Постанова від 09.02.2017 по справі 813/4456/16

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2017 року справа № 813/4456/16

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Булавко О.З.

з участю представників

від позивача - ОСОБА_1,

від відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом керівника Червоноградської місцевої прокуратури до Жовківської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

керівник Городоцької місцевої прокуратури звернувся в суд з позовом до Жовківської міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо невжиття жодних заходів до розроблення та погодження науково-проектної документації з визначення меж історичних ареалів м.Жовква Львівської області, встановлення меж та режимів використання історичних ареалів м.Жовква Львівської області; визнання протиправною бездіяльності щодо невжиття жодних заходів до розроблення проекту землеустрою з організації та встановлення меж територій історико-культурного призначення, незабезпечення проведення робіт з винесення меж історичного ареалу міста Жовква Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості) та віднесення в його межах земель до земель історико-культурного призначення; зобов'язання вжити відповідно до вимог чинного законодавства заходів щодо розроблення та погодження науково-проектної документації з визначення меж історичних ареалів м.Жовква Львівської області, встановлення меж та режимів використання історичних ареалів м.Жовква Львівської області; зобов'язання вжити відповідно до вимог чинного законодавства України

заходів щодо розроблення проекту землеустрою з організації та встановлення меж територій історико-культурного призначення, забезпечити проведення робіт з винесення меж історичного ареалу міста Жовква Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості) та віднесення в його межах земель до земель історико-культурного призначення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Жовківською міською радою не прийнято жодних рішень щодо віднесення історичного ареалу м.Жовква до земель історико-культурного призначення, а також не ведеться робота із виготовлення документації із землеустрою на об'єкти культурної спадщини, у тому числі щодо винесення в натуру меж історичного ареалу та його зони регульованої забудови.

Представник позивача дала аналогічні пояснення, просить позов задоволити.

Відповідач у письмових запереченнях на позов стверджує, що він надав можливість Державному історико-архітектурному заповіднику у м.Жовкві за виділені для цього кошти з державного бюджету розробити містобудівну документацію заповідника і подати її на затвердження сесії Жовківської міської ради, однак керівництво зазначеного заповідника на даний час не виконано даного рішення. Таким чином, на думку відповідача, в його діях відсутні ознаки бездіяльності про яку йдеться в позовній заяві, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Дослідивши наявні у справі докази, заслухавши учасників судового процесу, суд встановив таке.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06. 2000 року за №1805-III, з наступними змінами та доповненнями, до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить, зокрема забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території та погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Частиною 1 ст. 34 даного Закону визначено, що землі, на яких розташовані пам'ятки, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації.

Як передбачено ч.1 ст.20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Згідно з вимог ч.1 ст.22 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 року за № 858-IV, з наступними змінами та доповненнями, землеустрій здійснюється на підставі, зокрема рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою.

З метою захисту традиційного характеру середовища населених місць України, на виконання статті 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини», м.Жовква Львівської області внесено до Списку історичних населених місць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 року за №878.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року за №318 затверджено Порядок визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць.

Пунктом 2 зазначеної постанови доручено Міністерству культури і мистецтв, Державному комітетові будівництва, архітектури та житлової політики:

- разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування забезпечити протягом 2002 - 2004 років визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць;

- затвердити до 2005 року правила охорони та використання історичних ареалів населених місць.

У відповідності до вимог п.16 вищезгаданого Порядку, для кожного історичного ареалу визначаються режим використання та конкретні обмеження господарської діяльності на його території, які встановлюються правилами охорони та використання історичних ареалів населених місць. Правила охорони та використання історичних ареалів населених місць повинні враховуватися під час розроблення місцевих містобудівних програм, містобудівної документації.

Розроблення містобудівної документації є першочерговим для міст, що включені до Списку історичних населених місць України, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Як передбачено п.4 Порядку розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 року за №1094, замовником проекту землеустрою може бути сільська, селищна, міська рада, обласна, районна, Київська або Севастопольська міська держадміністрація, землевласник або землекористувач, інша особа відповідно до закону.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи листа Жовківської міської ради від 25.07.2016 року за №02.13/813, на даний час міською радою не розроблений та не затверджений історико-архітектурно опорний план в складі генерального плану м.Жовка Львівської області, де наявні об'єкти культурної спадщини із зазначенням охоронних зон пам'яток та інформація про об'єкти культурної спадщини. Крім цього, у Жовківській міській раді відсутня затверджена науково-проектна документація з визначення меж історичних ареалів міста.

Однак, в матеріалах справи наявне рішення Жовківської міської ради від 20.09.2007 року за №6 «Про розроблення містобудівної документації Державного історико-архітектурного заповідника у м.Жовкві», яким вирішено здійснити розроблення Генерального плану розвитку території Державного історико-архітектурного заповідника у м.Жовкві, Детального плану території центральної частини міста та місцевих правил забудови для історичних ареалів міста.

Відповідно до п.2 даного рішення, Державним замовником вищезазначеної містобудівної документації є Міністерство регіонального розвитку та будівництва України, Уповноваженим державного замовника є Державний історико-архітектурний заповідник у м.Жовкві, джерелом фінансування є Державний бюджет України по бюджетній програмі «Збереження архітектурної спадщини в заповідниках», терміни розроблення: вересень - грудень 2007 року.

Окрім того, судом встановлено, що керівництвом Державного історико-архітектурного заповідника у м.Жовкві на даний час не розроблено за виділені для цього кошти з державного бюджету містобудівної документації заповідника і не подано її на затвердження сесії Жовківської міської ради. Дані обставини сторонами не заперечуються.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що в даному випадку відсутня бездіяльність відповідача щодо невиконання вищенаведених нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території, а тому підстави для визнання такої бездіяльності протиправною та зобов'язання його вчиняти дії відсутні.

Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.94 КАС України, зокрема, частин 2 та 4, такі не належить стягувати зі сторін.

Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 51, 71, 86, 94, 158, 160, 163, 167, 258 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

3. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 лютого 2017 року.

Суддя В.Я.Мартинюк