Постанова від 09.02.2017 по справі 815/315/17

Справа № 815/315/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладені в листі від 16.11.2016 року № 14770/07, щодо відмови у видачі довідки “про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію”;

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку “про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію”, за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” та із зазначенням всіх складових заробітної плати: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премій; інші виплати (винагорода за вислугу років, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) по посаді головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та звітності з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила наступне. 11.11.2016 року позивач звернулась в заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про видачу оновленої довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» У грудні 2016 року ОСОБА_1 отримала відповідь від 16.11.2016 року № 14770/07, якою відмовлено у видачі довідки у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яким скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, а постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації, та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723. Позивач вважає висновок Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладений у вищевказаних листах є передчасним та таким, що суперечить Конституції України та Закону України «Про державну службу. 29.12.2010 року ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та звітності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Позивач стверджує, що вона звернулась за довідкою про заробітку плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено і перераховано пенсію, за формою, затвердженою постановою правління ПФУ № 15-1 від 14.09.2013 року. Тобто, питання щодо визначення права та підстав для перерахунку пенсій непрацюючим держслужбовцям є виключною компетенцією територіальних органів Пенсійного фонду України в яких особа перебуває на обліку як одержувач пенсії. А, як вбачається з копії трудової книжки позивача вона перебувала на державній службі у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 15.12.1993 року № 3723-ХІІ в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії ОСОБА_1, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Тобто, пенсія позивачу призначалась Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси виходячи з 80% від сум отриманої заробітної плати на момент призначення пенсії, що підтверджується копією розпорядження 181137 від 13.01.2011 року. А статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Згідно п. 3 постанови Кабінету Міністрів «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» від 09.12.2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268, підвищуються на 25%. З посиланням на рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99, від 22.05.2008 року №10-рп-2008, позивач стверджує, що норми ст. 37 Закону України «Про державну службу» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку. Згідно з вимогами статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 року за №3723-XII (в редакції, що була чинна на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи, із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Разом з тим враховуючи те, що пенсія ОСОБА_1 була призначена з 2010 року відповідач не може застосовувати положення Закону «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889- VIII, що набув чинності із 01 травня 2016 року, оскільки цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, тобто із 05 травня 2016 року, а відтак не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, що не позбавляє позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищення заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію. До правовідносин сторін, стверджує ОСОБА_1 у своєму адміністративному позові, повинні застосовуватися приписи статті 37 та статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу). Посилаючи на п.9 постанови Пленуму Верховного суду України № 8 від 13.06.2007 року «Про незалежність судової влади», позивач вважає посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування, структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» щодо змін, які були внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме було виключено пункт 4, таким чином у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України перерахунок пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» відмінено, є таким що суперечить Конституції України та Закону України «Про державну службу».

Враховуючи вищевикладене, а також з посиланням на положення ст. 8 Конституції України, ст. 49 Кодексу законів про працю України, постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013), постанову правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів” № 1013 від 09.12.2015 року з 01.12.2015 підвищено посадові оклади працюючим державним службовцям. У зв'язку з набранням чинності 01.05.2016 року Законом України “Про державну службу” № 889-VІІІ від 10.12.2015 року пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ скасовано зокрема статтю 37-1 Закону України “Про державну службу” № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, якою був передбачений перерахунок пенсій, які призначені відповідно до Закону № 3723-ХІІ. Крім того, Постановою № 1013 скасовано пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” № 865 від 31.05.2000 року, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про держану службу” № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року. Враховуючи те, що Законом № 889-VIII не передбачено проведення перерахунку пенсій, у тому числі призначених згідно із Законом № 3723-ХІІ, а Постановою № 1013 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” № 865 від 31.05.2000 року, починаючи з 01.05.2016 року у головного управління відсутні правові підстави для видачі довідки про заробітну плату для здійснення перерахунку пенсії, які були передбаченві ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ. Отже, приймаючи до уваги те, що позивач за вказаною довідкою звернулась 19.10.2016 року (після набрання чинності 01.05.2016 року новим Законом України “Про державну службу № 889-VIII, яким перерахунок пенсії не передбачено) після скасування норм чинного законодавства, які регулювали порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям призначеним відповідно до Закону України “Про державну службу” № 3723- ХІІ, у головного управління немає законних підстав для видачі відповідної довідки про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, про що позивачу повідомлялося на її письмове звернення. Отже, стверджує відповідач у своїх запереченнях, головне управління діяло в порядку та межах повноважень визначених чинним законодавством, порушення в діях посадових осіб головного управління відсутні, а отже заявлені позовні вимоги є безпідставними.

