Ухвала від 10.02.2017 по справі 824/1018/16-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

10 лютого 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/1018/16-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ЦМК-Комбудінвест» про заміну сторони виконавчого провадження на її правонаступника у справі №824/1018/16-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЦМК-Комбудінвест» до державного реєстратора прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду від товариства з обмеженою відповідальністю «ЦМК-Комбудінвест» надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження на її правонаступника у справі №824/1018/16-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЦМК-Комбудінвест» до державного реєстратора прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Посилаючись на положення статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України заявник просить суд замінити сторону виконавчого провадження у справі №824/1018/16-а (ВП №53258335), а саме: боржника - з державного реєстратора прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 на Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно юридичного управління Чернівецької міської ради.

В обґрунтування заяви вказано, що ні ОСОБА_1, ні будь-який інший працівник Чернівецького комунального бюро технічної інвентаризації не має можливості виконати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року у даній справі у зв'язку із тим, що наказом Міністерства юстиції України за №3463/5 від 06 грудня 2016 року скасована акредитація суб'єкта державної реєстрації - Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації.

При цьому, посилаючись на положення статей 9, 17, 37-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та пункт 3.17 Положення про юридичне управління Чернівецької міської ради, затвердженого рішенням міської ради VII скликання №171 від 11 квітня 2016 року, заявник зазначав, що судове рішення у справі №824/1018/16-а має право виконати виключно державний реєстратор Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно юридичного управління Чернівецької міської ради.

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду заяви був належним чином повідомлений. Водночас від нього надійшла заява про розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження на її правонаступника у справі №824/1018/16-а в порядку письмового провадження.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду заяви також був належним чином повідомлений. Поряд з цим подав до суду заяву про розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження без його участі. При цьому зазначав, що він як державний реєстратор, звільнений з Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації, яке позбавлено акредитації суб'єкта державної реєстрації, а тому не заперечує проти заміни сторони виконавчого провадження у справі №824/1018/16-а.

Державний виконавець Чернівецького міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області та Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно юридичного управління Чернівецької міської ради були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви позивача. Однак в судове засідання не з'явились. Про причини неявки суд не повідомили. Заперечень щодо заяви позивача не подали.

Частиною другою статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи викладене та на підставі частини другої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнає за можливим розглянути вказану заяву в порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ЦМК-Комбудінвест» про заміну сторони виконавчого провадження на її правонаступника, перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю «ЦМК-Комбудінвест» звернулось до суду з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 за №31449486 від 19 вересня 2016 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень; зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 провести державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо припинення прав та їх обтяжень у зв'язку зі знищенням об'єкта нерухомого майна по вул. Буковинській, 33 в м.Чернівці, реєстраційний номер об'єкта №856170373101.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року вказаний адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 за №31449486 від 19 вересня 2016 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень. Зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 провести державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо припинення прав та їх обтяжень у зв'язку зі знищенням об'єкта нерухомого майна по вул. Буковинській, 33 в м.Чернівці, реєстраційний номер об'єкта №856170373101.

У зв'язку із набранням законної сили постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року за заявою позивача 17 січня 2017 року Чернівецьким окружним адміністративним судом у справі №824/1018/16-а видано виконавчий лист.

На підставі вказаного виконавчого листа 23 січня 2017 року державним виконавцем Чернівецького міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області відкрито виконавче провадження №53258335.

Водночас судом встановлено, що згідно наказу Міністерства юстиції України від 06 грудня 2016 року №3463/5 скасовано акредитацію суб'єкта державної реєстрації - Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації - у зв'язку із тим, що за результатами моніторингу встановлено порушення акредитованим суб'єктом державної реєстрації вимог щодо кількості ідентифікаторів доступу, наданих державним реєстратором, які перебувають у трудових відносинах з акредитованим суб'єктом державної реєстрації.

Наказом Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації від 28 грудня 2016 року №46-К/тр звільнено державного реєстратора ОСОБА_1 30 грудня 2016 року за угодою сторін відповідно до пункту 1 статті 36 КЗпП України.

Листом від 07 лютого 2017 року за №226 Чернівецьке комунальне обласне бюро технічної інвентаризації підтвердило, що трудові відносини з державним реєстратором ОСОБА_1 30 грудня 2016 року припинено на підставі зазначеного вище наказу.

За таких обставин суд звертає увагу на те, що статтею 37-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав.

За результатами моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України проводить перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав.

У разі якщо в результаті проведеної перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав виявлено прийняття такими державними реєстраторами чи суб'єктами державної реєстрації прав рішень з порушенням законодавства, що має наслідком порушення прав та законних інтересів фізичних та/або юридичних осіб, Міністерство юстиції України вживає заходів до негайного повідомлення про це відповідних правоохоронних органів для вжиття необхідних заходів, а також заінтересованих осіб.

За результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення про, зокрема, анулювання доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав.

У разі прийняття рішення про тимчасове блокування або анулювання доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав, скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації прав Міністерство юстиції України вирішує питання про передачу на розгляд суб'єкту державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, документів, що подані для проведення реєстраційних дій та перебувають на розгляді у відповідного державного реєстратора, акредитованого суб'єкта державної реєстрації прав.

Згідно положень статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор, який не перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, та провів державну реєстрацію прав, забезпечує передачу реєстраційної справи у паперовій формі або документів, що були видані, оформлені або отримані ним під час проведення такої реєстрації, до відповідного суб'єкта державної реєстрації прав, який забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі відповідно до цієї статті.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та зберігання реєстраційних справ. Зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна.

Частиною першою статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

Згідно пункту 3.17 Положення про юридичне управління Чернівецької міської ради, затверджене рішенням Чернівецької міської ради 11 квітня 2016 року №171, до функцій управління належить здійснення повноважень суб'єкта державної реєстрації прав, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Забезпечення проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, ведення Державного реєстру прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, формування та ведення реєстраційних справ, а також здійснення інших повноважень суб'єкта державної реєстрації прав, передбачених нормативно-правовими актами України.

Відповідно до частини першої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Таким чином, варто зазначити, що у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження, якими згідно частини першої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» є стягувач та боржник, наприклад, у зв'язку з ліквідацією органу, що є боржником, передачею його повноважень іншому органу, суд може замінити такого боржника у виконавчому провадженні на його правонаступника, тобто інший орган, що уповноважений здійснювати функції ліквідованого органу.

Оскільки відповідач у даній справі як боржник у виконавчому провадженні №53258335 фактично вибув і не має права на здійснення повноважень щодо проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, що унеможливлює виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року, яка набрала законної сили, враховуючи, що такі повноваження наразі належать Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно юридичного управління Чернівецької міської ради, а також зважаючи на відсутність заперечень щодо заяви товариства з обмеженою відповідальністю «ЦМК-Комбудінвест» про заміну сторони виконавчого провадження, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для її задоволення.

Керуючись статтями 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

1. Заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ЦМК-Комбудінвест» про заміну сторони виконавчого провадження на її правонаступника у справі №824/1018/16-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЦМК-Комбудінвест» до державного реєстратора прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

2. Замінити сторону виконавчого провадження №53258335 у справі №824/1018/16-а, а саме: боржника з державного реєстратора прав на нерухоме майно Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації ОСОБА_1 на Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно юридичного управління Чернівецької міської ради.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.П. Лелюк