Постанова від 26.01.2017 по справі 808/18/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2017 року о 11 год. 40 хв.Справа № 808/18/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Стрельнікової Н.В.

за участю секретаря Батигіна О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, м.Запоріжжя,

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Будінвест плюс”, м.Запоріжжя

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Будінвест плюс” (далі - відповідач), в якому позивач просить зобов'язати керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю “Будінвест плюс” забезпечити доступ до його об'єктів розташованих за адресою: м.Запоріжжя, вул. Теплобудівна, 15 для здійснення заходів перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту (в т.ч. всіх приміщень та обладнання) працівникам підрозділів позивача, при цьому надати всі необхідні документи ТОВ “Будінвест Плюс” для здійснення перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту і забезпечити присутність уповноважених осіб ТОВ “Будінвест Плюс” при здійсненні перевірки.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до вимог Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” ТОВ “Будінвест Плюс” включено до переліку суб'єктів господарювання по Запорізькій області щодо яких здійснюватиметься планова перевірка. Однак, відповідачем не було допущено посадових осіб Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до проведення перевірки ТОВ “Будінвест Плюс”. На думку позивача, вказане перешкоджання органу державного нагляду у здійсненні перевірки може призвести до небезпеки для життя і здоров'я людей оскільки відповідач є потенційно небезпечним об'єктом.

Представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Будь яких заяв, клопотань або заперечень на адміністративний позов до суду не надходило.

Відповідно до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.

Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до абз. 3 п. 1 ст. 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” №877-V (надалі - Закон №877-V) Товариство з обмеженою відповідальнісю “Будінвест Плюс” включено до переліку суб'єктів господарювання у Запорізькій області на яких здійснюватиметься планова перевірка. На підставі наказу ГУ ДСНС України у Запорізькій області «Про проведення планових перевірок» № 315 від 21.09.2016 в період з 15.11.2016 по 03.12.2016 було заплановано проведення планової перевірки ТОВ “Будінвест Плюс” за адресою: м.Запоріжжя, вул. Теплобудівна, 15.

В зв'язку з запланованою перевіркою на вказану адресу ТОВ “Будінвест Плюс” було надано посвідчення про проведення планової перевірки №3188 від 03.11.2016 (а.с. 20).

29.11.2016 головний інспектор відділу запобігання надзвичайних ситуацій Запорізького міськрайонного управління ГУ ДСНС України у Запорізькій області ОСОБА_1 прибув до ТОВ “Будінвест Плюс” за адресою: м.Запоріжжя, вул. Теплобудівна, 15, однак начальник охорони не допустив інспектора до перевірки та відмовився надати письмові пояснення.

Про недопущення до проведення позапланової перевірки складено ОСОБА_2 від 29.11.2016 (а.с.18), другий примірник ОСОБА_2 від 29.11.2016 направлено на адресу відповідача, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст.1 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Згідно з ч. ч.1-3 ст.4 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю). Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до пп. 27 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, затвердженого наказом ДСНС України № 175 від 13.04.2016, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.

Згідно зі ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно зі ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Частиною 4 ст. 5 Закону України №877-V визначено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

З матеріалів справи встановлено, що заступнику директора ТОВ «Будінвест плюс» ОСОБА_2 було вручено повідомлення про проведення планової перевірки №04/2/8500 від 21.10.2016, в якому зазначено, що у період з 15 листопада 2016 року по 03 грудня 2016 року буде здійснено планову перевірку додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Вказане підтверджено підписом ОСОБА_2 на повідомленні від №04/2/8500 від 21.10.2016 (а.с.21).

Вищевказане підтверджує те, що відповідач був попередньо повідомлений про проведення перевірки.

Відповідно до ст. 11. Закону України №877-V, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, а також надавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Запорізьке МУ ГУ ДСНС України у Запорізькій області є територіальним підрозділом ГУ ДСНС України у Запорізькій області, та має повноваження щодо здійснення перевірок об'єктів господарювання у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" від 18.01.2001 №2245-ІІІ, потенційно небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об'єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії.

Як встановлено із заперечень товариства на ОСОБА_2 від 29.11.2016 (а.с. 22) про недопущення до перевірки, на думку директора ТОВ «Будінвест Плюс» діяльність товариства, яка пов'язана з передачею в оренду промислових приміщень не може загрожувати цивільному захисту, техногенній та пожежній безпеці.

Однак, пунктом 68.20 Наказу Державого комітеу України з питань технічного регулювання та споживчої політики «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010» передбачений такий вид господарської діяльності як «надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».

Суд погоджується з твердженням позивача щодо ТОВ «Будінвест Плюс» несе відповідальність за протипожежне водопостачання, системи протипожежної автоматики, утримання території, засобів протипожежного захисту, теплопостачання, каналізації, систем енергопостачання в цілому на об'єкті.

Враховуючи викладене, суд погоджується із твердженням позивача, що перешкоджання органу державного нагляду (контролю) у здійсненні перевірки може призвести до небезпеки для життя і здоров'я людей.

Частиною 1 ст. 8 Закону України №877-V передбачено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №1337 від 02.11.2015 “Деякі питання проведення перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки” (зареєстроване Міністерством юстиції України 25.11.2015р. за №1467/27912) затверджено “Порядок проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки” (далі - Порядок).

Абзацом 6 п. 9 розділу 3 Порядку визначено, що посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.

Тобто, в разі перешкоджання суб'єктом господарювання проведенню у нього перевірки, перевірку можливо провести за відповідним рішенням суду.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно із положеннями ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

З урахуванням викладеного, та звертаючи увагу на те, що відповідачем не спростовані доводи позову, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та зобов'язати відповідача забезпечити доступ посадових осіб позивача до проведення перевірки та надати усі необхідні документи для її проведення.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будінвест Плюс» про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю «Будінвест Плюс» забезпечити доступ до об'єктів підприємства, розташованих за адресою: м.Запоріжжя, вул. Теплобудівна, 15 для здійснення заходів перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту (в т.ч. всіх приміщень та обладнання) працівникам підрозділів ГУ ДСНС України у Запорізькій області, при цьому надати всі необхідні документи ТОВ «Будінвест Плюс» для здійснення перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту і забезпечити присутність уповноважених осіб ТОВ «Будінвест Плюс» при здійсненні перевірки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.В. Стрельнікова