07 лютого 2017 рокум. Ужгород№ 807/2099/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.,
при секретарі Стенавській А.М.,
за участю:
позивача: Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області, представник не з'явився,
відповідача: Фізична особа ОСОБА_1 - представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 7362,20 грн., -
Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України 07 лютого 2017 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 09 лютого 2017 року.
06 грудня 2016 року, Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 7362,20 грн.
06 лютого 2017 року до суду по факсу від начальника Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи без участі представника позивача, за наявними у справі матеріалами.
Відповідач у судові засідання, призначені на 24 січня 2017 року та 07 лютого 2017 року, не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується рекомендованими листами про вручення поштового відправлення.
06 січня 2017 року до суду від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову від 20 грудня 2016 року, в яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що жодного повідомлення ним від Державної податкової інспекції у Тячівському районі не було отримано, і до дня отримання позовної заяви йому нічого не було відомо про суму заборгованості в розмірі 7362,20 грн. Також, зазначає, що підприємницьку діяльність не здійснює, а отже, і платником податків не являється.
Згідно з ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 28 березня 2000 року був зареєстрований Тячівською районною державною адміністрацією Закарпатської області як фізична особа - підприємець за № 728-Ф та 13 грудня 2000 року за № 3152 Державною податковою інспекцією у Тячівському районі узятий на облік як платник податків. Державною податковою адміністрацією України відповідачу було присвоєно податковий номер НОМЕР_1.
24 грудня 2016 року, до Єдиного державного реєстру відомостей про фізичну особу - підприємця внесено запис за № 23190060003009542 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з пп.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі - ПК України), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності до п.36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з п.287.3 ст. 286 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
За відповідачем рахується податковий борг по сплаті пені в сумі 7362,20 грн. з орендної плати з фізичних осіб, нарахованої згідно з п.129.1 ст. 129 ПК України.
Відповідно до п.129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Щодо доводів заперечення відповідача, що починаючи з липня 2013 року щомісячно проводиться утримання з його пенсії по інвалідності, а тому є незрозумілим розрахунок доданий позивачем до позовної заяви, оскільки підприємницьку діяльність не здійснює, (а.с. 37). На перевірку таких доводів судом встановлено та вище зазначалося, що 24 грудня 2016 року ОСОБА_1 припинив підприємницьку діяльність, ( а.с.47)
Крім того, як слідує із пояснень позивача від 19 січня 2017 року, (а.с.42), що Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2011 року в справі № 2а-0770/382/11 позов Державної податкової інспекції у Тячівському районі до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 24681,92 грн., в тому числі основного платежу - 24341,92 грн. та штрафної (фінансової) санкції - 340,00 грн., задоволено повністю. Як слідує з приєднаних відповідачем до письмових заперечень копій постанови відділу ДВС Тячівського РУЮ від 13 червня 2013 року ВП 36228502 та відомостей про відрахування (особовий рахунок відповідача 110837), підставою для відрахування є саме виконавчий лист, виданий у справі № 2а-0770/382/11, а також залишок боргу по вказаному виконавчому документу, який становить 9375,45 грн.
Сума боргу в розмірі 7362,20 грн., що є предметом розгляду справи № 807/2099/16 є податковий борг по пені з орендної плати, яка нарахована у відповідності до ст. 129 Податкового кодексу України за наслідками сплати платником податків податкового боргу, яка виникла за період з 28 листопада 2013 року по 04 листопада 2016 року.
У відповідності до пп.14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п.57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.4 ст. 59 ПК України).
Згідно з 59.5. ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Так, Державною податковою інспекцією у Тячівському районі відповідачу було виставлено дві податкові вимоги на суму податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями, зокрема: форми "Ф2" від 31 грудня 2010 року № 2/25 та форми "Ф1" від 23 листопада 2010 року № 1/1945, які були вручені відповідачу 31 грудня 2010 року та відповідно 23 листопада 2010 року особисто під розписку.
У відповідності до п.87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно з пп.20.1.19, пп.20.1.34 п.20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи уповноважені звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
На час розгляду даної адміністративної справи відповідач борг не погасив та наявність і безперервність такого підтверджується податковими вимогами та обліковими картками платника податків, а безперервність податкового боргу підтверджується також постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2011 року (а.с.43), розрахунком пені, ( а.с.44).
З огляду на встановлені обставини справи, враховуючи законодавчі вимоги, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позивач діє у межах своєї компетенції та відповідно до норм діючого законодавства, що ним доведено у межах даної адміністративної справи належними та допустимими доказами.
За наведених обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
За приписами ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17, 71, 86, 160, 163, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позов Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 7362,20 грн. - задовольнити.
2.Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (90556, Закарпатська область, Тячівський район, смт. Буштино, вул. Жовтнева, буд. 85, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь державного бюджету податковий борг у розмірі 7362,20 грн. (сім тисяч триста шістдесят дві гривні, 20 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя ОСОБА_3