Постанова від 09.02.2017 по справі 807/666/16

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2017 рокум. Ужгород№ 807/666/16

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Стенавській А.М.,

за участю сторін:

позивача: Ужгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області - представник ОСОБА_1,

відповідача: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Мукачеве - представник ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за зменшеними позовними вимогами Ужгородської ОДПІ Головного управління ДФС у Закарпатській області до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Мукачеве про стягнення податкового боргу у розмірі 41733, 55 грн.,

ВСТАНОВИВ:

20 травня 2016 року Державна податкова інспекція у м. Ужгороді Головного управління ДФС у Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Мукачеве про стягнення податкового боргу в розмірі 41733, 55 грн.

23 травня 2016 року відкрито провадження в справі.

Згідно розпорядження Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року № 274 та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 вересня 2016 року справу № 807/666/16 розподілено судді Скраль Т. В.

19 січня 2017 року в судовому засіданні клопотання позивача - Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Головного управління ДФС у Закарпатській області про заміну правонаступником - Ужгородською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Закарпатській області, задоволено.

09 лютого 2017 року у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

23 січня 2017 року до суду від позивача надійшла заява про зміну позовних вимог від 18 січня 2017 року. в якій просить стягнути податковий борг в розмірі 41733,55 грн., в тому числі пені 12274,61 грн. по платежу "Земельний податок з юридичних осіб" за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.

09 лютого 2017 року у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив та просив відмовити в його задоволенні.

Відповідач вважає, що стягнення земельного податку та штрафних санкцій з установи, яка фінансується з Державного бюджету України є неправомірним, згідно письмових заперечень від 31 травня 2016 року № 1326.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Мукачеве (далі - відповідач) внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за місцезнаходженням: 89600, Закарпатська область, м. Мукачеве, вул. Берегівська-Об'їздна, буд. 1-А (код ЄДРПОУ 08439994), та перебуває на обліку в податковій інспекції як платник окремих податків та зборів.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з пп.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі - ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У відповідності до п.36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

За відповідачем рахується податковий борг в розмірі 41733,55 грн., в тому числі пеня в розмірі 12274,61 грн., по платежу "Земельний податок з юридичних осіб".

Відповідачем самостійно було задекларовано шляхом подання до інспекції: податкової декларації № НОМЕР_1 від 16 лютого 2015 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік, відповідно до якої загальна сума задекларованого земельного податку становить 426391,61 грн. Самостійно задекларована сума земельного податку залишається відповідачем несплаченою в повному обсязі. Так, відповідачем не сплачено суму грошового зобов'язання за грудень 2015 року в розмірі 14666,28 грн. (35532,57 грн. - 20866,29 грн.); податкової декларації (нова звітна) № НОМЕР_2 від 22 лютого 2016 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2016 рік, відповідно до якої загальна сума задекларованого земельного податку становить 6105,39 грн. Проте, самостійно задекларована відповідачем сума земельного податку залишається відповідачем несплаченою в розмірі 6105,39 грн.; податкової декларації (уточнююча) № НОМЕР_3 від 09 листопада 2016 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2016 рік, відповідно до якої загальна сума задекларованого уточнюючого земельного податку з врахуванням штрафу становить 8687,27 грн. (щомісячно по 1054,28 грн. за період з січня по серпень та штраф щомісячно по 31,63 грн. за період з січня по серпень). Однак, самостійно задекларована сума земельного податку залишається несплаченою в повному обсязі.

Згідно з п.129.1 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

У відповідності до ст. 129 ПК України відповідачу було проведено нарахування пені в розмірі 12274,61 грн., яка залишається ним несплаченою.

Згідно з п.287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

В силу п.286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до п.54.1 ст. 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з п.57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до п.287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Підпунктом 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно з ст. 16 ПК України, якою передбачені обов'язки платника податків, одним із обов'язків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу (14.1.153 п.14.1 ст. 14 ПК України).

Згідно з п.59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Так, Ужгородською об'єднаною державною податковою інспекцією відповідачу на підставі п.59.1 ст. 59 ПК України було виставлено податкову вимогу на суму податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями від 18 березня 2015 року № 428-25, яку було вручено відповідачу 18 березня 2015 року під розписку.

На час розгляду даної адміністративної справи відповідач борг не погасив та наявність і безперервність такого підтверджується розрахунком податкового боргу, податковими деклараціями, податковою вимогою та обліковими картками платника податків.

З огляду на встановлені обставини справи, враховуючи законодавчі вимоги, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позивач діє у межах своєї компетенції та відповідно до норм діючого законодавства, що ним доведено у межах даної адміністративної справи належними та допустимими доказами.

За наведених обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Згідно пп.20.1.19, пп.20.1.34 п.20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

За приписами ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Ужгородської ОДПІ Головного управління ДФС у Закарпатській області до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Мукачеве про стягнення податкового боргу у розмірі 41733, 55 грн. - задовольнити.

2. Стягнути податковий борг з квартирно-експлуатаційного відділу міста Мукачеве (п.і.89600, Закарпатська область, місто Мукачеве, вул. Берегівська-Об'їзна, будинок 1-А, код ЄДРПОУ 08439994) у розмірі 41733, 55 грн. (сорок одна тисяча сімсот тридцять три гривні, 55 коп.) в т.ч. пені 12274, 61 грн. по платежу "Земельний податок з юридичних осіб" за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя ОСОБА_3