Ухвала від 09.02.2017 по справі 809/259/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"09" лютого 2017 р. Справа № 809/259/17

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ТОВ "Газенергокомплект" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень №№0003061401, НОМЕР_1 від 02.11.2016, №0004162200 від 24.01.2017,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Газенергокомплект" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень №№0003061401, НОМЕР_1 від 02.11.2016, №0004162200 від 24.01.2017.

Одночасно позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване тим, що 13.09.2016 року головним державним виконавцем Рогатинського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ВП № 52202882 накладено арешт на майно позивача, а постановами від 23.09.2016 - накладено арешт та кошти боржника які містяться на рахунках у банках, що належать позивачу. Позивач просить звільнити його від сплати судового збору з огляду на незадовільний майновий стан про що свідчать наведені постанови.

Вирішуючи вказане клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору суд зазначає наступне.

Згідно із частиною першою статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Частинами 1, 2 статті 8 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

Отже, за приписами зазначеної норми, звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин та є правом, а не обов'язком суду щодо відстрочки, розстрочки або звільнення від сплати судового збору.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України "Про судовий збір" від 23 січня 2015 року №2 доведено до відома суддів результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону України "Про судовий збір". У роз'ясненні зазначено, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Як встановлено судом, позивач звільнення від сплати судового збору обґрунтовує відсутністю коштів через накладення арештів на рахунки позивача, призначених для сплати судового збору.

Однак, ТОВ "Газенергокомплект" не подало належних доказів, які б свідчили про незадовільний майновий стан та про позбавлення можливості сплатити судовий збір.

Окрім цього, статтею 129 Конституції України передбачено, що здійснюючи свої конституційні обов'язки, суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Враховуючи даний принцип, а також положення ст. 5 Закону України "Про судовий збір", суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні, в тому числі й у питанні звільнення від сплати судового збору.

Таким чином, судом не встановлено підстав відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України можуть бути підставою для звільнення від сплати судового збору, отже суд прийшов до висновку про відмову в задоволені клопотання ТОВ “Газенергоомплект” про звільнення від сплати судового збору.

Статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені вимоги до позовної заяви, зокрема частиною 2 передбачено на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів, частиною 3 якої передбачено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Так, судом встановлено що позивачем не надано суду належним чином завіреної копії податкового повідомлення-рішення за №0004162201 від 24.01.2017 року яке ним оскаржується, як і не вказано про обставини, що унеможливлюють його подання.

За приписами пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

При цьому, окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи.

Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.

Із змісту позовних вимог слідує, що ТОВ “Газенергоомплект” просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 02.11.2016 року за №№ 0003061401,0003071401 та від 24.01.2017 року № НОМЕР_2.

Таким чином, суд вважає, що звернені до суду вимоги про скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень (Головного управління ДФС в Івано-Франківській області), безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача (ТОВ “Газенергоомплект”), є майновими.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою судовий збір становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відтак, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленими ТОВ “Газенергоомплект” позовними вимогами майнового характеру складає 103 905,74 грн.

Оскільки позивачем не сплачено судовий збір, а підстави для звільнення його від такої сплати - відсутні, то суд приходить до висновку про невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Суд зазначає, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада" в розділі "Івано-Франківський окружний адміністративний суд".

Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.

На підставі наведеного, керуючись частиною 1 статті 108, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Позовну заяву ТОВ "Газенергокомплект" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень №№0003061401, НОМЕР_1 від 02.11.2016, №0004162200 від 24.01.2017 - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків шляхом подання до суду належним чином завірених копій податкового повідомлення-рішення за №0004162201 від 24.01.2017 року та документу про сплату судового збору в розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір" в сумі 103905,74 грн. до 21 лютого 2017 р.

В разі невиконання ухвали суду, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Микитин Н.М.