Справа № 815/738/17
10 лютого 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали адміністративного позову Державної служби України з безпеки на транспорті до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карга-Сервис» про стягнення заборгованості у розмірі 77 046, 68 грн., -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби України з безпеки на транспорті до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карга-Сервис» про стягнення заборгованості у розмірі 77 046, 68 грн.
Відповідно до статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так в даному адміністративному позові позивач зазначив, що управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Держававтоїнспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, А саме 22.05.2016 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області на 211 км + 920 м а/д Р-06 «Ульянівка-Миколаїв» проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки ІVEСО, моделі MAGIRUS, реєстраційний номер НОМЕР_1 із напівпричепом марки МЕТАСО, моделі SD 3/34, реєстраційний номер НОМЕР_2 (квитанція результатів зважування від 22.05.16 № 627). За результатами проведеної перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.05.2016 року та Акт № 0006020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.05.2016 року, на підставі яких проведено Розрахунок від 22.05.16 №18 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд 2724,12 євро.
Вивчивши даний адміністративний позов суд приходить до висновку, що позивачем адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, та не відсутні підстави для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними, а тому він підлягає залишенню без розгляду виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини набувають статус стабільних.
Відповідно до п. 31-1 Порядку №879, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Таким чином, про наявність у відповідача заборгованості у розмірі 77 046, 68 грн. позивачу було відомо 22.06.2016 року, проте позов поданий 07.02.2017 року, тобто майже вісім місяців після того, як він дізнався про існування заборгованості.
Підстав для визнання поважними причини пропуску строку звернення позивача із даним адміністративним позовом у справі №815/738/17 в позовній заяві та доданих до неї документах не зазначено та з матеріалів адміністративного позову не вбачається. При цьому жодних доказів того, що протягом всього часу існували непереборні обставини, які перешкоджали позивачу звернутися з цим позов до суду, ним до суду також не надано.
Загальним правилом обчислення строків є їх обчислення з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав та інтересів.
За таких обставин суд вважає необхідним адміністративний позов залишити без розгляду, як такий, що поданий після закінчення строків, установлених законом для звернення до суду.
Керуючись ст. 2, 3, 5, 7-14, 99, 100, 133, 155, 160, 165, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Державної служби України з безпеки на транспорті до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Карга-Сервис» про стягнення заборгованості у розмірі 77 046, 68 грн. - залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу, що залишення позовної заяви без розгляду на стадії відкриття провадження по справі, не позбавляє позивача права звернутись з таким позовом до суду після усунення підстав, за яких заява була залишена без розгляду.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
Суддя О.А. Левчук