик

Суддя: Суддя: Л.Є. Зуєва О.А. Шевчук