про залишення позовної заяви без руху
09 лютого 2017 року справа № 823/229/17
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Каліновська А.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Катеринопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії реєстратора відділу державної реєстрації актів цивільного стану Катеринопільського районного управління юстиції Черкаської області щодо внесення до актового запису №11 від 25.11.2003 про народження ОСОБА_3 відмітки про внесення відомостей про батька на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
- зобов'язати Катеринопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області виключити із актового запису №11 від 25.11.2003 про народження ОСОБА_3 відмітки про підстави внесення відомостей про батька, а саме «за вказівкою матері відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України».
Вимоги до позовної заяви встановлені ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Дана позовна заява подана з порушенням вищезазначеної статті.
Відповідно до ч. 3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно ч. 2 статті 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою розмір ставки судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року №1801-VIII встановлений розмір прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб на 2017 рік, а саме у місячному розмірі з 1 січня - 1600 гривень.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивачем одночасно заявлено дві вимоги немайнового характеру.
Відповідно до п. 3 ст. 6 Закону №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Отже, розмір судового збору за подання позивачем до адміністративного суду вказаного позову становить 1280 грн. (1600 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб) х 0,4 розміру = 640 грн. х 2 вимоги немайнового характеру = 1280 грн.).
В адміністративному позові позивач просить відстрочити сплату судового збору на 30 днів, оскільки позивач знаходиться у скрутному матеріальному становищі.
З приводу вищезазначеного, суддя зазначає, що згідно статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, також суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Відповідно до статті 88 КАС України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Аналіз вказаних статтей вказує на те, що умовою зменшення розміру, звільнення від сплати, відстрочення чи розстрочення сплати судових витрат є майновий стан сторони.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем в підтвердження його обґрунтування (скрутного майнового стану) не надано до суду доказів того, що станом на час звернення до Черкаського окружного адміністративного суду із даним позовом позивач перебуває у скрутному майновому стані, тому вимога позивача про відстрочення сплати судового збору не підлягає задоволенню.
Крім того, адміністративний позов відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що предметом вказаного позову є питання щодо внесення до актового запису №11 від 25.11.2003 про народження ОСОБА_3 відмітки про внесення відомостей про батька на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Частиною 1 ст. 100 КАС України визначено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Необхідно наголосити, що суддя знаходить підстави для поновлення строку звернення до суду виключно з ініціативи та в межах доводів особи, яка подала позовну заяву до суду. Виходячи з принципу змагальності, суддя не може визнавати строк звернення до суду пропущеним з поважних причин з підстав, на які не посилається особа, яка звернулася до суду. Така позиція суду відповідає принципу забезпечення прав особи на доступ до судочинства.
Разом з цим, позивачем в позовній заяві не наведено та не додано до нього відповідних доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду із вказаним позовом щодо внесення до актового запису №11 від 25.11.2003 про народження ОСОБА_3 відмітки про внесення відомостей про батька на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 106 КАС України визначено, що у позовній заяві зазначається перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Всупереч вищезазначеному, в додатках до адміністративного позову відсутній витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження, який зазначений позивачем в якості додатку до позову.
Крім того, згідно положень п. 3 ч. 1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що позивач в адміністративному позові визначив відповідачем Катеринопільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, однак одна із позовних вимог позивача заявлена до реєстратора відділу державної реєстрації актів цивільного стану Катеринопільського районного управління юстиції Черкаської області.
На підставі вищезазначеного, подана позовна заява підлягає залишенню без руху в силу ч. 1 ст. 108 КАС України.
Враховуючи встановлене, керуючись ст. 88, 108 КАС України, суддя, -
1. В задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Катеринопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху і надати строк для усунення вказаних недоліків в термін до 24.02.2017. В строк, наданий судом, позивачу необхідно усунути зазначені вище недоліки.
3. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
4.Роз'яснити позивачу, що у разі, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, позовна заява повертається позивачеві. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
5. Ухвала в частині залишення позовної заяви без руху може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
6. Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суддя А.В. Каліновська