Враховуючи вищевикладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у судове засідання не з'явився, належним чином та завчасно повідомлений про день, час та місце розгляду справи.

Відповідно до приписів ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, зважаючи на думку позивача, з урахуванням вимог ст. 128 КАС України, суд прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебувала на державній службі з 03.04.2000 року по 29.12.2010 року. З 29.12.2010 року позивача звільнено з посади головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та звітності Головного управління Пенсійного фонду України за власним бажанням відповідно до ст. 38 Кодексів законів про працю України у зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності, що підтверджується записами в трудовій книжці позивача (а.с.11-18).

11 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року по посаді позивача станом на 01.12.2015 року із зазначенням усіх складових заробітної плати в тому числі інших виплат (а.с.21).

16 листопада 2016 року листом вих. №14770/07 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у відповідь на вищевказану заяву позивача повідомило ОСОБА_1 наступне: «У зв'язку з набранням чинності Закону України "Про державну службу” від 10.12.2015 № 889 -VIII (далі - Закон 889) скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон 3723) (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889). Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - постанова-1013) скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723. Враховуючи те, що Закон 889 не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених згідно із Законом 3723, постановою 1013 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії який був передбачений статтею 37 Закону 3723 відсутні» (а.с.22).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.

З аналізу приписів нормативних актів судом встановлено, що в період до 30 квітня 2016 року відносини з приводу пенсійного забезпечення державних службовців регулювались положеннями Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-XII.

У відповідності до ч.1, ч.2 ст.37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон №3723-XII, в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плати, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (ст. 2 Закону №108/95-ВР).

У свою чергу згідно з ч. 2 ст.33 Закону №3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відтак, відповідно до ч.1 ст.66 Закону №1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Проаналізувавши вищевказані норми чинного законодавства України, суд зазначає, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року (справа №21-125а13) та від 28.05.2013 року (справа №21-97а13).

Відповідно до ст. 37-1 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-XII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України (редакція Закону України від 28.12.2014 р. № 76-VIII).

Кабінетом Міністрів України з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії було прийнято постанову від 31 травня 2000 р. № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” (надалі - Постанова №865).

На час виходу позивача на пенсію був чинним пункт 4 Постанови №865, згідно з яким у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно то рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV “Про внесення змін до Закону України “Про державну службу” заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”, визначається на підставі документів поданих підчас перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” від 31.05.2000 року № 865 (редакція чинна до 23.09.2016 року) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60 (абз 1). У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови (абз 2).

Приписами п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України “Про державну службу”, враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

У свою чергу згідно з п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

На час виходу позивача на пенсію також був чинним пункт 5 Постанови №865 відповідно до якого перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Отже, обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітну плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу, органіці, підприємство), у якому працювала особа до виходу на пенсію. При цьому до компетенції вказаного суб'єкту не належить безпосередньо вирішення питання про перерахунок пенсії.

Таким чином, з аналізу вказаних вище норм Постанови №865 вбачається, що на час виходу ОСОБА_1 на пенсію національне законодавство передбачало її право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір її пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачці була призначена пенсія. Тобто позивач мала право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 р. №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015 р. були підвищені посадові оклади.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру ”, “Про судоустрій і статус суддів”, “Про статус народного депутата України”,“Про Кабінет Міністрів України”,“Про судову експертизу”, “Про Національний банк України”,“Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про дипломатичну службу”, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Кабінет Міністрів України постановою від 09.12.2015 р. № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів вніс зміни до Постанови №865, а саме: виключив пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям .

Крім того, пункт 5 Постанови №865 був викладений в новій редакції: “Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики."

В запереченні на позовну заяву відповідач пояснює неможливість надання позивачу запитуваної довідки про перерахування пенсії тим, що на момент її звернення вже був виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова №865), яким і регулювався порядок видачі довідки для перерахунку пенсії, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рангу на день призначення пенсії.

Суд дійшов висновку, що вищевикладені такі твердження відповідача є безпідставними з огляду на наступне.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Дане положення Конституції України принципово забороняє погіршувати становище людини. При цьому суд зазначає, що розмір пенсії це кількісний показник, що відображає обсяг прав позивача на пенсію.

В пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13.06.2007 року "Про незалежність судової влади" зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Крім того, частина першої статті 58 Конституції України закріплює загальновизнаний принцип права, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Закріплення зазначеного принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ч.1 ст.58 Конституції України).

У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі наголошується на тому, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Отже, видача довідки про перерахунок раніше призначеної пенсії та такий перерахунок здійснюються відповідно до норм чинних на момент виникнення права на пенсію.

При цьому зміни, які відбулися у ст. 37 Закону України "Про державну службу", стосуються тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до закону і ніяким чином не поширюються на перерахунок раніше призначених пенсій.

Наведене також свідчить про помилковість тверджень відповідача щодо неможливості надання довідки про перерахунок, зважаючи внесення змін до законодавства, яке регулювало перерахунок пенсійних виплат.

Відповідно до ст. 49 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 року № 322-VIII, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Так, відсутність порядку перерахунку та умов перерахунку пенсії не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку із зміною в бік збільшення заробітної плати працюючих державних службовців.

Окрім того, відмовляючи позивачу у наданні довідки, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не враховано імперативний припис ст. 49 Кодексу законів про працю України про обов'язок роботодавця видати довідку на вимогу працівника.

Згідно ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України - у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності своїх дій щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату.

Таким чином, суд доходить до висновку, що відмовляючи ОСОБА_1 у видачі довідки з посиланням на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не тільки порушив право ОСОБА_1 на отримання такого документа, а й перевищив надані йому повноваження, що вказує на наявність достатніх і необхідних правових підстав для визнання таких дій протиправними та необхідність поновлення порушеного права позивача.

Водночас, щодо способу поновлення порушених прав позивача, суд зазначає наступне.

Суд звертає увагу, що позивач також просить суд зобов'язати відповідача видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1.

Так, форма вищевказаної довідки, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України “Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Киева по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670” за №15-1 від 04.09.2013 року, яка зареєстрована у Міністерстві юстиції України 26.09.2013 року за №1661/24193. (далі постанова №15-1).

При цьому судом встановлено, що 02.09.2016 року до постанови правління Пенсійного фонду України №15-1 внесено зміни згідно постанови правління Пенсійного фонду України №15-2 від 04.07.2016 року (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 25.07.2016 року за №1020/29150), у відповідності до приписів якої виключено абзаци 3 та 4 пункту 1 постанови Пенсійного фонду України №15-1.

Тобто, на момент звернення ОСОБА_1 до суду із даним позовом, у відповідності до внесених до постанови правління Пенсійного фонду України №15-1 змін положення, якими затверджувалась форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію - виключено.

Вищенаведене свідчить про наявність обставин, які унеможливлюють видачу ГУ ПФУ в Одеській області ОСОБА_1 довідки “про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію”, за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” та із зазначенням всіх складових заробітної плати: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премій; інші виплати (винагорода за вислугу років, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) по посаді головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та звітності з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.

Аналогічна права позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі № 826/4418/14, висновок якого, у відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, а також має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Також у висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень, зазначено, що стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, зокрема передбачає, що судове рішення повинно бути таким, яке можна ефективно виконати на користь сторони, яка виграла справу. Конвенція не передбачає теоретичного захисту прав людини, а має на меті гарантувати максимальну ефективність такого захисту.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України від 13 січня 2011 року №2939-VI “Про доступ до публічної інформації” (далі - Закон №2939-VI).

Згідно із пунктом 1 частини 3 статті 10 вказаного закону розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до статті 19 частини 2 Закону №2939-VI запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію (ч. ч. 1, 2 пункту 1 статті 23 Закону №2939-VI).

Враховуючи вищевикладене, з метою захисту порушеного відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, права ОСОБА_1 на отримання довідки про заробітну плату, керуючись закріпленим Конституцією України принципом верховенства права, суд доходить до висновку про необхідність зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати ОСОБА_1 інформацію про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію станом на 01.12.2015 року.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 71 КАС України), та згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 11, 69-71, 128, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладені в листі від 16.11.2016 року № 14770/07, щодо відмови у видачі довідки “про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію”;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати ОСОБА_1 інформацію про складові заробітної плати (посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання "заслужений"; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію станом на 01.12.2015 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вовченко O.A.