Ухвала від 09.02.2017 по справі 813/4580/16

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

09 лютого 2017 року № 813/4580/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Дорош Х.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1;

відповідача: представник ОСОБА_2;

розглянувши в судовому засіданні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «Дуатекс» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «Дуатекс» про стягнення заборгованості в сумі 49380,52 грн.

В судовому засіданні 09.02.2017 року представник відповідача подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду. Клопотання обґрунтоване тим, що позивачем пропущено встановлений законом строк звернення до адміністративного суду.

Представник позивача проти вказаного клопотання заперечив, зазначив, що про факт наявності заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій позивач дізнався з листа Головного управління Держпраці у Львівській області від 16.08.2016 року, відтак, строк звернення до суду з позовною заявою не пропущено.

При постановленні ухвали суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що початком строку звернення до суду є день, коли у суб'єкта владних повноважень виникли підстави для пред'явлення передбачених законом вимог.

Згідно з принципом юридичної визначеності та, зокрема, враховуючи рішення Європейського суду з прав людини від 28.03.2006 року у справі «Мельник проти України» (заява №23436/03), суд зазначає, що статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними. Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах.

Судом встановлено, що 29.02.2016 року відповідачем подано позивачу ОСОБА_3 про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2015 рік, у якому зазначено про зайнятість на підприємстві 3 працівників, яким встановлено інвалідність, при необхідній кількості таких працівників - 4. Кінцевим строком сплати адміністративно-господарської санкції за вказане порушення є 15.04.2016 року. Вказані обставини сторонами не заперечувались.

В той же час, судом встановлено, що Головним управлінням Держпраці у Львівській області у період з 02.08.2016 року по 05.08.2016 року проведено перевірку відповідача на предмет додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, про що складено акт від 08.06.2016 року. Перевіркою встановлено, що відповідачем не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2014, 2015 роки. Про проведення вказаної перевірки та встановлення порушень законодавства поінформовано позивача листом № 5229/1/4-10 від 16.08.2016 року.

Разом з тим, за змістом статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» адміністративно-господарські санкції за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплачуються (нараховуються, застосовуються) підприємствами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються визначені статтею 250 строки, Господарського кодексу України.

Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

Таким чином, саме з 16 квітня відповідного року у контролюючого органу виникає право на стягнення несплачених підприємством самостійно сум санкцій у судовому порядку. При цьому на дані правовідносини поширюється строк звернення до суду, встановлений статтею 99 КАС України.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду України від 21 лютого 2011 року, № рішення у ЄДРСР 14405504.

Відтак, перебіг строку звернення до адміністративного суду у Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів почався саме з 16.04.2016 року, а доводи представника позивача, що строк звернення до суду слід обраховувати з моменту повідомлення Головним управлінням Держпраці у Львівській області про результати проведеної перевірки, а саме з 16.08.2016 року, суд вважає помилковими. Інших належних обґрунтувань та доказів наявності обставин, що перешкоджали йому скористатися правом на звернення до суду, позивачем суду не надано.

В той же час, даний адміністративний позов до суду подано лише 27.12.2016 року, тобто зі спливом шестимісячного строку, що визначений ст. 99 КАС України.

У відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

В даному випадку, враховуючи істотний пропуск позивачем строку звернення до суду та відсутність обґрунтованого клопотання для визнання причин пропуску поважними, суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування процесуальних наслідків, передбачених п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, а саме - про залишення позовної заяви без розгляду, а клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду слід задовольнити.

Суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 155, 160, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - задовольнити.

Позовну заяву у справі за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «Дуатекс» про стягнення заборгованості - залишити без розгляду.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання нею законної сили за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали виготовлено 10.02.2017 року.

Суддя Клименко О.М.